Виралата карамела: погледнете ги приказните за кучето што „го претставува Бразил повеќе од самбата и фудбалот“

 Виралата карамела: погледнете ги приказните за кучето што „го претставува Бразил повеќе од самбата и фудбалот“

Tracy Wilkins

Ако сте Бразилец, сигурно сте виделе карамелско куче скитник. Мемите со ова кученце изобилуваат таму, бидејќи тие се икони на сочувство: најпозната е карамелот Пипи. Карамелската кучка стави печат на банкноти од 200 R$ како шега откако Централната банка ја објави новата банкнота со вредност - дури и генерира петиција за тоа да се случи! На крајот на краиштата, кучето-скитник карамел го претставува Бразил повеќе од самбата и фудбалот, нели? Кога станува збор за карамелските кучиња, мемињата како Chico do Colchão, кои станаа вирални поради целосно уништување на креветот на неговиот сопственик, ги израдуваат Бразилците. Шапите на куќата разговараа со тројца учители за да откријат како е да се живее со карамел мут. Тие зборуваа за личноста и рутината на ова куче кое веќе е речиси славна личност!

Исто така види: Папилон: расата на кучиња е мирна или вознемирена? Знајте го темпераментот и другите карактеристики на кученцето

Да се ​​има карамел мут сигурно ќе има смешни приказни за раскажување

Карамелот Аурора и нејзината старателка Габриела Лопес се доказ дека, барем меѓу сопственикот и животното, љубовта на почетокот видот постои! По смртта на нејзиното друго куче, студентката барала посвојувања во групи на Фејсбук додека не ја пронајде Аурора. Габриела набрзо се заљубила во миленичето со прекрасната боја на кучето од карамела: „Таа е пронајдена во град овде во Федералниот округ со повредена шепа и пренослив венеричен тумор. Бев многу исплашен иштотуку имаше кученца. Денови подоцна, отидов лично да се сретнам со неа и тоа само го потврди она што го почувствував кога ја видов на фотографиите“.

Поради траумата на напуштање, Аурора на почетокот многу се плашела од луѓето околу неа, особено од мажите. Сега, на околу шест години, слатката карамела има поинакво однесување: „Се уште се плаши од луѓе кои не ги познава, но многу е подобрена! Во принцип, многу е срамежлив, тивок и воздржан, не е апсолутно никаква работа и е многу послушен. Таа е исто така многу приврзана со нас и сака да прима наклонетост!“, известува Габриела.

Кучето карамел ги забавува своите сопственици обидувајќи се да ги ископира другите кучиња во куќата на... необичен начин. „Аурора на некој начин се обидува да ги имитира другите кучиња кога ќе пристигнеме, скокајќи, трчајќи и мавтајќи со опашката. Но, таа се обидува да го направи сето тоа заедно и завршува со нешто многу чудно и незгодно, но уникатно за неа!“, вели таа. За Габриела, личноста на Аурора, идентична со онаа на нејзиното починато куче, била важна за надминување на загубата. „Таа е просветлено, трпеливо, љубезно куче и носи многу мир во нашите животи. Секој ден со Аурора е искуство за учење“, заклучува таа со емоции.

Карамелското куче скитник речиси секогаш има историја на совладување

Обично наречено со прекарот Тигреса или Тигс, карамелот скитник ВилијамГимареш има полно име: Tigresa Voadora Gigante Surreal. Со речиси 13 години денеска во животот на специјалистот по информатичка технологија пристигна веќе постара и во критична ситуација поради злоупотреба. Пријател со кој делела стан ја нашол на улица, многу слаба и со модринки на ушите и вратот - покрај компликациите откриени подоцна, како што се недостаток на вид на едното око и почетна катаракта на другото. Отпрвин, тоа би било само привремен дом, но приврзаноста кон кучешката карамела се појави и немаше начин. „Се приврзавме со Тигрица и никогаш не баравме друг дом за неа. Се случи таа што го спасуваше да се помести и да не ја земе Тигс, па остана тука со мене“, вели тој.

Тигрица ја следи класичната линија на кучето карамел: сиромашно и мрзливо куче. Поголемиот дел од времето спие и не сака да биде сама. Иако тој секогаш мисли дека писклив играчки се кученца, тој не е многу заинтересиран за овие предмети. Карамелот, исто така, има квалитет да не изненадува луѓе или кученца на улица. „До денес, Тиговите никогаш не каснале никого или кое било друго животно; најмногу чудно и гласно рже на оние што им ја земаат храната или мрморат кога ја гушкаат/подигаат“, објаснува сопственикот.

Исто така види: Кој е идеалниот под за кучиња? Разберете како лизгавите подови влијаат на зглобовите на вашето домашно милениче

Денес, три години покрај кучешката карамела, Вилијам вели дека добил повеќе свесност за посвојување животни. „Имав животни од секаков вид, но Тигрица ми беше прваспасено животно, дури и ако неволно. Процесот на помагање во лекувањето на раните, гледањето како добива сила и тежина, палтото му станува сјајно и расте... накратко, следејќи го постепено неговото подобрување, ме натера да создадам многу поинаква врска“, вели тој.

Дали се сомневате колку е посебно кучето-скитник карамела? Нема шанси: кучето карамел го претставува Бразил повеќе од самбата и фудбалот без сомнение!

Оригинално објавено на: 14.10.2019

Ажурирано на: 16.08.2021

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.