Катаракта кај мачките: Како се развива болеста кај мачките?

 Катаракта кај мачките: Како се развива болеста кај мачките?

Tracy Wilkins

Болестите во очите на мачките секогаш се причина за загриженост за сопствениците. На крајот на краиштата, проблемите со очите директно влијаат на видот на животните и, во некои случаи, може да доведат дури и до слепило. Ова е случај на катаракта кај мачките, болест која влијае на леќата на животното и го оневозможува правилното гледање. Според Габриел Мора, кој е ветеринар и клинички координатор во болницата Vet Popular, катарактата кај мачките се јавува со помала фреквенција во споредба со кучињата, но сепак тоа е патологија која заслужува внимание. Дознајте повеќе за оваа болест на мачкино око!

Катаракта на мачки: што е тоа и кои се причините за болеста?

Како и кај кучињата, катарактата кај мачките е болест која произлегува од загубата на проѕирноста на кристалната леќа, која се наоѓа зад ирисот, како што објаснува Габриел. Ова влијае на квалитетот на видот на животното и може да предизвика неповратни оштетувања, како што е слепило, доколку не се лекува навреме.

Исто така види: Француски булдог: кои се официјалните бои на расата на кучиња?

И покрај тоа што е поретка кај мачките, катарактата може да влијае на мачките и обично е поврзано со стареењето на животното или системски заболувања. „Катаракта кај мачките може да настане поради некои фактори, како што се: стареење (природно стареење на телото), интраокуларно воспаление (како глауком) или дијабетес“, предупредува ветеринарот.

Научете како да ја идентификувате болеста кај мачкини очи намачки

Ако се сомневате дека вашето маче има катаракта во очите, знајте дека не е многу тешко да ги препознаете симптомите на болеста. Бидејќи главната карактеристика на болеста е непроѕирноста на кристалната леќа, можно е да се забележи дамка во окото на животното, која може или не може да еволуира со текот на времето. „Воспитувачот може да ја визуелизира непроѕирноста на окото на животното и да воочи постепено белење на кристалната леќа, која може да започне со повеќе синкава боја, да еволуира во бел „ѕид“ во позрела фаза“, појаснува Габриел. Офталмолошкиот преглед е од суштинско значење за правилна дијагноза на болеста и започнување на лекување, затоа задолжително консултирајте се со специјализиран ветеринар за да разберете што се случува.

Исто така види: Име за мало куче: 100 предлози за именување на вашиот Јоркшир

Третман на катаракта кај мачки

Бидејќи причините за катаракта кај мачките се различни, третманот може да варира. Според ветеринарот, постојат некои капки за очи (и за човечка и за ветеринарна употреба) кои ја подобруваат непроѕирноста на сенилната катаракта и можат да бидат индицирани како третман, но тоа не е секогаш ефикасна мерка. Особено затоа што кога причината за катаракта е дијабетес, на пример, третманот треба да биде меѓусебно поврзан: „Со правилно лекување на оваа состојба, може да дојде до ремисија на катаракта (враќање во проѕирното око), но тоа ќе зависи од интензитетот на болеста и на ефикасноста/одговорот на третманот“.

Сепак, употребата на капки за очи, контролата на гликозата во крвта (ако се работи за дијабетес) или контролата на интраокуларниот притисок (ако е глауком) може да не функционираат. Во овој случај, Габриел објаснува дека треба да се консултира ветеринар специјализиран за офталмологија за да се процени можноста за операција. Ако ова се смета за најдобра алтернатива, постоперативниот период мора да биде добро подготвен и внимателно да се следи од страна на професионалецот, според ветеринарот. Ова помага да се спречи можно повторување на болеста.

Научете како да избегнете проблеми со очите кај мачките

Најдобар начин за спречување на катаракта кај мачките или какви било други проблеми со очите е преку редовно следење со клиничкиот ветеринар. „Физичкиот преглед е вреден во општите информации, вклучувајќи го и очниот преглед. Секоја абнормалност во овој систем, клиничарот ќе укаже на специфични прегледи и офталмолошки следење за да се избегнат окуларни компликации“, нагласува професионалецот. Покрај тоа, помошта од ветеринар специјализиран за ендокринологија е исто така многу корисна за контрола на дијабетесот, болест која може да предизвика катаракта. Затоа, погрижете се периодично да го носите вашето домашно милениче на ветеринар!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.