Куче чувствува колика? Научете како да ги идентификувате непријатностите и најчестите причини

 Куче чувствува колика? Научете како да ги идентификувате непријатностите и најчестите причини

Tracy Wilkins

Дали некогаш сте се запрашале дали кучињата чувствуваат колика исто како и луѓето? Болката во пределот на стомакот може да влијае и на домашните миленици. Регионот во кој се сместени неколку важни органи за функционирање на организмот, како дел од дигестивниот систем на кучето. Важно е да се идентификува што навистина се случува кога вашето куче ќе доживее колика, бидејќи постојат неколку можни проблеми кои можат да го предизвикаат симптомот. На крајот на краиштата, дали кучето навистина чувствува колика? Што може да укаже оваа непријатност? За да ги решиме овие и други сомнежи, собравме неколку информации на оваа тема!

Кучиња со колика: што би можело да биде тоа?

Во пределот на стомакот се сместени неколку органи на дигестивниот, репродуктивниот и уринарниот систем на кученцето. Односно, колика може да биде поврзана и со уринарни проблеми или со дигестивниот процес на животното. Болката може да биде придружена со други симптоми, како што се повраќање на кучето или дијареа. За да идентификувате што всушност е проблемот, треба да земете во предвид дали кучето јаде нормално, кои други симптоми покажува и колку долго се чувствува лошо. Најчестите нарушувања кои предизвикуваат колика кај кучињата се:

  • Гастритис: резултат на воспаление на слузницата што го обложува желудникот, гастритисот кај кучињата предизвикува многу непријатности и може да се промени апетитот на кучето.животно. Причините за проблемот можат да бидат различни. НормалноЧолиќ се манифестира придружена со други симптоми како што се недостаток на апетит, дијареа, губење на тежината, повраќање и прострација;
  • Цревни паразити: дијареата е главниот симптом на црвите кај кучињата. Сепак, кучињата со црви може да имаат и цревна колика. За да спречите овие штетни цревни паразити да влијаат врз здравјето на вашето домашно милениче, секогаш ажурирајте го со црви;
  • Вишокот на цревни гасови: цревниот гас може да биде предизвикан од многу фактори, еден од нив може да биде анатомијата на расата на кучето или некоја храна што ја консумирал. Ажурирањето на децрви и нудење квалитетна храна на кучето се работи кои можат да помогнат да се избегне прекумерен гас.

Дали кучињата на топлина чувствуваат колика?

Да, да, кучката во топлина може да доживее колика. Сепак, болката што ја чувствуваат е во помала мера во споредба со жените. Промените во однесувањето, треперењето на телото и чувствителноста во стомакот се главните симптоми дека кучката доживува колика за време на менструацијата. Меѓу третманите за нега на кученцето се хомеопатски лекови и употреба на цветни, кои мора да ги препорача специјалист ветеринар. Размислете за кастрацијата како алтернатива за да се стави крај на непријатностите предизвикани од топлината - покрај тоа, се разбира, за да се избегнат некои болести инескротливо одгледување на домашни животни.

Исто така види: Мачкино око: кои се најчестите очни болести кај видот?

Куче со колика: како да се лекува и да се спречи?

Откако ќе се забележи абдоминална болка кај кучето, важно е да се провери дали има други симптоми. Регионот на стомакот е многу сложен и чувствителен во анатомијата на кучињата, а непријатноста може да укажува на сериозни проблеми. Можеби ќе треба да се контактира ветеринарот, особено ако има постојано повраќање и дијареа, за прецизно да се идентификува проблемот и да се посочи најсоодветниот третман. Во зависност од случајот, може да се побараат тестови на крвта и радиографски слики. Периодично отстранување црви и нудење здрава и урамнотежена исхрана се најдобри начини за спречување на болести кои можат да предизвикаат колики кај кучињата.

Исто така види: Зошто вашата мачка секогаш ве буди мјаукајќи во зори?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.