Кучешки циститис: што е тоа и како се развива?

 Кучешки циститис: што е тоа и како се развива?

Tracy Wilkins

Содржина

Циститисот на кучињата е почеста болест на кучињата отколку што може да мислите. Честопати, состојбата може да потрае некое време за да се забележи бидејќи нејзините симптоми, како што се кучето моча на погрешно место и возбуда, може да се гледаат само како непослушност. За подобро да се разбере циститот кај кучињата, Paws of the House објаснува што е тоа, причините за проблемот, кои се симптомите, како се поставува дијагнозата и кој е најдобриот третман.

Што е циститис кај кучињата?

Циститисот кај кучињата се карактеризира со воспаление на мочниот меур на кучето, обично од бактериско потекло. Проблемот може да се појави на која било возраст, но почест е кај жените и кај постарите лица. Женките имаат пократок уретра од мажјаците, поради што се предиспонирани за развој на циститис кај кучињата. Од друга страна, постарите лица имаат послаб имунолошки систем, што ги прави поподложни на заразување со болеста.

На крајот на краиштата, дали кучешкиот циститис и инфекцијата на уринарниот тракт кај кучињата се исто?

0>Многу е вообичаено да се дозволи оваа забуна, но вистината е дека тоа се два различни услови. Инфекцијата на уринарниот тракт (ИУТ) е проблем предизвикан од инфективен агенс кој влијае на целиот уринарен тракт. Циститис кај кучињата е воспаление што се јавува во мочниот меур.

Како се развива циститисот кај кучињата?

Главната причина за циститис кај кучињата е бактериска. Најчеста бактерија која предизвикува циститис е ешерихијаcoli . Други поретки бактерии, како што е Enterococcus spp , исто така може да ја предизвикаат болеста.

Контаминација обично се јавува кога кучето се наведнува за да уринира или дефецира - или во случај на женки, по топлина . Бактериите доаѓаат во контакт со кожата на аналниот регион, ширејќи се низ целата област. Потоа, микроорганизмот минува низ уретрата и стигнува до мочниот меур, каде што се сместува и почнува да се колонизира.

Покрај бактериската контаминација, некои фактори предиспонираат за циститис. Кучињата со дијабетес имаат високо ниво на гликоза во крвта, што ја олеснува колонизацијата на бактериите. Некои лекови може да го ослабат имунолошкиот систем на вашето куче. Покрај тоа, туморите на мочниот меур, пресметките и хемотерапијата исто така го намалуваат имунитетот на кучињата, олеснувајќи ја контаминацијата.

Кои се симптомите на циститис кај кучињата?

главен и најзабележителен знак на циститис кај кучињата е зголемената фреквенција на мокрење. Мочниот меур е орган кој ја складира урината, кога таа е воспалена, просторот за складирање се намалува, што доведува до тоа кучето да не може долго да го држи мочањето. Но, како што се зголемува фреквенцијата, количината се намалува. Најчестите симптоми на циститис кај кучињата се:

Кучето со циститис се чувствува многу непријатно и боли, па кога ќе ги покажете овие симптоми, однесете го животното кај ветеринар на правилна евалуација и дијагноза.

Како се поставува дијагнозата на циститис кај кучињата?

Ветеринарот мора да ја собере урината на кучето и да ја однесе на анализа за да потврди дали се работи за циститис на кучиња или не. Треба да побарате и тест за чувствителност, направен за да се дефинира најдобриот третман. Во некои случаи, може да се побара ултразвук за да се провери присуството на камења во мочниот меур.

Циститис кај кучиња: третманот е обично брз и ефикасен

За циститис кај кучиња, обично се прави третман со администрација на антибиотици. Ветеринарот по дијагнозата ќе покаже кој е идеален за вашето домашно милениче. Ако причината не е бактериска, третманот може да биде различен. Затоа е многу важно да не се самолекувате со кученцето, бидејќи тоа може да ја влоши ситуацијата. Исто така, добро е да се запамети: кај болести кои бараат употреба на антибиотици, третманот мора строго да ги следи упатствата. Затоа, не прекинувајте пред крајот, дури и ако кученцето веќе почнува да се подобрува. Обично третманоттоа трае од седум до 15 дена и обично е ефикасно, дури и затоа е важно кучето да подлежи на нова евалуација по завршувањето на земањето на лековите.

Дали постои начин да се спречи циститис кај кучињата?

Одржувањето хигиена на домашни миленици е начин да се спречи циститис кај кучињата. Друго важно прашање е постојаното место во бањата на кучето да биде чисто. Ако кучето ја работи својата работа само на улица, идеално е почесто да се чисти пределот на анусот за да се избегне влегување на бактерии, особено кај женките. Покрај тоа, пиењето многу вода е од суштинско значење за да се спречи дехидрација, што придонесува за појава на инфекции. Исто така, не заборавајте да го одржувате календарот за вакцинација секогаш ажуриран, бидејќи спречува не само циститис кај кучињата, туку и други болести.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.