Мравката при мочање кај кучињата е знак за дијабетес кај кучињата! Ветеринарот одговара на прашања за болеста

 Мравката при мочање кај кучињата е знак за дијабетес кај кучињата! Ветеринарот одговара на прашања за болеста

Tracy Wilkins

Како и луѓето, дијабетесот кај кучињата е опасна болест која бара многу грижа во текот на животот на животното. Но, како да знаете дали кученцето е дијабетичар? Се верува дека една од првите индикации што може да укажуваат на болно куче е присуството на мравки во урината на кучето, но неколку други симптоми се исто така поврзани со проблемот. Paws of the House разговараше со ветеринарката Најара Кристина, која е специјализирана за ветеринарна ендокринологија, за подобро да ги разјасни некои сомнежи во врска со дијабетесот кај кучињата . Погледнете подолу што ни кажа!

Дали најдовте мравка во мочањето на кучето? Време е да го вклучите алармирањето!

Кога станува збор за дијабетес кај кучињата, симптомите се секогаш важна точка и кои ја олеснуваат перцепцијата на болеста. Како што објаснува експертот, мравката во мочањето на кучето навистина може да биде знак за кучешки дијабетес поради количината на шеќер што се наоѓа во течноста. „Ова се случува поради присуството на гликоза во урината (гликозурија), што не е нормална ситуација. Една од причините за овој проблем е тоа што, поради зголемувањето на гликозата во крвта (хипергликемија), таа го надминува прагот на бубрежна апсорпција и на крајот предизвикува гликозурија. Гликозата во урината, пак, може да привлече мравки.“

Прекумерната жед е еден од симптомите на дијабетес кај кучињата

Покрај присуството на мравки во урината на кучето, уште еденпоказател за дијабетес е кога кученцето внесува многу повеќе вода од вообичаено. „Прекумерната жед е една од клиничките манифестации забележани во случаи на дијабетес кај кучињата. Со гликоза во урината, животното има тенденција да моча многу, што го нарекуваме полиурија. За да се компензира тоа физиолошки, животното станува пожедно, па пие повеќе вода“, открива ветеринарот.

Исто така види: Јака од болви: дали вреди да се обложувате на третманот за вашето куче?

5 симптоми на дијабетес кај кучињата на кои треба да се внимава!

Набљудувањето на тутор е многу важно да се идентификува дали кучето има дијабетес или не. Може да се забележат промени во однесувањето на животните, како и промени во телото на кучето. Според Најара, најчестите симптоми на дијабетес кај кучињата се:

  • Мравки во урината на кучето
  • Многу мочкање (полиурија)
  • Куче многу пие вода ( полидипсија)
  • Прекумерна глад (полифагија)
  • Слабеење

Зошто некои кучиња страдаат од кучешки дијабетес?

Може да се појават многу прашања кога станува збор за развој на дијабетес. Кучињата може да имаат два вида на болеста: дијабетес тип I или тип II. Според докторот ветеринар, причината за дијабетес мелитус е мултифакторна, но секој тип се јавува различно. „Качешкиот дијабетес тип I има имуно-посредувана причина и води до релативен или апсолутен дефицит на инсулин. Најчеста причина за тип II се должи на дебелината,што доведува до отпорност на инсулин и, според тоа, предизвикува хипергликемија, предизвикувајќи клинички манифестации“.

Накратко, кучешкиот дијабетес се состои од зголемување на нивото на гликоза во крвта на пациентот, што може да произлезе од недостаток во телото за производство на инсулин или „дефект“ во инсулинот, кој не ги намалува стапките на шеќерот во крвта. За да ја потврди дијагнозата, Најара истакнува: „Дијагнозата на дијабетес се поставува со клинички манифестации, хипергликемија и гликозурија“.

Катарактата е една од компликациите на дијабетесот кај кучињата

Без третман за дијабетес, кучињата може да развијат други здравствени проблеми, како што е катаракта. „Вишокот на гликоза присутен во леќите на очите - поради хипергликемија - се претвора во сорбитол, што предизвикува зголемување на приливот на вода во леќата. Зголемената вода, пак, предизвикува распаѓање на влакната на леќите и нарушување на нормалната структура. Леќите стануваат заматени, што резултира со губење на видот, обично на двете очи.

Исто така види: Полициско куче: кои раси најмногу се препорачуваат за работа?

Покрај катарактата кај кучињата, друга можна компликација на дијабетес кај кучињата е состојбата наречена дијабетична кетоацидоза, која се јавува кога нема инсулин во телото. „Тоа е сериозен проблем кој може да предизвика повраќање, дијареа и недостаток на апетит. Животното треба да биде хоспитализирано за соодветен третман во овие случаи“.

Како етретман на кучешки дијабетес?

Иако не постои лек, можно е да се контролира кучешкиот дијабетес со одредена грижа. Целта е да се подобри квалитетот на животот на пациентот. „Третманот за дијабетес кај кучињата се состои од употреба на инсулин, соодветна исхрана и физичка активност. Инсулинот се администрира субкутано на секои 12 часа по хранењето и мора да се користи континуирано“, советува ветеринарот. Кога станува збор за дијабетес тип II, може да дојде до ремисија на болеста: „Тип II обично ги погодува женските кучиња кои станале дијабетичари на топлина, а со кастрација се отстранува хормоналната состојба што предизвикувала отпорност на инсулин. Како што инсулинот се враќа во нормала, тоа доведува до ремисија. Сепак, ремисијата е почеста кај мачките отколку кај кучињата“.

Дијабетесот кај кучињата не може да се испровоцира надворешно, но малите ставови ја прават разликата за да се спречи состојбата. „Најважната точка на превентивниот пристап е свесноста на старателите за нега на храна, избегнување на висококалорични закуски, поттикнување физичка активност, нега на телесната тежина и орално здравје на животните.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.