Куче лиже шепа без престан? Погледнете што може да укаже ова однесување

 Куче лиже шепа без престан? Погледнете што може да укаже ова однесување

Tracy Wilkins

Дали некогаш сте се запрашале која е причината за лижењето на шепите на кучето? Понекогаш, нормално е сопственикот да го толкува тоа како природно однесување и да не се грижи. Таму е грешката: кога кучето непрекинато ја лиже шепата, тоа може да укаже на нешто посериозно, како здравствен проблем. Секоја кучешка акција има објаснување и, ако не се работи за болест, се работи за однесување или емоционални нарушувања. За подобро да разбереме зошто кучињата си ги лижат шепите, разговаравме со двајца сопственици кои ја поминаа ситуацијата и собраа други можни причини за проблемот. Видете!

Емоционалните проблеми се најчестите причини поради кои кучињата ги лижат шепите

Анксиозноста кај кучињата, како и стресот, се вообичаени проблеми кои обично се меѓу главните причини зошто кучињата ја лижат шепата . Емоционалните нарушувања може да се појават поради неколку причини. Кучешката анксиозност обично се манифестира главно кога кучето поминува многу часови само и нема физички или психички дразби во секојдневниот живот, што резултира со претерани реакции за да го привлече вниманието на сопственикот. Покрај тоа што кучето ги лиже шепите, други знаци на проблемот се плачење, завивање, иритација, лаење и уништување на мебелот. Сето ова се случува главно кога сопственикот излегува од дома или не обрнува доволно внимание на своето кученце на дневна основа.

Стресот се активира од различнипредизвикувачи - како промена на куќата, нов член на семејството или многу гласни звуци - и може да го остават кучето да ја лиже повредената шепа или често да го гризе пределот. И лижењето и каснувањето се предупредувачки знак бидејќи, покрај психичкото оштетување, раните на шепата на кучето придонесуваат за развој на воспаление и други проблеми во областа.

Приказната за Лола, кучето на Марсела Кастолди , е типичен случај куче да си ги лиже шепите поради анксиозност. Воспитувачот пред извесно време сфатил дека кучето толку многу го лижело пределот што шепата на кучето била црвена меѓу прстите, со иритација и модринки на влошките. „На почетокот мислевме дека ги лиже раните. Почнавме да гледаме дали не е некоја рана направена при прошетка, туку беше спротивно. Толку се лижеше што си ги повредуваше шепите. Тогаш сфативме дека нападите на лижење беа почести кога и се спротивставуваа или не добиваше внимание“, вели тој.

Брус, малото куче на Клаудија Фернандес, помина низ слична ситуација. Разликата е во тоа што причината поради која кучето ги лижеше шепите беше стресот, а не анксиозноста. Откако го забележала атипичното однесување на Брус, Клаудија забележала дека регионот почнал да се затемнува. Брус почна да лелека и да го гризе местото, како да има чешање на шепата. „На почетокот тојбеше дијагностициран како атопичен дерматитис. Тоа може да биде алергија на производи за чистење или шампон што се користи при туширање. Презедовме неколку активности, но бидејќи алергијата не престана, а потоа дојде дијагнозата на стрес“, објаснува тој.

Ако кучето ја лиже шепата додека не го повреди или често го гризе местото, идеално е да побарајте помош од ветеринар. Во некои случаи кога кучињата многу ги лижат шепите, може да се индицираат одредени лекови за подобрување на ситуацијата, како што се кортикоиди или употреба на цветни лекови за анксиозност. Спрејовите со шепи за кучиња се исто така алтернатива кои помагаат привремено да се омекне лижењето. Важно е животното да биде придружувано од специјалист во текот на целиот третман.

Исто така види: FIV и FeLV: симптоми, дијагноза, третмани... Комплетен водич за грижа за позитивни мачки

Исто така види: Колку долго живее куче со срце? Ветеринарот одговара на ова и на други прашања за проблеми со срцето

Зошто кучето ги лиже шепите? Видете други причини за однесување

Други фактори кои можат да објаснат зошто кучињата ги лижат шепите се кожни болести, изгореници и присуство на туѓи тела. Наездата на паразити - како што се болви и крлежи - во регионот е исто така нешто што обично многу пречи и предизвикува многу чешање во шепите на кучето. Подолу, погледнете како секој од овие проблеми може да се манифестира и што да направите кога кучето ја лиже шепата во овие околности:

  • Паразити:

Постоењето на болви и крлежи на животното можеби е причината зошто кучињата им ги лижат шепите. Кога паразити касаат на екстремитетитеперници, може да предизвикаат непријатни рани кои кучињата се обидуваат да ги ублажат со лижење. За да се стави крај на наездата, најмногу се препорачуваат лекови против болви и крлежи. Во некои случаи, бубачката на стапалото исто така може да биде причина за чешање. Ако тоа се случи, неопходно е да се консултирате со ветеринар.

  • Изгореници:

Понекогаш кучето ја лиже шепата затоа што чувствува болка. Кога пешачи, ако асфалтот е жежок, може да ги изгори влошките и лижењето е алтернативата што ја наоѓа за да го омекне ова. За ублажување на проблемот, навлажнувачот за кучешки шепи е одличен сојузник. И запомнете: важно е да изберете помалку топли времиња за да го шетате кучето за да избегнете изгореници.

  • Алергии и проблеми со кожата:

Различни видови на алергии и дерматитис може да предизвикаат чешање на шепите на вашето куче. Кучешкиот атопичен дерматитис, на пример, е многу честа болест кај кучињата и се јавува по контакт со грини, прашина или производи за чистење. Тоа е наследна болест која бара третман во текот на целиот живот на животното со помош на ветеринар и специфични производи. Друга грижа е влажниот дерматитис кај кучињата, кој се карактеризира со воспалени и влажни лезии. За негово лекување, важна грижа се локални лекови и чистење на шепата на повреденото куче.

  • Присуство натуѓо тело:

Покрај изгорениците, за време на прошетките постои и ризик да се заглави нешто во шепата на вашето домашно милениче (како стакло, дрвени цепнатинки или камчиња). Ова може да предизвика многу непријатност кај животното, што е една од причините зошто кучето ја гризе шепата во обид да го отстрани туѓото тело од влошките. Друг знак што може да укаже на проблем е кога „солениот“ мирис од шепите на кучето станува посилен од вообичаеното. За да ја промените ситуацијата, идеално е да го отстраните предметот со помош на пинцета или да побарате ветеринар за да го стори тоа.

Шепи гризат од куче: што ако навиката продолжи и по третманот?

Кучето што ја лиже шепата (или гризе) е често проблем во однесувањето за кој е потребно водство од експерт. Сомнителна алергија или проблем со кожата не е секогаш вистинската причина зошто кучињата ги гризат шепите, како во приказната на Брус. Затоа, набљудувањето и следењето на секој случај е од суштинско значење за да се открие што треба да се направи.

Кога психолошките нарушувања, како што се стресот и анксиозноста, се одговорни за оставање на кучето компулсивно да ги лиже шепите, постојат некои тактики кои помагаат да се избегне овој тип на став.

• Збогатување на животната средина: Кучето на кое не му е досадно е среќно куче! И за тоа вреди да се инвестирапаметни возења и играчки кои ќе го поттикнат вашето крзнено да лови за сопствена храна.

• Дневен центар или шетач на кучиња: за оние кои не поминуваат многу време дома, дневен центар за кучиња е добра опција. Во него, вашето крзнено ќе биде одвлечено од активности и присуство на други животни и нема да го извади на шепата. Ако тоа не е остварлива опција, шетачот на кучиња може да помогне да ја потрошите акумулираната енергија на вашето домашно милениче.

• Избегнувајте штетни средства за чистење за домашни миленици: Кучињата се секогаш во контакт со подот и може да се опијанат со средства за чистење кои содржат многу хемикалии. Во тој случај, вреди да се инвестира во производи погодни за кучиња, кои имаат состојки кои не им штетат на животните.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.