„Мојата мачка не сака да јаде“: знаеш што да правиш кога на мачката ќе му се слоши храната

 „Мојата мачка не сака да јаде“: знаеш што да правиш кога на мачката ќе му се слоши храната

Tracy Wilkins

Ако имате мачка дома, треба да знаете дека мачката што не сака да јаде обично е знак дека нешто не е во ред. Како и кај луѓето, мачките исто така може да го изгубат апетитот од различни причини, вклучително и да се разболат од храна. Затоа, добро да го знаете однесувањето на вашиот пријател и да бидете свесни за другите знаци е од суштинско значење за правилно да дејствувате. За да ви помогнеме, составивме неколку совети за тоа што да правите кога вашата мачка не сака да јаде. Погледнете!

Мојата мачка не сака да јаде: однесувањето може да е поврзано со хранењето на мачката

Една од главните причини што може да резултира со тоа што мачката не сака да јаде е селективен апетит. Тоа е затоа што мачките имаат многу остро сетило за мирис што им помага да изберат храна. Затоа, храната за мачки не треба да биде само вкусна, туку и привлечна. Во спротивно, вашата мачка најверојатно ќе ја отфрли храната и ќе прифати само одредена храна. Маче, на пример, може да има потешкотии за време на преминот од мајчиното млеко да се храни токму поради оваа причина. Покрај тоа, возрасните и постарите мачки може да изгубат интерес или да им здодее со понудениот оброк. Во тој случај, учителот треба да размисли за промена на храната. Но, запомнете: важно е да го правите процесот малку по малку за да избегнете гастрични проблеми, па дури и откажување на бубрезите кај вашето домашно милениче.

Мојата мачка не сакајадам и е тажен, што да правам?

Исто како и луѓето, мачките исто така доживуваат емоционални проблеми како што се анксиозност, стрес, па дури и депресија. На изненадување на некои сопственици, дури и мала промена во рутината или дома може да резултира во графиконите. Во тој случај, ненадејниот недостаток на апетит може да биде начин на кој вашиот пријател ќе се справи со ситуацијата. Покрај тоа, траумата и осаменоста може да резултираат и со мачка која не сака да јаде. За да се избегне оваа слика, важно е да се третира злото од корен. Инвестирањето во интерактивни играчки за мачки може да му помогне на вашиот пријател да се ослободи од досадата и да се врати на јадење. Но, ако тоа трае повеќе од два дена, идеално е туторот да се консултира со доверлив ветеринар.

Исто така види: Цане Корсо: каква е личноста на кучето од голема раса?

Што да правите кога мачката не сакаш да јадеш?

Начинот на кој ќе го натерате вашето куче повторно да ја јаде храната ќе зависи од причината што го предизвикала недостатокот на апетит. Кога мачката ќе се разболи од храната, на пример, постојат некои трикови кои можат да и помогнат на вашата мачка да јаде нормално. Видете подолу:

- Понудете ја храната во различни периоди и во големи, чисти хранилки за мачки за да избегнете контакт со мустаќите на животното. Запомнете: мачките се природни закуски и затоа сакаат да имаат неколку оброци во текот на денот;

- Не оставајте ја храната на располагање предолго. Распоредете 20 минути за секој оброки кога ќе завршите, соберете го тенџерето. На овој начин, го избегнувате чувството на стара храна за вашата мачка и гарантирате дека таа ќе јаде во моментот кога ќе и се понуди;

- Избегнувајте да нудите грицки за мачката меѓу оброците, тоа може да предизвика животното да изгуби глад и да одбие храна;

- Ако е маче, обидете се малку да ја навлажнете и загреете храната во микробранова печка за да се активира мирисот на храната и да биде помек;

- Побарајте го ветеринарот да потврдете дека вашето маче не се соочува со некоја болест или здравствен проблем.

Исто така види: Дали некогаш сте се запрашале што е значењето на зевање кучиња? Погледнете ги куриозитетите за ова кучешко однесување!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.