Куче што моча со крв: кога да се грижите?

 Куче што моча со крв: кога да се грижите?

Tracy Wilkins

Сфаќањето дека кучето моча со крв е нешто што го загрижува секој сопственик. Вообичаено, крвта при мочање сè уште е поврзана со други симптоми, што ја прави ситуацијата уште поочајна. Во тој момент, важно е да останете смирени и да внимавате на бојата на мочањето на кучето и на однесувањето на животното. На крајот на краиштата, дали постои некоја ситуација кога крвта во урината не е опасна? Што да направите веднаш откако ќе видите како кучето мокри крв? Што може да биде крв во урината на кучето? Paws of the House објаснува кога треба да бидете загрижени за проблемот и ги отстранува сите сомнежи за тоа што би можело да ја предизвика оваа состојба. Проверете!

Што може да биде крв во урината? Дознајте ги најчестите причини

Причината зошто крвта во урината на кучето е опасна е едноставна: состојбата секогаш е знак дека нешто не е во ред во телото на кучето. Затоа, кога ќе забележите мочање со крв, важно е да го вклучите предупредувачкиот сигнал. Но, на крајот на краиштата, што може да биде крв во урината? Обично, оваа состојба е поврзана со проблем во уринарниот тракт на кучето, кој брзо може да се влоши. Кучето што мокри крв може да биде предизвикано од воспаление, инфекција, повреда, тумор, паразит или кој било друг агенс. Меѓу состојбите кои објаснуваат што може да биде крв во урината, најчести се:

 • Циститис
 • Инфекцијауринарен тракт со крв
 • Камења во бубрезите или мочниот меур
 • Тумори
 • Интоксикација
 • Проблеми со коагулација
 • Болести на крлежи (и други предизвикани од паразити )
 • Траума (како паѓање и прегазување)

Кога треба да се грижам за крвта во мочањето на кучето?

Во секоја ситуација крв во кучешката урина треба да го вклучи алармирањето, бидејќи тоа покажува дека нешто не е во ред во функционирањето на животинскиот организам. Ако е поврзан со други многу јасни симптоми, тоа е причина за уште поголема загриженост. Сепак, важно е да се обрне внимание на некои детали. Прво, не е секогаш можно добро да се визуелизира крвавото мочање. Кучето често може да има само неколку пигменти во урината кои остануваат незабележани од очите на учителот. Но, бидејќи ќе биде болен, ќе има други симптоми кои ќе бидат поевидентни. Затоа, не чекајте да видите крв во мочата за да ја однесете на лекар. Кога ќе видите каква било промена кај животното, закажете состанок што е можно поскоро.

Втората точка што заслужува внимание е дека црвеникавото мочање не е секогаш знак на крв. Некои намирници, како морковите, имаат каротеноиди поради кои урината станува портокалова. Ако миленичето изело големо количество моркови (или било која храна богата со каротеноиди), голема е веројатноста дека ќе го видите кучето како уринира повеќе портокалова течност. Но, бојата нема да биде толку жива како мочањето со крв и миленичетонема да покаже симптоми.

Мокрење со крв: кучињата обично покажуваат други симптоми во исто време

Бидејќи мокрењето крв кај кучето е симптом на друга болест, тешко дека ќе се појави самостојно. Обично, крвта при мочање е поврзана со други специфични проблеми кои се исто така симптоми на болеста што го разболува животното. Знаците на циститис се различни од оние што се појавуваат кај куче со болест на крлежи, кои, пак, се разликуваат од симптомите предизвикани од камења во бубрезите. Затоа, бидејќи сите овие болести имаат крваво мочање како чест симптом, другите знаци ќе му помогнат на ветеринарот да ја дијагностицира вистинската причина за проблемот. Внимавајте на следните симптоми:

 • Тешкотии при мокрење
 • Болка при мокрење
 • Зголемена или намалена фреквенција и количина на мокрење
 • Промени во мирис на урина
 • Уринарна инконтиненција
 • Недостиг на апетит
 • Губење на тежината
 • Апатија

Гледање крв во мочање, бидете свесни за овие симптоми и какви било други физички или промени во однесувањето кај домашно милениче. Ветеринарот мора да биде информиран за се за да може да ги спроведе тестовите и да знае како да го третира животното.

Исто така види: Шуга кај кучиња: што е тоа, како се развива, видови на шуга, кои се знаците, третман и превенција

Уринарната инфекција е една од најпознатите вообичаени причини за крв кај кучешко мочање

Меѓу сите можни причини за крв при мочање, една од најпознатитечеста е инфекција на уринарниот тракт. Уринарна инфекција со крв се случува кога има пролиферација на бактерии во некој орган на уринарниот тракт (обично бубрезите, мочниот меур или уретрата). Покрај мокрењето со крв, може да се појават и други симптоми: силна болка, треска, зголемено мокрење (што може да доведе до мокрење на кучето на погрешно место) и апатија. Сепак, важно е да се напомене дека и покрај многуте симптоми, тие се случуваат тивко. Со други зборови, им треба многу време за да се појават. Бидејќи кучето со инфекција на уринарниот тракт на почетокот тешко ќе ги покаже знаците, многу често болеста се открива кога самиот учител ќе го забележи мочањето со крв. Во случаи како што е уринарна инфекција со крв, ова внимание од туторот ја прави сета разлика во дијагнозата и третманот.

Исто така види: Кучешка шепа: кои се главните проблеми што можат да го зафатат регионот?

Што да направите кога ќе видите куче како мокри крв?

Кога се гледа мочањето на кучето со крв, вообичаено е да се очајува. Меѓутоа, во тој момент е важно лесно да се однесе животното на ветеринар. По пристигнувањето на консултацијата, кажете му на специјалистот сè, објаснувајќи дали има други симптоми и што јадело животното (за да се исклучи каква било можност за интоксикација). Третманот на кучето што уринира крв ќе се разликува во зависност од изворот на проблемот. Бидејќи тоа е само симптом, ветеринарот ќе прави тестови додека не дојде до дијагноза и потоа ќе ги администрира лековите и третманите.неопходно да се елиминира она што го предизвикува мочањето во крвта на кучето.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.