Џардија кај мачки: разберете повеќе за болеста, најчестите симптоми и како да ја спречите

 Џардија кај мачки: разберете повеќе за болеста, најчестите симптоми и како да ја спречите

Tracy Wilkins

Како кај кучињата, џардијата кај мачките е многу честа зооноза. Мачката, значи, не е имуна на заразување со оваа болест, која често останува незабележана кога се меша со едноставна дијареа. Затоа, многу е важно да се обрне внимание на симптомите на џардија кај мачките и исто така да се бараат начини за спречување на контаминација. За дополнително да ги разјасниме сомнежите на темата, разговаравме со ветеринарката Каролина Муко Морети, која е генерален директор на ветеринарната болница Vet Popular, во Сао Паоло.

Giardia кај мачките: како се јавува контаминација?

Giardia е болест предизвикана од паразитот Giardia lamblia. Овој протозоа природно се населува во цревниот тракт на луѓето и животните и се манифестира преку цисти кои се ослободуваат од изметот на други животни. Се смета за зооноза од страна на Светската здравствена организација (СЗО), инфекцијата е оро-фекална, односно неопходно е да се внесе нешто што е загадено со цистите на болеста. Храната што не е добро измиена, нефилтрираната вода и предметите што се делат помеѓу мачките, како што се саксии и кутии за отпадоци кои не се соодветно санирани, исто така може да ја пренесат болеста.

Giardia кај мачки: симптомите треба да се набљудуваат веднаш што се појавуваат на болеста

Многу е важно да не се остави болеста да напредува во организмот на животното за да се намалат ризиците. „Има животни кои се контаминирани, но не се покажуваатсимптоми, но кученцата се поподложни на најтешката форма на болеста - особено ако се заразени во фазата на одвикнување. И животните со имунолошки дефицит имаат поголема веројатност да бидат погодени од џардијаза и нејзините симптоми“, објаснува ветеринарот. Симптомите на џардија се:

Исто така види: Кутре мачка: грижа, хранење, безбедност... дефинитивен водич за првите денови со вашата мачка!
  • Дехидрација
  • Дијареа (со или без крв и слуз)
  • Слабеење
  • Летаргија
  • Гас
  • Повраќање

Проверете дали имунитетот на вашето домашно милениче не е загрозен од некоја болест, како што се FIV и FeLV. Мачките кои немаат толкава имунолошка отпорност може да бидат многу оштетени од џардија, главно затоа што го напаѓа цревото на мачето - протозоата се храни со сè што ќе внесе животното, компромитирајќи го тенкото црево и спречувајќи го да ги апсорбира потребните хранливи материи. Ако не се лекува, може да го убие вашето домашно милениче.

Како да се спречи џардија кај мачки?

Исто така види: Отодектичка краста: дознајте повеќе за овој тип на болест што може да влијае на кучињата

Постојат некои мерки на претпазливост кои мора да се преземат за да се спречи џардија и зараза. Вакцината е валидна опција: „За подобра ефективност, треба да се примени кога кученцето е старо приближно 7 недели, со уште една доза по 3 или 4 недели. Потоа мора да се почитува годишното засилување“, објаснува тој. Друга важна точка е да се одржува рутина на чистење и управување со околината каде што е мачето, особено каде се храни. Филтрирана вода е исто такаод суштинско значење за да се избегне болеста.

Можете да преземете и некои мерки на претпазливост за да спречите вашето маче да биде заразено од оваа болест. Секогаш мијте ги рацете пред да го допрете вашето домашно милениче откако ќе излезете од улица и, ако е можно, отстранете ги чевлите со нечистотија од улицата - на крајот на краиштата, вашето маче оди, лежи и се тркала на подот дома.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.