Акни кај мачки: што е тоа, причини, знаци и третман... знаете сè!

 Акни кај мачки: што е тоа, причини, знаци и третман... знаете сè!

Tracy Wilkins

Дали некогаш сте слушнале за акни кај мачки? Да, токму тоа го прочитавте: исто како и луѓето, мачките исто така може да страдаат од кожни проблеми како мозолчиња и митесери. Овие мали воспаленија и ерупции на кожата се почести отколку што може да мислите и ја погодуваат главно областа на брадата или блиску до усните на животното, а ги погодуваат мачките од сите раси и возрасти.

Бидејќи се зборува за проблем со кожата и познато, понекогаш акните на мачката остануваат незабележани и животното не ја добива потребната помош. Многумина бараат природни алтернативи како третман, но ова е далеку од најдоброто решение. Важно е да се разбере сè што вклучува акни кај мачки: како да се третираат, знаци на проблемот, причини и најдобри начини за превенција.

Исто така види: Кои се расите на мачки кои живеат најдолго?

Што се акни кај мачки и како се развива проблемот?

Напротив, отколку што мислат многу луѓе, мозолчињата не се проблем исклучиво само за луѓето. Но, пред да знаете како да ги третирате акните кај мачките, важно е да разберете што е ова воспаление на кожата и како се развива, бидејќи постои цел процес што ќе предизвика појава на акни.

Исто така види: Бигл: 7 работи што треба да ги знаете за личноста на ова куче

Сè започнува со хиперкератоза (или хиперкератизација ) , што не е ништо повеќе од затнување на порите предизвикано главно од вишокот маснотии во одреден регион. Односно, лојните жлезди произведуваат поголема количина на себум што завршува со акумулирање и затнување на дел од кожата. Тоазатнувањето наскоро формира црни точки кај мачките, кои се црни точки кои лесно се гледаат на лицето на животното.

Токму од овие црни точки се појавуваат акни кај мачките: црните точки се подложени на воспалителен процес и на крајот создаваат гној. станува повеќе како мозолчиња. Но, иако изгледа како безопасен проблем, акните кај мачките треба внимателно да се следат. Воспалението поттикнува размножување на бактерии во регионот, кои можат да се заразат и да предизвикаат многу болка и непријатност, дури и да формираат рани кај мачката.

Важен детал е тоа што акните на мачката обично се концентрирани во близина на брадата и устата на животното, но може да влијае и на други области на лицето, како што се околу муцката и ушите.

Кои се причините за појава на акни кај мачките?

Веќе знаеме дека затнувањето на порите од Вишокот на производство на себум (масти) е првенствено одговорен за развојот на акните кај мачките. Но, што го предизвикува? Па, вистината е дека не постои само една, туку неколку! Понекогаш хормоналната нерамнотежа или емоционалните проблеми - на пример мачка под стрес - се доволни за да се појават мозолчиња. Главните ситуации кои обично предизвикуваат формирање на акни кај мачките се:

 • Ослабен имунолошки систем
 • Стрес и други психолошки нарушувања
 • Несоодветна исхрана
 • Лоша хигиена, главно во регионот науста
 • Употреба на пластични хранилки и пијалоци

Знајте ги главните симптоми на акните кај мачките

Мачката со акни има многу специфични манифестации кои не е тешко да се препознаат. Појавата на каранфили кај мачките е првиот показател за проблемот, но бидејќи овие црни точки се многу мали, треба да имате многу внимателен изглед. Тие обично се концентрирани во пределот на брадата или во близина на усните и се сметаат за вид на акни, само пред воспаление. Кога еволуира во мозолче, знаците стануваат појасни и позабележителни. Тие се:

 • чешање
 • пустула (мала црвеникава топка со гној внатре)
 • крварење
 • едем
 • болка
 • рана во погодениот регион

Доколку случајот е многу сериозен, акните кај мачките може да се претстават со слика на фурункулоза (гнојни со гној под кожата), што е еден вид инфекција на кожата предизвикана од бактерии. Во тој случај, препораката е што поскоро да се побара ветеринар за да се избегне влошување на ситуацијата и да се започне антибиотски третман за мачки.

Како се дијагностицираат акните кај мачките?

Дијагнозата мора да ја постави исклучиво професионалец во областа, кој мора да биде специјализиран за ветеринарна дерматологија или специјалист за мачки. И покрај тоа, ако забележите дека има неколку црни точки на брадата на вашата мачка - што е најмногувидливи и почести -, добро е да го удвоите вниманието и да го однесете на ветеринар. Тие мали точки што се концентрираат се јасен знак за црни точки кај мачките и може да напредуваат до болни и многу непријатни мозолчиња.

Во клиниката, ветеринарот веројатно ќе изврши тестови за да ја потврди дијагнозата, бидејќи некои проблеми со кожата кај мачките на крајот се мешаат со акни на мачки во некои аспекти. Тестот за бактериска култура, на пример, е тест кој обично се бара за да се провери присуството на бактерии, а се врши преку стружење или цитологија на кожата.

Акни на мачки: третман може да се направи со маст, лосиони и лекови

Со потврдена дијагноза на акни кај мачки, како да се третира проблемот? Ова е несомнено еден од најголемите сомнежи кај туторите кои имаат маче со овој проблем. Првата точка што треба да се истакне е дека алтернативните третмани никогаш не се најдобрата опција и може дополнително да ја влошат здравствената состојба на миленичето. Значи, нема повеќе да се обидувате да барате рецепти за домашни лекови на Интернет и самостојно да го лекувате вашето домашно милениче, добро?

Како и да е, кога станува збор за лекување, акните кај мачките имаат некои можности кои обично ги укажува ветеринарот. Сè ќе зависи од тежината на секој случај, но генерално препораките се:

 • Маст за акнимачки
 • Антисептички лосиони
 • Антибиотици, антифунгални, антиинфламаторни или аналгетици

За третманот да биде ефективен, исто така е важно да се има посебна грижа во затворен простор , како да се одржува грижата за хигиената на милениците, па дури и да се заменат садовите со храна и вода кои се расфрлани низ куќата, особено ако се направени од пластика.

Некои вообичаени прашања за акните кај мачките

Дали можете да ги исцедите акните кај мачките?

Не се препорачува допирање на областа со акни кај мачките, па дури може да ја влоши состојбата. Со стискање на мозолчето на вашата мачка, на крајот го правите вашето домашно милениче многу непријатно и згора на тоа ги отворате вратите за нови инфекции.

Дали треба да се избегнуваат пластични садови?

Да. Бидејќи пластиката е порозен материјал кој акумулира многу маснотии (особено со влажна храна), мачката многу полесно ги валка носот и устата. Затоа, овие саксии на крајот стануваат големи „негативци“ за оние кои сакаат да ги задржат акните на мачките. Идеално е да се одлучите за други материјали кои не таложат маснотии.

Дали акните на мачките се заразуваат кај луѓето?

Не. Акните на мачките не се сметаат за зооноза, па мачето кое страда од овој проблем нема да ги пренесе на луѓето во куќата или дури и на други домашни миленици.

5 начини да спречите појава на акнии каранфили кај мачки

1) Претпочитајте хранилки и пијалоци за мачки кои не се направени од пластика. Бидејќи употребата на овие саксии може да го олесни појавувањето на акните кај мачките, најдобрата опција е да побарајте други материјали за замена на саксиите за пички. Добар совет е секогаш да изберете керамички, нерѓосувачки челик или стаклени контејнери, кои не акумулираат многу нечистотија или маснотии внатре.

2) Добро внимавајте на оралната хигиена на вашето домашно милениче. Некои остатоци од храна понекогаш може да се натрупаат на брадата, усните и муцката после јадење. Ова завршува со „затворање“ на порите и предизвикува проблем со кожата. Затоа, покрај четкање на забите на мачката, се препорачува и да се помине влажно марамче или крпа после јадење за да се отстранат сите траги од храна.

3) Не нудете храна што не е соодветна за мачки. Несоодветната исхрана често може да предизвика појава на акни кај мачките. Затоа, најдоброто нешто што треба да направите е да одржувате добра исхрана на мачките: секогаш инвестирајте во добиточна храна со добар квалитет, како што се премиум и супер премиум типови, и избегнувајте несоодветна храна за домашни миленици, особено оние што се мрсни.

4) Редовно средете ги влакната на брадата на вашето маче. Ова е посебна грижа особено за животните кои имаат подолг слој. Долгиот мантил во регионот завршува да го фаворизираакумулација на отпад од храна.

5) Избегнувајте стресни ситуации. Имунолошкиот систем на мачките обично е многу потресен и ослабен кога се под стрес, така што ова е порта за разни здравствени проблеми кои се многу поинакви од акните кај мачките . Збогатете ја околината на мачето и барајте начини да го забавувате вашиот пријател добро, а доколку имате некакви промени во рутината на миленичето, правете сè многу постепено.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.