Навлажнувач за шепи за кучиња: Дали функционираат природните решенија? Кои се најпрепорачливи?

 Навлажнувач за шепи за кучиња: Дали функционираат природните решенија? Кои се најпрепорачливи?

Tracy Wilkins

Навлажнувачот за шепи за кучиња не е многу чест производ во домовите со домашни миленици. И покрај ова, тоа е нешто што може да се додаде во грижата за кучето. Влошките на кучето се изложен дел од телото, кој може да се исуши од контакт со различни површини, како што се погруб под, асфалт, земја и песок, покрај влијанието на високите температури. Така, хидратантниот крем за кучешки шепи е нешто што може да му помогне на миленичето да му даде поголем квалитет на живот. Со тоа, многу тутори имаат прашања за производот: дали можете да користите хидратантни креми за луѓе? Може ли да ги заменам природните состојки како кокосово масло? Дали треба да ги хидрирате шепите секој ден? Дали на сите кучиња им е потребен хидратантен крем? Отидовме по одговорите на овие прашања и повеќе!

Дали домашната хидратантна крема за шепи за кучиња делува?

Дали користењето природни состојки за навлажнување на шепите на кучето функционира? Одговорот на тоа прашање е да. Сепак, треба да бидете многу внимателни пред да ставите какво било решение на шепите на кученцето. Идеално е секогаш да разговарате со доверливиот ветеринар пред да нанесете каков било природен хидратантен крем. Дури и ако рецептот е добар за повеќето кучиња и сте добиле препораки од пријатели, може да има компонента што предизвикува алергии кај вашето домашно милениче, предизвикувајќи компликации. Затоа, важно е секогаш да го отстранувате овавид на сомневање и потврди ослободувањето на природната состојка. Овој совет е важен не само кога зборуваме за решенија кои треба да се користат како хидратантен крем, туку и за кој било друг вид домашен рецепт.

Исто така види: Лавиринтитис кај кучињата: ветеринар објаснува како се манифестира болеста

Исто така види: Дали мачкиниот чорап влијае на инстинктите на животното или се препорачува во некои случаи?

Крем за кучешки шепи : кои се најсоодветните природни решенија?

Сега кога знаете дека користењето природни состојки за навлажнување на шепите на кучињата може да функционира, сигурно се прашувате кои се најсоодветните решенија. Некои предмети може да бидат исклучително лесни за наоѓање и ефективни како навлажнувачки крем, оставајќи ја шепата на кучето заштитена. Видете ги наведените природни состојки:

  • маслиново масло
  • алое вера
  • јаболков оцет
  • кокосово масло
  • путер шеа
  • масло од семки од грозје

Многу од овие предмети може да се користат сами за навлажнување на перничињата, а други може да се користат заедно со други состојки, со што се формира рецепт за хидратантен крем природен за кучето. Природните решенија можат да донесат придобивки за заздравување на кожата, регенерација на ткивото на кожата, исхрана, хидратација, релаксирачки и навлажнувачи. Практичноста е една од главните карактеристики на овој тип на хидратантен крем за кучиња: никогаш повеќе суви шепи! Од друга страна, некои производи на крајот може да ја извалкаат куќата, чаршафите и софата. Затоа, важно е учителот да го оцени секојопција!

Постојат низа производи кои може да се користат заедно како рецепт за домашна хидратантна крема за кучешки шепи. Размислувајќи за тоа, издвојуваме ефикасен препарат за да ги хидрирате шепите на вашето куче. Погледнете подолу:

- Состојки:

  • 1 лажица шеа путер
  • 1 капка есенцијално масло од лимонска трева
  • 1 лажичка масло од семки од грозје

- Начин на подготовка:

Првиот чекор е да се стопат путерот и маслото од семки од грозје во водена бања. Кога смесата ќе стане течна, почекајте да се излади и додадете го етеричното масло од маточина и продолжете да мешате со мазни движења. После тоа, однесете го резултатот од хидратантната крема во фрижидер околу 5 минути и извадете го за малку да се измеша. Вратете го во фрижидер уште 5 минути и потоа повторно измешајте со шпатула додека растворот не добие кремаста текстура.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.