Француски булдог: каква е личноста и што да очекуваме од однесувањето на расата?

 Француски булдог: каква е личноста и што да очекуваме од однесувањето на расата?

Tracy Wilkins

Францускиот булдог е раса на кучиња која привлекува сечие внимание. Со своето збрчкано лице и воодушевувачки манир, станува сè попопуларен во Бразил и во светот. Францускиот булдог се појавил од преминувањето на англискиот булдог и на почетокот бил раса која нашироко се користела за лов на глодари. Сепак, тој на крајот ги освојуваше луѓето толку многу што стана сакано куче придружник за сите.

Францускиот булдог има уникатна личност, идеална за живеење со најразлични типови на луѓе. Дали сакате да дознаете повеќе за темпераментот на францускиот булдог, како е неговото однесување во секојдневниот живот и каква грижа е потребна кога се живее со расата? Проверете ја статијата подолу!

Што ја дефинира личноста на кучето?

Без разлика дали е булдог или која било друга раса: кога зборуваме за личноста, кучето е под влијание на различни фактори. Прво, потеклото на расата и природните инстинкти можат многу да зборуваат. Односно, ако тоа е куче кое првично се користело како куче чувар, има тенденција да биде позаштитнички и сомнително кон странците. Ако се работи за овчарско куче, интелигенцијата и агилноста се неговите силни страни.

Како на сè, начинот на воспитување на кучето има доста влијание врз неговото однесување. За ова, позитивната обука и правилната социјализација се клучот за животното да нема никаквипроблем во зрелоста. Во случајот со францускиот булдог, сè е многу мирно бидејќи тој отсекогаш бил куче придружник, иако неговите предци биле користени како борбени кучиња.

Што треба да знам пред да добијам француски булдог?

Нема ништо попријатно од тоа да живеам со француски булдог! Темпераментот на расата е обележан со висока енергија, харизма, лојалност и наклонетост. Тие се кучиња кои секогаш сакаат да бидат блиски со семејството, а приврзаноста е толку голема што е добро да се внимава за да не страдаат од анксиозност за одвојување. Исто така, важно е да се грижите за сите потреби на животното, како што се хигиената, здравјето, физичките и менталните стимулации.

Исто така види: „Мојата мачка не сака да јаде“: знаеш што да правиш кога на мачката ќе му се слоши храната

Француски булдог: послушниот, игрива и приврзаната личност се дел од расата

Послушниот начин на францускиот булдог го тера секој да се заљуби! Како куче придружник, сака да остане блиску до семејството, да биде многу приврзан, лојален и приврзан кон него. Кутрето е исто така супер живо и забавно. Постојат многу карактеристики на францускиот булдог: приврзаната, разиграна и заштитничка личност ја прави расата добра опција за живеење со деца.

Вистината е дека францускиот булдог е еден од најдружељубивите и добро се согласува со сите, без разлика дали се луѓе или други животни. Покрај тоа, одлично е за живеење со луѓе кои живеат сами, бидејќи станува вистински најдобар пријател и придружник нацело време. Ова мало куче е прилично интелигентно, но од друга страна е и тврдоглаво. Затоа, потребно е да се биде трпелив за време на тренингот, што носи позитивни резултати по многу повторувања.

Исто така види: Мачка со сини очи: видете 10 раси со оваа карактеристика

Францускиот булдог е мирен и може да стане многу зависен од туторот

Францускиот булдог расата има многу лесно однесување. Кучињата од оваа раса обично не лаат многу и кога лаат, тоа е обично само за да го привлечат вниманието на учителот. И покрај тоа што се разиграни, тие немаат многу енергија и затоа се многу смирени во секојдневниот живот. Без разлика дали е возрасно или кученце француски булдог, расата го сака вниманието, претпочитајќи да живее во затворен простор наместо одвоено во двор.

Бидејќи е многу приврзан, вообичаено е францускиот булдог да биде многу зависен од средина.тутор. Ако се држите подалеку од него предолго, може да развиете анксиозност од разделување. Ова дури може да предизвика миленичето да стане повозбудено и да покаже деструктивно однесување кога се чувствува сам. Затоа, оние кои дома имаат француски булдог, секогаш треба да одвојат малку време за да останат блиску до животното и да го избегнат овој тип на проблеми, покрај вложувањето во добра обука и правилна социјализација.

Како да имате француски булдог во стан?

Францускиот булдог е едно од најдобрите кучиња за стан. Тоа е затоа што расата не е толку енергична и активна како другите, штого прави животот помирен. Мали дневни прошетки се доволни за да се справите со францускиот булдог. Сепак, важно е да се има на ум дека ова е куче кое не се справува многу добро со топлината. Затоа, секој кој живее во стан и има намера да има кученце од оваа раса, треба да бара алтернативи за ублажување на непријатноста на животното во лето, особено оние кои живеат на многу топли места.

Француските булдози не можат многу да вежбаат поради брахицефалија

И покрај тоа што сакаат добра игра, францускиот булдог, кученце или возрасен, може да биде мрзливо куче. Оваа карактеристика е поврзана со фактот дека тој е брахицефалично куче. Кучињата со брахицефалија имаат анатомски промени, како што е сплескана муцка, што го компромитира дишењето. Затоа, францускиот булдог е раса на која не и треба многу вежбање. Тој не може да се справи со трки и многу интензивни активности, бидејќи набрзо му се задишува и тешко дише.

Покрај тоа, не се справува многу добро со вишокот топлина, бидејќи, поради респираторни проблеми, има поголеми тешкотии во одржувањето на избалансирана телесна температура, што ја фаворизира хипертермијата. Поради оваа причина, при шетање на куче француски булдог, секогаш избирајте време на помалку сонце, барајте повеќе проветрени места, секогаш земајте шише вода за да се хидратирате и шетајте накратко.мал временски интервал.

Како да се грижите за кученце од француски булдог?

На булдогот му е потребна посебна секојдневна нега. Секогаш чувајте го садот со вода полн за да добие многу хидратација. Потребно е да се погрижи и вдлабнатото лице на францускиот булдог со познатите набори за да не се акумулира нечистотија. Исто така, секогаш добро исушете се по капењето за да избегнете размножување на габите на лице место.

Друга суштинска грижа за одржување на вашиот француски булдог во тек

Бидејќи се работи за брахицефалично куче, неопходно е да се внимава на неговото здравје, носејќи го на редовни посети на ветеринар. Друга грижа за францускиот булдог е неговата храна, бидејќи расата е предиспонирана за дебелина на кучињата. Неопходно е да се понуди добиточна храна во правилна количина и без претерување. Запомнете дека на кученцето од француски булдог му треба поинаква исхрана од возрасно. Затоа, внимавајте секогаш да ја нудите добиточната храна која е во согласност со нејзината старост. За да избегнете седентарен начин на живот, одржувајте го миленичето активно со чести игри и прошетки, но секогаш почитувајќи ги неговите здравствени ограничувања.

Француски булдог: вредноста може многу да варира

Без сомнение, да имате француски булдог дома значи да имате придружник за сите часови. Ако сакате куче од оваа раса, внимавајте на цените. За да купите француски булдог, ценаобично помеѓу 3.000 и 6.000 R$. Кутре од француски булдог обично е поскапо од возрасен. Покрај тоа, за да имате француски булдог, мора да се размислува и за вредноста на долг рок.

На ова мало куче веројатно ќе му требаат некои посебни здравствени трошоци, па затоа е важно внимателно да размислите пред да го купите. Друг важен фактор што треба да се земе предвид при купувањето на кученце од француски булдог е изборот на сигурна одгледувачница која добро се однесува со животните и нуди добар квалитет на живот.

Дали е скапо да се чува француски булдог?

Како и секое куче, треба да размислите за месечните трошоци со кучето за да го чувате со добар квалитет на живот. Во оваа сметка, вреди да се вклучат трошоците за храна (храна и ужина), здравје (ветеринарни консултации и вакцинација), хигиена (капење и чешлање, патосници за тоалет, итн.) и слободно време (играчки, на пример). Дополнително, неопходно е да се има посебна резерва за итни случаи, бидејќи никогаш не знаеме кога кучето може да се разболи и тоа станува „дополнителен“ трошок.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.