Златен ретривер и алергии на кожата: кои се најчестите причини и типови?

 Златен ретривер и алергии на кожата: кои се најчестите причини и типови?

Tracy Wilkins

Сите го сакаат Златниот ретривер. Познат по својата лојалност, интелигенција, послушност и разигран дух, тој е практично совршено кученце; придружник за сите часови. Не е ни чудо што расата Златна ги освои срцата на семејствата и е на листата на најпопуларни кучиња во Бразил. И покрај тоа што не бара претерана грижа, златниот ретривер се соочува со некои специфични болести на кои туторите треба да внимаваат, како што се алергии на кожата.

Исто така види: Разберете го целиот животен циклус на мачките (со инфографик)

Понекогаш, чешањето се гледа како само нормално однесување или навика, но непријатноста може исто така сигнализираат посериозен проблем. Откријте ги, подолу, најчестите дерматолошки промени кои можат да влијаат на кученцето Златен ретривер. И запомнете: колку повеќе информации имате, толку побрзо ќе можете да побарате лекарска помош за лекување на вашиот златнокос пријател.

Златен ретривер и кожни болести

Според животинската фондација Морис, една од најголемите финансирачки организации за ветеринарни истражувања во светот, кожните нарушувања се една од најчестите причини поради кои кучињата се носат на ветеринар. Најчест дерматолошки проблем е надворешниот отитис, потоа акутен влажен дерматитис, атопија и контактен дерматитис. За среќа, многу кожни заболувања се лесни за лекување, но некои се поинвазивни и бараат долгорочни специфични третмани.

Исто така види: 4-ти јуни е „ден на прегрнете ја вашата мачка“ (но само ако мачката ви дозволи). Погледнете како да го прославите датумот!

ОЗлатните ретривери се една од најгенетски предиспонираните раси на кучиња за проблеми со кожата. Нивниот густ подвлакно и долг слој прават совршено живеалиште за паразити и бактерии кои предизвикуваат болести. Покрај досадното чешање, алергиите може да доведат до лушпеста кожа, црвенило, па дури и сериозни инфекции, како што е пиодермијата кај кучињата. Еве ги главните извори на проблеми со кожата кај кучињата:

 • Мувла;
 • Нечистотија;
 • Полен и други еколошки алергени;
 • Храна ;
 • Болви, грини и крлежи;
 • Топол или ладен воздух;
 • Габи и бактерии.

Акутен влажен дерматитис: раса на кучиња Golden is повеќе предиспонирани за заболување

Акутниот влажен дерматитис е проблем на кожата кој се карактеризира со инфицирани, црвени, влажни и болни дамки. Почеста кај кучињата со долга коса како Златниот ретривер, оваа состојба обично е предизвикана од нешто многу помало (каснувања од бубачки, болви и други паразити, на пример). Кога кучето почнува да ја чеша, лиже или гризе погодената област, жариштето има тенденција да се зголемува во големина и брзо се влошува.

Кучешка пиодерма: болеста може да предизвика интензивно чешање и опаѓање на косата

Кучешка пиодерма, или пиодерма, е бактериска инфекција која ги зафаќа фоликулите на косата и кожата на Голденс. Болеста може да се нарече и импетиго ако проблемот се појави во златна бојакутре ретривер. Најчестите манифестации поврзани со пиодерма се папулите или пустулите кои се формираат на кожата на животното.

Овие грутки се многу слични на човечките мозолчиња, со бел центар исполнет со гној. Пиодермата кај кучињата обично има основна причина зад себе, како што е алергија или преосетливост на болви, грини, храна или фактори на животната средина. Покрај интензивното чешање, кучињата погодени од пиодерма може да доживеат губење на косата, црвенило, промена на бојата и лупење на кожата.

Иритантен контактен дерматитис: причината е поврзана со физички контакт со некои супстанции

Постојат две типови на контактен дерматитис - алергиски и надразнувачки - и иако технички се две различни состојби, симптомите и третманите се многу слични. Надразнувачки контактен дерматитис е проблем што може да се појави ако вашиот Златен ретривер дојде во физички контакт со супстанца што предизвикува иритација на неговата кожа. Најчести надразнувачи се детергент, шампон, сапун, растворувач, восок, нафтени нуспроизводи, растенија и парфеми.

Атопичен дерматитис е состојба на кожата предизвикана од алергени од околината

Дерматитис Атопична болест на кучињата (атопија) е алергија предизвикана од нешто во околината, како што се полен, мувла, грини од трева и прашина. Меѓу симптомите е чешање на кожата, главно во областите на шепите,ушите, стомакот и пазувите. Кога кучето постојано ја чеша, лиже или гризе областа, кожата е обично црвена, болна и отворена за инфекција. Поради наследната природа на болеста, неколку раси на кучиња се предиспонирани за неа, како што се златниот ретривер, лабрадорот и булдогот.

Внимание: Алергиите може да го доведат Златниот ретривер да развие надворешен отитис

Инфекциите на ушите се вообичаени кај кучињата, а некои раси со основни проблеми и големи уши - како што е Златниот ретривер - се изложени на поголем ризик за овој тип на здравствена состојба. Неколку различни фактори можат да придонесат за развој на надворешен отитис, вклучувајќи алергии на храна, паразити, алергени од околината и други агенси одговорни за воспаление и чешање.

Како да избегнете алергии на кожата кај златните ретривери?

 • За време на прошетките, намалете ја изложеноста на вашето домашно милениче на еколошки алергени како што се полен и свежо исечена трева. По враќањето, исчистете го вашето кученце со влажна крпа, обрнувајќи посебно внимание на шепите;
 • За да ги заштитите грините, често чистете ја куќата, како и креветот на вашиот Голден и другите места што тој обично ги легнува;
 • Ако кучето е алергично на мувла, користете одвлажнувачи во домашните средини за да ја намалите влажноста на воздухот;
 • Користете специфичен шампон за кучиња и пропишан од ветеринар. Производот може да отстрани многу одалергени кои се лепат на палтото;
 • Редовно посетувајте ветеринар за да може да ги идентификува проблемите со кожата во рана фаза. Професионалецот може да ве советува и за најефикасните методи за спречување на паразити;

Златна: кучето треба да се однесе на ветеринар веднаш штом туторот ќе го идентификува проблемот со кожата

Кога ќе забележите дека вашето куче Златен ретривер има некаква промена на кожата, веднаш закажете состанок со ветеринарот на кој му верувате. Раната евалуација на домашните миленици може да помогне да се спречат посериозни проблеми, како што се секундарни инфекции на кожата. Многу алергиски болести се лекуваат и имаат одлична долгорочна прогноза, особено ако се фатени рано.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.