Дали треба да се капете пред да го бричите кучето?

 Дали треба да се капете пред да го бричите кучето?

Tracy Wilkins

Да се ​​има куче дома бара многу грижа и две основни работи се капењето и дотерувањето. Покрај тоа што се начин да го одржувате вашето домашно милениче поладно во многу топли денови, тие се и начини да откриете дека вашето куче има проблем со кожата или паразити, како што се болви и крлежи. Поради ова, многу е важно редовно да го бричите и капете вашето куче, особено ако вашиот четириножен пријател е многу крзнен.

И иако тоа се две активности што може да се прават дома, важно е да има искуство. Изберете ја најдобрата продавница за миленичиња за капење и дотерување за да обезбедите добро завршена услуга. И покрај тоа, за да бидете сигурни дека целиот процес се одвива на вистински начин, погрижете се бањањето да се изврши пред чешлањето.

Зошто капењето на кучето треба да се случи пред чешлањето?

Иако не постои правило за бричење на кучето пред или потоа, процесот е многу полесен кога кучето претходно се капе. Исто како во козметичките салони, каде што луѓето се мијат пред сечење за да се отстрани нечистотијата, истото важи и за кучињата. Со претходно капење, професионалецот веќе може да елиминира и идентификува се што е невообичаено. Односно, ако миленикот има проблем со кожата, модринка, болва или крлеж, сето тоа може да се забележи за време на капењето. Покрај тоа, со четкање и сушење на кучето по капење, можно е и да се отповикаат можните јазли изаплеткани влакна. На тој начин, бричењето на кучето ќе биде полесно.

Кои се предностите од бричење на кучето после капење?

Бидејќи бричењето на кучето е активност која бара внимание и грижа, бидејќи личноста во оваа улога треба да обрнете внимание на типот на влакната на животното и исто така да избегнете да предизвикате било каков вид на рана, капењето пред бричење ја поедноставува оваа работа. Кога палтото е мрсно, со паразити или дури и првут, негувателот може да има одредени потешкотии кога ја средува косата. Исто така, доколку миленичето има повреди кои професионалецот не ги забележал, сечилото на кучешката машина може да ја влоши ситуацијата уште повеќе. За комплетирање, сечилото исто така полесно се лизга кога влакната се чисти. Само имајте на ум дека чистиот слој е помек, за разлика од валканата коса, која обично е погруба и мрсна.

Исто така види: Откријте го вистинското време да го одделите леглото на кученцето од мајката и како да го направите овој момент помалку болен

Капење и чешлање: вреди да се погледне дома?

Капењето куче не е комплицирано, но многу тутори не се сигурни дали да ја направат процедурата дома или не. Иако е можно, треба да се погрижите да има соодветен и безбеден простор за миленичето. На крајот на краиштата, знаеме дека ова е стресно време за многу кучиња. И покрај тоа, важно е да го однесете во продавница за миленичиња за попрофесионално и внимателно миење, бидејќи има региони на кои им треба повеќе внимание, како што се областа околу очите и ушите.

Исто така види: Мачка што се гуши: причини, како да се идентификуваат, што да се прави и како да се избегне

Истото важи и за бричење куче, гледате? Машинската машина за кучиња обично е скапа и не се препорачува да ја бричите косата на вашето домашно милениче како машина за бричење. Дополнително, за секое влакно има и специфични кроеви, покрај различните видови кроеви, како на пример хигиенски, што служи за чистење на понежните места, како што е просторот помеѓу прстите на миленикот. Поради ова, секогаш е назначено да се побара професионалец за услугата.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.