Сè за изметот на кучињата

 Сè за изметот на кучињата

Tracy Wilkins

Малкумина сопственици се свесни за ова, но многу е важно да се набљудува изметот на кучето секогаш кога има движење на дебелото црево. Појавата на измет открива неколку работи за здравјето на нашите четириножни пријатели, поради што мора да бидеме особено внимателни при нивното вадење и фрлање. Постојат неколку видови кучешки измет, со различни бои и текстури, а да знаете што значи секој вид, неопходно е да знаете кога животното е здраво или треба да оди на ветеринар.

За да ви помогнеме во оваа мисија, Шапите на куќата собраа серија важни информации за кучешкиот отпад! Чисти столици, зелени столици, столици со слуз, темна столица: кучето може да го „ослободи“ сето тоа, а вие сте тој што треба внимателно да погледне за да ја идентификува ситуацијата. Добијте одговор на сите ваши прашања за кучешкиот измет подолу.

Како се формира кучешкиот измет?

Овде е неопходно да се разбере малку анатомијата на кучињата за да се разбере како се формира изметот. Сè започнува со процесот на варење: штом кучето јаде, сварената храна поминува од желудникот до тенкото црево. Конечно, стигнува до дебелото црево, каде што водата и течностите се апсорбираат од телото. Останатите остатоци кои не биле користени и затоа се „еднократни“ го формираат изметот и се складираат во ректумот, кој е последниот дел од дигестивниот систем на кучињата. ох и аважен детал: многу луѓе мислат дека изметот е додаток на остатоци од храна, но всушност тој во основа е составен од вода и бактерии.

Што текстурата и бојата на кучешкиот измет може да укажат за здравјето

Појавата на кучешки измет е еден од првите знаци дека нешто не е во ред со вашето куче. Затоа, текстурата, бојата и конзистентноста се фактори кои мора да се земат предвид при анализа на животинскиот отпад. Различните типови на кучешка столица укажуваат на различни ситуации - а понекогаш е неопходно да побарате помош од ветеринар за да дијагностицирате што не е во ред со вашиот пријател.

Значи, кога ќе најдете куче со зелена столица, што може да биде? А кога станува збор за куче со темна столица со непријатен мирис, што значи тоа? Кога имате црн измет, дали на кучињата им треба термин? Дознајте кои видови на столици за кучиња се и на што укажуваат:

 • Кафеава столица: е нормална нијанса;
 • Црната столица: може да укаже на крварење во желудникот или тенкото црево;
 • Зелената столица: може да укаже на нешто едноставно како внесување трева, до нешто повеќе сериозни, како што се проблеми со жолчното кесе, алергии и присуство на паразити (како кучешка џардија);
 • Белата столица: може да укажува на недостаток на хранливи материи, вишок калциум , лошо функционирање на цревата иингестија на туѓи предмети;
 • Изметот со бели точки: може да укаже на присуство на паразити (како куче со црв);
 • Сивата столица: може да укаже на проблеми со панкреасот или црниот дроб;
 • Крвавата столица: може да укаже на цревно крварење или рак кај куче;
 • Изметот со жолта слуз: може да укаже на синдром на нервозно дебело црево, алергија на храна кај кучињата и присуство на паразити;

Исто така види: Вајмаранер: видете целосен водич за расата на кучиња

Колку е здрав изметот на кучето?

Сега кога видовте какви се видови на кучешки измет, сигурно се прашувате кој е најдобриот начин да знаете дали кученцето е здраво или не само со гледање на изметот. За да ве водиме во тоа, неопходно е да се процени конзистентноста, бојата, содржината и облогата на изметот на следниов начин:

 • Конзистентност

Конзистентноста на кучешкиот измет треба да биде цврста и цврста. Материјалот мора да има цилиндрична форма, слична на колбас, но во исто време не може да биде премногу тврд и не премногу мек. Ако е течен, тоа е показател за куче со дијареа и бара медицинска евалуација. Ако е премногу тешко, тоа може да биде знак за дехидрација.

 • Боење

Бојата на кучешкиот измет идеално треба да биде кафеава, почнувајќи од посветло кафеава до темно кафеава (но никогашцрна). Вреди да се запамети дека сенката ќе зависи од состојките во храната на вашето домашно милениче и од тоа што јаде.

 • Содржина

Содржината на кучешкиот измет мора да биде униформа и без присуство на туѓи тела, црви, крзно или нешто слично. Повеќето луѓе не можат да кажат дали нешто не е во ред со голо око, па затоа е важно да се прават периодични посети на ветеринар за тест на столицата.

 • Слој

Кучешкиот измет не треба да има никаков вид на облога или облога. Тоа значи дека присуството на слуз или крв во столицата на кучето бара внимание, бидејќи тоа може да биде знак за проблем.

5 болести поради кои кучето може да има дијареа

Постојат неколку болести кои можат да предизвикаат дијареа кај кучето и целосно да го променат изгледот на изметот, оставајќи ги со течна конзистенција и различна боја од нормалната.вообичаено. Овие болести, пак, се движат од поедноставни проблеми до посложени и опасни патологии, како што е кучешката џардија (или џардијаза). Иако е чест симптом на неколку здравствени проблеми, издвојуваме 5 болести кои се поврзани со дијареа кај кучињата.

1) Панкреатитис

Кучешкиот панкреатит е сериозна болест, која обично е предизвикана од јадење храна богата со масти и јаглехидрати. Станува збор за авоспаление на панкреасот, чии главни симптоми се дијареа, повраќање, треска, недостаток на апетит и абдоминална болка.

2) Гастроентеритис

Гастроентеритисот кај кучињата влијае на долниот дигестивен тракт и може да има различни придружни причини, од интоксикација до вирусни и бактериски инфекции. Без разлика, клиничките знаци се обично исти: дијареа кај кучињата, повраќање, недостаток на апетит и столица со присуство на крв.

3) Колитис

Кучешкиот колитис е резултат на воспаление на цревната слузница на кучето. Може да биде акутна или хронична. Во првата, симптомите имаат тенденција да траат долго, а во втората, тие траат околу три недели и имаат тенденција да се повторуваат. Присуството на слуз и крв во кучешкиот измет, како и нападите на дијареа, укажуваат на колитис.

4) Алергија на храна

Алергија на храна кај кучињата се јавува кога животното јаде нешто што предизвикува алергиска реакција во неговиот организам. Освен чешање, коприва и црвенило, кучињата со овој тип на алергија може да имаат и хронична дијареа, јасен знак дека нешто не е во ред со нив.

5) Кучешка џардија

Исто така види: Велики Данец: колкав е животниот век на кучето од џиновска раса?

Кучешка џардија е предизвикана од протозои кои делуваат во крвотокот на животното и предизвикуваат низа гастрични промени во телото, па дури и може да бидат фатални . Дијареата кај кучињата е аод главните симптоми, кои може или не се придружени со крв и мали цисти. Покрај тоа, апатија на храна, повраќање, губење на косата и гасови се исто така вообичаени знаци на болеста.

Кучешка копрофагија: зошто некои кучиња ја јадат сопствениот измет?

Како да не е доволно набљудувањето на изметот на кучето, и туторите треба да го вклучат алармирањето доколку животното покажува невообичаено однесување во однос на изметот. Кучешката копрофагија - што е чин на внесување на сопствен измет - може да се случи од неколку причини, но не треба да се поттикнува, а уште помалку да се игнорира. Како што веќе видовме, изметот може да биде контаминиран со бактерии и други микроорганизми кои животното не треба да ги проголта, што може долгорочно да му наштети на неговото здравје.

Причините за копрофагија се многубројни и можат да се поделат на физиолошки и бихејвиорални. Во првиот случај, навиката обично е поврзана со недостаток на хранливи материи, болест, исхрана сиромашна со хранливи материи, стрес или анксиозност. Ако се работи за проблем во однесувањето, тоа може да биде поврзано со потребата да се привлече вниманието на воспитувачот, љубопитноста или едноставно досадно куче без стимули. Покрај тоа, некои раси имаат генетска предиспозиција за ова, како што се Ши Цу и Мопс.

Во секој случај, се препорачува да разговарате со ветеринар за кучешка копрофагија. Ако е изведен од болест, заНа пример, професионалецот ќе ја добие дијагнозата и ќе го посочи најдобриот третман. Покрај тоа, тој ќе може да даде насоки што да прави, дури и ако тоа е прашање на однесување.

Колку е важно да се собира измет од куче за време на прошетките?

Ако одите на прошетка со вашето куче, знајте дека една од најважните мерки на претпазливост во овој момент е да земете торба или измет за да го соберете изметот на вашиот четириножен пријател. Покрај тоа што е прашање на хигиена, кучешкиот измет може да пренесе и бројни болести, а едноставниот контакт со овие отпадоци понекогаш е доволен да го поткопа имунитетот на кучето. Затоа, задолжително земете биоразградливи кеси и лопата за да го отстраните изметот од кучињата од улиците и парковите.

Отстранувањето на отпадот може да се направи директно во тоалетот или можете да го фрлите во ѓубре (по можност во корпите за органски отпад). О, и совет: иако оваа грижа е неопходна при прошетки, отстранувањето треба да се прави на ист начин кога кучето ги исполнува своите потреби во затворен простор.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.