Ректален пролапс кај кучињата: разберете ги карактеристиките на овој проблем

 Ректален пролапс кај кучињата: разберете ги карактеристиките на овој проблем

Tracy Wilkins

Ректалниот пролапс кај кучињата е здравствен проблем за кој сè уште малку се дискутира, но не е толку невообичаено да се случи. Зборот „пролапс“ доаѓа од латински и се користи за означување на поместување на орган, кој во овој случај е ректумот на животното. Бидејќи тоа е многу деликатен проблем и предизвикува многу непријатности кај кучињата, важно е туторите да бидат свесни за оваа состојба. За да ги разјасниме сите сомнежи за тоа како да се идентификува ректален пролапс кај кучињата, дијагноза и третман на болеста, го интервјуиравме ветеринарот Фредерико Лима од Рио де Жанеиро. Погледнете!

Што е ректален пролапс кај кучињата и како се манифестира?

Проблемот настанува кога ректумот на животното е проектиран надвор од анусот и не се враќа во својата положба нормално, што најчесто се случува поради напорот што го прави кучето за да изврши нужда. „Почетокот на пролапсот се должи на дискретна испакнатост во анусот. Ако животното продолжи да присилува дефекација, веројатно е дека пролапсот брзо ќе се влоши“, објаснува Фредерико. Затоа, неопходно е да се знае дали кучето има продолжени епизоди на дијареа или абдоминална непријатност (како во случаите на верминоза), бидејќи, според ветеринарот, во овие сценарија животните имаат тенденција да присилуваат дефекација многу пати по ред и може да заврши. предизвикувајќи ректален пролапс кај кучињата.

Болно куче:Ветеринарската дијагноза е важна за лекување

Кога ќе забележите некаков абнормален знак во анусот на вашето домашно милениче, исклучително е важно да побарате помош од ветеринар за да може да се постави дијагноза. Според Фредерико, тоа се изведува преку клинички преглед и палпација на регионот. Покрај тоа, ветеринарот може да нареди и ултразвук на кучето за да се процени целото црево и да се помогне да се најде точната причина за пролапсот.

Исто така види: Научете да ги препознавате симптомите на отруено куче

Откако ќе се потврди дијагнозата, започнува третманот. „Пролапсот може да се третира конзервативно, каде што ветеринарот го репозиционира ректумот со дигитален ректален преглед. Во овој случај, по репозиционирањето се прави специфична шиење околу анусот“, објаснува Фредерико. Ветеринарот, исто така, предупредува дека, во некои случаи, може да биде неопходна операција за репозиционирање на органот.

Како да се грижите за куче кое е подложено на операција на ректален пролапс?

Ако вашето куче треба да се подложи на хируршка процедура, важно е да се грижите за кучето. Според специјалистот, постоперативниот период бара хоспитализација, каде што тимот ветеринари првиот ден ќе воведе течна исхрана. „По значително закрепнување на ова куче, тој може да биде испратен дома, каде што ќе мора да продолжи со специфична исхрана и употреба напрепишани лекови“, вели тој. Доколку постои било каков вид на надворешна шиење, туторите ќе бидат водени со поконкретна грижа во регионот. „Одморот е неопходен во првите денови, особено“, заклучува тој.

Ректален пролапс кај кучињата: дали може да се избегне?

Добрата вест е дека постојат некои мерки кои помагаат да се спречи ректален пролапс кај кучињата! Грижата за исхраната на кучето е еден од клучните делови за ова и останува на туторот да инвестира во квалитетна исхрана за својот пријател. Дополнително, проблемите со црви - кои можат да бидат една од причините за пролапс на ректумот - исто така се избегнуваат со кучешкиот вермифуга. О, и не заборавајте да одржувате периодични посети на ветеринар, а? За да може да провери дали се е во ред со здравјето на пријателот!

Исто така види: Кои се видовите на кучешки влакна?

Дополнително, Фредерико дава важно упатство: „Ако животното веќе имало ректален пролапс, фактот мора да се пријави кај ветеринарот за време на периодични консултации, така што регионот секогаш добро се испитува“. На овој начин, шансите за повторување се помали.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.