Дали кучињата можат да јадат ориз?

 Дали кучињата можат да јадат ориз?

Tracy Wilkins

Дали кучето може да јаде ориз? Многу е важно да се обрне внимание на храната што е пуштена и забранета за кучињата пред да се понуди каков било вид на храна што ја избегнува нивната исхрана. Кучешкиот организам работи поинаку од нашиот и не е секогаш способен да ја свари човечката храна, главно поради зачините што се користат. Затоа, дури и ако е примамливо да им го понудите тој малку преостанат ручек на кучињата, не заборавајте прво да размислите за здравјето и благосостојбата на вашето домашно милениче. Дали бевте љубопитни да знаете дали е лошо да им давате ориз на кучиња? Затоа, дојдете со нас да го дознаете одговорот!

Ориз за кучиња: можеш или не можеш?

Да, можеш! За разлика од другите намирници кои се сметаат за штетни за кучињата, оризот е хранлив, здрав и не содржи никаков вид супстанција која се смета за штетна за кучешкиот организам. Житото е извор на железо, калциум, влакна и витамин Д, па дури и може да донесе некои здравствени придобивки за кучето. Сепак, важно е да разговарате со доверлив ветеринар (по можност специјализиран за исхрана) за да добиете соодветни насоки за количината и начинот на подготовка на кучешки ориз, кој секогаш треба да се готви. Бидејќи е храна многу богата со јаглени хидрати, секој вишок е опасен бидејќи може да го предиспонира животното за дебелина. покрај наисто така, потребно е да се провери дали кучето нема некаков вид на алергија на храна за секој случај.

Исто така види: „Моето куче јадеше геко“: знајте што може да се случи

Кучињата можат да јадат кафеав ориз, но секогаш со внимание

Изборот на оризот влијае , да, за здравјето на кучињата, но тоа не служи како пречка за консумирање храна. Затоа, кучето може да јаде бел или кафеав ориз - избира сопственикот. И двата се одличен извор на енергија, разликата е во тоа што кафеавиот ориз е помалку обработен и помалку калоричен од белиот. Содржи и повеќе влакна и витамини во својот состав, што е поволно за исхраната на кучето.

Од друга страна, белиот ориз полесно се вари за кучешкиот организам и поради оваа причина често завршува најсоодветната опција. Во секој случај, двете варијации на храната може да им се понудат на крзнените.

Исто така види: Бул Териер: карактеристики, темперамент, здравје и грижа... сè за расата

Оризот е лош за кучињата ако има лук или други зачини

Дали кучињата можат да јадат ориз со лук или кромид? Иако и двете од овие состојки вообичаено се користат за правење ориз, тие треба целосно да се избегнуваат ако сакате да ја внесете храната во исхраната на вашиот пријател. Лукот и кромидот се сметаат за доста токсични за кучињата, а конзумирањето може да предизвика анемија кај кучињата. Покрај тоа, лукот содржи супстанца наречена алицин, која исто така влијае на црвените крвни зрнца на животното,нарушување на правилното функционирање на бубрезите и, во некои случаи, може да доведе до откажување на бубрезите. Најпрепорачливо е да не користите било каков вид на зачини при подготовката на ориз за кучиња.

Дали на кучето може да му се понуди ориз и грав?

Друго многу често прашање е дали кучето може да јаде ориз и грав, комбинација која е дел од типичното бразилско јадење. За среќа, одговорот е да, бидејќи како оризот, гравот содржи и важни хранливи материи за здравјето на кучињата, како што се протеини, железо, калциум и неколку витамини. Главното внимание е на тоа како се подготвува храната која не треба да содржи никаков вид зачини. Затоа, ако гравот се прави со колбаси, месо, лук, кромид, сол и ловорови листови, храната не е погодна за животни.

Значи, препорачливо е да не им ги нудите остатоците од ручекот на кучињата, бидејќи се зачинети по наш вкус, туку се додека оризот и гравот се подготвени специјално за вашето куче - односно без зачинување воопшто - нема да има проблем.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.