Однесување на кучиња: Зошто кучињата мирисаат на задникот на другите?

 Однесување на кучиња: Зошто кучињата мирисаат на задникот на другите?

Tracy Wilkins

Кучешкото однесување е полно со љубопитни и интригантни навики. Кој никогаш не се запрашал зошто кучето постојано се врти во круг пред да кака? Или зошто овие животни толку сакаат да се тркалаат во тревата (а понекогаш дури и да ја јадат)? Но, меѓу толку многу обичаи, еден од најзагадочните е зошто кучињата се мирисаат кога ќе се судрат на прошетки и планинарења, дури и ако никогаш не се виделе наоколу. За да ја разоткрие оваа мистерија, Шапите на куќата тргнаа во потрага по одговори. Погледнете што откривме на оваа тема!

Куче си шмрка опашката: разберете зошто!

Секогаш кога кучето ќе сретне друго, една од првите работи што ги прави е да ја шмрка опашката на вашиот нов пријател и други делови од телото. Сепак, ова е однесување кое предизвикува многу сомнежи, бидејќи се работи за нешто што се чини дека е многу интимно, нели? Погрешно. Причината зошто кучето мириса на друго (вклучително и во пределот на задникот) е едноставна: ова е форма на поздравување помеѓу кучињата и не е поврзана со интимноста што ја имаат меѓу себе.

Исто така види: 8 преслатки раси на кучиња: со овие мали кучиња, на вашиот живот никогаш нема да му недостасуваат гушки

Кучињата имаат структури лоцирани во ректумот кои се нарекуваат анални жлезди, а од секое животно испуштаат многу специфичен мирис. Затоа, кога гледаме како куче ја душка опашката на другиот, тоа е затоа што тој се обидува подобро да го запознае својот нов четириножен придружник. Со ова, тој може да се идентификуваинформации како што се: дали е машко или женско, исхраната што ја следи кучето, па дури и неговата емоционална состојба. Овој процес, исто така, им овозможува да откријат дали веќе се познаваат или никогаш претходно не се судриле.

Исто така види: Кучешки влакна: 6 грижа за здраво палто

Кучето што ја душка опашката на другиот е форма на поздравување

Однесување на кучето: мирисот е едно од главните средства за комуникација за кучињата

Кучешкото сетило за мирис е исклучително моќно и тоа е еден од главните начини на кои кучињата имаат врска со светот . Тие имаат околу 200 милиони миризливи клетки, кои го имаат ова чувство до 40 пати попрецизно од луѓето, кои имаат само 5 милиони сетилни клетки. Ова значи дека кучињата можат да разликуваат голем број и разновидни мириси околу себе, а покрај тоа, имаат и она што го нарекуваме „миризлива меморија“. Односно, во пракса, кучињата успеваат да складираат различни видови мирис во нивните глави, кои можат да се спасат секогаш кога животното ќе има контакт со односниот мирис.

Значи, еве уште еден одговор на прашањето „зошто едното куче го мириса другото“: кучињата можат да препознаат други кучиња кога ја мирисаат нивната опашка - мирисот што го издишуваат аналните жлезди се „складира“ во кучето мемориско животно.

Видете други форми на изразување на кучешко однесување!

Кучето можеби не зборува, но сепак успева да комунициранеколку други начини. Лаењето, на пример, е многу повеќе од обична бучава што кучето ја прави за да го привлече вашето внимание: ова е често начинот на кој вашиот пријател наоѓа за да се обиде да разговара со луѓето, а исто така и со други животни. Без разлика дали тоа е да се изрази дека сте среќни, сиромашни, тажни, исплашени или дури и гладни. Друга многу важна точка е кучешкиот говор на телото, кој вклучува сè, од движењето на ушите до положбата на опашката на кучето. Но запомнете: анализата на држењето на кучињата секогаш треба да се прави заедно, а никогаш во изолација. Само тогаш е можно да се идентификува што значат кучињата.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.