Можете ли да му дадете дипирон на куче? Која е вистинската доза?

 Можете ли да му дадете дипирон на куче? Која е вистинската доза?

Tracy Wilkins

Дали некогаш сте се запрашале дали можете да им дадете дипирон на кучиња со болка или треска, исто како и луѓето? Одговорот е да! Овој лек, кој широко се користи за ублажување на овие симптоми кај луѓето, може да се препише и за кучиња. Во ветеринарната медицина, новоалгин за кучиња е индициран за третман на болка или треска - како и адипирон за мачки. Сепак, не може да се самолекувате затоа што знаете дека „можам да му дадам дипирон на моето куче“. Неопходно е да знаете како правилно да му дадете дипирон на кучето, идеална количина на дипирон за кучето и дали тоа навистина е индицирано во случајот со вашето домашно милениче.

Дали можете да му дадете дипирон на кучето? Разберете што е лекот и кои се индикациите

Пред да одговорите дали можам да му дадам дипирон на кучето, важно е подобро да го знаете лекот. Дипирон - или новоалгин - е аналгетик што се продава во Бразил од 1922 година. Промовира ефект од околу 4 часа во ублажување на симптомите на болка и треска. Овој лек, кој многу го користат луѓето, може да ги ублажи и болките и симптомите на куче со треска. Дипирон, според тоа, може да се користи кога е препорачано од ветеринар. Но, запомнете: дури и ако знаете дека „можам да дадам новалгин на кучиња“, не се препорачуваат други вообичаени лекови во секојдневниот живот на мажите, како што се парацетамол и ибупрофен, бидејќи тие не се метаболизираат правилно во црниот дроб кај мажите.животни.

Индикациите дека дипирон може да се даде на кучиња обично е во случаи кога животното има умерени симптоми. Ветеринарот може да даде дипирон на куче со треска и во други ситуации, како на пример во постоперативниот период на операција или дури и во заразна состојба. Во случај на поинтензивна болка или кога треската кај кучето е повисока, професионалецот обично препорачува појак лек. Но, дури и знаејќи дека можете да им дадете на луѓето дипирон на кучиња и дека продажбата на лекот е неограничена во Бразил, лекот делува само на симптоми кои се сметаат за секундарни. Болката и треската може да укажуваат на посериозни болести, како што се инфекции во телото на животното. Затоа, неопходна е консултација со ветеринар за да се открие вистинската причина за проблемот.

Дипирон за кучиња: капки или апчиња?

Кога ветеринарот ќе посочи дипирон за кучиња, дозата треба да биде да се следи строго. Но, како правилно да се даде дипирон на кучето? Лекот се наоѓа и во таблета и во течна верзија, нанесен во капки. Многу луѓе исто така се прашуваат дали можат да дадат дипирон на кученце. Одговорот е да! Најчест е тоа што дипиронот за кученца се дава во верзијата со капки. За да дознаете колку капки дипирон можам да му дадам на кучето, неопходно е да знаете дека дозата е директно поврзанана тежината на кучето. Препораката е една капка од лекот за секој килограм животно. Ова значи дека кученцето од 6 кг ќе земе шест капки дипирон за кучиња.

Таблетата дипирон за кучиња повеќе се препорачува за домашни миленици кои веќе достигнале полнолетство или оние со големи димензии. Потешко е да се дефинира дозата на таблетите дипирон за кучиња, бидејќи варира во голема мера во зависност од секоја ситуација. Во принцип, за да знаете колку дипирон да му дадете на кучето, од суштинско значење е да имате насоки од професионалец. Ветеринарот ќе може да ви каже колку капки дипирон можете да му дадете на вашето куче или која е вистинската доза на пилулата, бидејќи големината и карактеристиките на миленикот се земаат предвид за најсоодветен избор, што значи дека секој кучето може да има различна доза. .

Како да се администрира дипирон на кученце?

Кучињата може да имаат потешкотии да прифатат некои лекови. Значи, важно е да знаете како да му дадете на вашето куче дипирон на начин што ќе го направи поудобно и полесно за него. Внимание е уште поголемо кога се даваат капки дипирона на кученца. Добар совет е да ги измешате капките од лекот во влажната храна. Кога ќе ја ставите влажната храна во тенџерето, додадете ги капките дипирон за кучиња и измешајте. Кога кучето ќе јаде, поопуштено ќе го пие лекот без да знае. Ова епопрактичен начин да се даде дипирон на кучето.

Дипирон: дали кучињата чувствуваат некакви несакани ефекти?

Новалгин за кучиња е лек како и секој друг и затоа бара грижа при неговото давање. Некои кучиња може да не реагираат исто толку добро на третманот и на тој начин да доживеат некои несакани ефекти. Дури и знаејќи дека можете да дадете дипирон од луѓе на кучиња, важно е да бидете сигурни дека животното не е алергично или има какви било контраиндикации за неговата употреба. Дипирон монохидрат може да му даде на кучето низа несакани ефекти, ставајќи го во опасност животот на миленикот. Меѓу главните се повраќање, дијареа, гастритис и чир на желудникот.

Опасност од самолекување и предозирање со дипирон кај кучињата

Секој лек може да предизвика проблеми кога се дава неправилно. Дипирон за кучиња не се разликува. Да се ​​знае „колку капки дипирон можам да му дадам на моето куче“ е од суштинско значење за да се избегне предозирање. Употребата на лекот прекумерно може да има лоши последици за животното, како што се труење и повреди од дрога. Сè уште може да доведе до проблеми со бубрезите, анемија, хипотензија и намалување на бројот на леукоцити. За да дознаете дали „можам да му дадам дипирон на моето куче“ и која е точната доза, секогаш барајте професионалец. И не заборавајте: самолекувањето на вашето куче може да има последици.сериозно, особено ако се прави во несоодветна доза.

Исто така види: Сок од бамја за кучиња со темпера и парвовирус: факт или лажен?

Исто така види: Германски овчар: личност, цена, физика... Дознајте повеќе за големата раса на кучиња!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.