Мачка со сини очи: видете 10 раси со оваа карактеристика

 Мачка со сини очи: видете 10 раси со оваа карактеристика

Tracy Wilkins

Мачката со сини очи секогаш привлекува сечие внимание! Живиот, светкав и светол изглед што го дава оваа боја секогаш и дава на мачката посебен шарм. Синото око може да се појави во најразновидните палта. Белата мачка со сини очи, на пример, е миленик на многу луѓе. Синооката црна мачка, пак, има извонредна убавина - иако синооката црна мачка е исклучително ретка поради генетска причина. Без оглед на бојата на палтото, едно е сигурно: сините очи секогаш ќе бидат врв. Затоа многу луѓе ја користат оваа карактеристика како инспирација при изборот на името на мачето. Имињата за бели мачки со сини очи како Сноу, Кристал и Аурора се гаранција за успех. Ако сакате да имате мачка со сини очи, погледнете 10 раси со оваа впечатлива особина подолу.

1) Рагдол: синооката мачка е позната по својот разигран темперамент

Исто така види: Куче со крвава дијареа: кои болести се поврзани со симптомот?

Рагдол е една од најпознатите синооки мачки. Оваа џиновска мачка има супер крзнено мало тело и малку крзно на стомакот што го прави животното уште послатко. Палтото на оваа синоока мачка може да варира во црно-бело или чоколадо и бело. Покрај уникатната убавина на расата Рагдол, вниманието привлекува и неговиот темперамент. Супер активен, забавен и разигран, многу луѓе дури ја споредуваат личноста на Ragdoll со онаа на кучето.

2)Сијамски: најпознатата мачка со сини очи што постои

Кога ќе помислите на „мачка со сини очи“, големи се шансите сликата што ви доаѓа во главата е онаа на сијамски. Сијамската мачка е една од најпопуларните раси на мачки во Бразил и во светот. Нејзиниот изглед секогаш привлекува внимание со виткото и издолжено тело, покрај белото или кремасто палто со темни дамки на екстремитетите. Иако помалку позната, светло сивата боја е можност и кај сијамците. Така, сивата мачка ја гледаме со сино око, секогаш со потемни екстремитети. Сијамецот не е толку сладок за џабе: миленичето е друштвено, љубезно и забавно.

Исто така види: Набројуваме 100 забавни факти за мачките. Погледнете и изненадете се!

3) Персиски: белата мачка со сини очи има бујно палто

Персиската мачка е позната по својата супер обемна долга палта, која дава уникатен и посебен шарм на расата. Покрај тоа, има шармантна личност, бидејќи е мачка која добро се сложува со децата и лесно се дружи со секого. Синооката бела мачка е најпозната, но тоа не е единствената постоечка шема. Всушност, бојата на очите варира со бојата на палтото. Боите на персиската мачка се многу разновидни и можат да бидат претставени во различни модели. Но, нормално, белата персиска мачка има сини или кафени очи, додека сивата или златно персиската има зелени или позелени сини очи.

4) Хималаите: една од синооките мачкипопослушна отколку што има

Хималајската мачка е еден од главните претставници на синооките мачки. Потекнувајќи од Персијците и Сијамците, Хималаите ги наследиле сините очи на двете раси. Со силно тело и многу долго палто, расата може да има некои варијации во боја, но секогаш краевите да бидат потемни од остатокот од телото - исто како сијамската мачка. Оваа мачка со сини очи има потивок и послушен начин, обезбедувајќи супер лесен соживот.

5) Ангора: типична бела мачка со сини очи со витка градба

Мачката Ангора е типична бела мачка со сини очи. Расата има витка градба што и дава благородништво. Тотално белата ангора е најчеста и секогаш ќе има многу сини или зелени очи. Веќе во другите бои на капутот, очите на мачката добиваат жолтеникав тон. Куриозитет за ангората е дека хетерохромијата (состојба во која мачката има секое око со различна боја) е доста честа појава. Затоа, не е невообичаено да се види мачката со сини и зелени очи во исто време.

6) Бурма: мачката со сини очи може да има различни обрасци на палтото

Брманската мачка е една од мачките со сини очи која има екстремитети потемни од остатокот од телото. Сепак, впечатлива карактеристика што го разликува е белата шепа, која остава впечаток дека секогаш носи чизми. Бурманската мачка може да има различнибои на палтото како сива, златна, сина и црна. Затоа, дури постои можност да ја видите оваа црна мачка со сини очи, но, како што објаснивме, тоа е нешто многу ретко. Сивата мачка е една од најбараните поради својот уникатен и шармантен изглед. Бурманската раса мачка е повеќе територијална, но во исто време е супер љубов и послушна со своето семејство.

7) Балинец: синооката мачка која се сложува со секого

Балинецот е маче со средна големина што може да има различни стандарди на палтото бои, но секогаш потемни на екстремитетите. Сепак, без оглед на нејзината боја, таа секогаш ќе биде мачка со сини очи. Обликот на окото на мачката исто така привлекува внимание бидејќи е покосо што го прави прилично впечатлив и привлечен. Секој што вели дека мачките се резервирани, не ги познава балинците, бидејќи ова маче сака да се дружи со сите околу нив.

8) Као Мане: оваа мачка со сини очи е склона кон хетерохромија

Као Манее не е многу популарна, но е една од главните раси на бели мачки. Нивната коса е многу униформа и целосно бела. Изгледот е уште една впечатлива карактеристика на мачката. Многу живописно и светло сино око привлекува сечие внимание. И покрај тоа што е еден од најголемите претставници на синооката бела мачка, Као Мане има голема склоност кон хетерохромија, со едното око сино, а другото со другото око.боење.

9) Snowshoe: мачка со помалку познати сини очи, но супер харизматична

Рата на мачки Snowshoe е неодамнешна и непозната за многу луѓе. Сепак, со својот екстровертен и разигран начин, набрзо маѓепсува секого. Оваа синоока мачка обично има палто со нијанси на крем, јоргована или кафеава. Но, она што навистина привлекува внимание е темната маска на неговото лице што ги опкружува неговите исклучително впечатливи сини очи. Snowshoe можеби не е позната, но таа е една од највпечатливите синооки мачки таму.

10) Бенгал: мачката со сини очи со изглед на дива мачка

Бенгалската мачка или бенгалската мачка е мачка што личи на леопард а причината е што се појавил токму откако вкрстил домашна мачка со леопард. Со толку многу крстови, денес постојат различни видови на Бенгал. Огромната разновидност на расата може да влијае на бојата на мачката. Синото око е најзастапено, како и зеленото. Сепак, може да претстави други тонови, вклучително и повеќе жолтеникави. Без разлика дали мачката има сина, зелена или која било друга боја на очите, нејзиното однесување варира во зависност од близината на дивите мачки. Најдомаќините се обично супер послушни и придружници.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.