Кучешки панкреатитис: како е закрепнувањето од болеста?

 Кучешки панкреатитис: како е закрепнувањето од болеста?

Tracy Wilkins

Кога кучето ќе развие панкреатитис кај кучињата, многу е важно да започнете со рано лекување. Оваа болест се смета за една од најчестите кои влијаат на дигестивниот систем на кучето, како и една од најсериозните. Панкреатитисот кај кучињата влијае на панкреасот и го ослабува целиот дигестивен систем, предизвикувајќи многу непријатни симптоми на животното. Доцнењето во дијагнозата може да го доведе животното до смрт. Кучето со кучешки панкреатит треба да започне со третман што е можно поскоро за да се опорави. Patas da Casa објаснува сè за третманот на панкреатитис кај кучињата: време на опоравување, како се прави и каква грижа треба да се води на дневна основа откако животното ќе се подобри. Проверете!

Што е панкреатитис кај кучињата?

Панкреатитисот кај кучињата можеме да го дефинираме како воспаление што се јавува во панкреасот на животното, што го нарушува производството на ензими и правилното функционирање на системот дигестивниот. Кучешкиот панкреатит е една од главните болести кои го зафаќаат гастроинтестиналниот систем и обично се поврзани со лошата исхрана. Панкреасот произведува липаза, ензим одговорен за варење на мастите. Кога има висок внес на маснотии во телото на кучето, органот треба да работи понапорно за да го спроведе варењето, што завршува до панкреатитис. Кучињата исто така може да го развијат проблемот поради други пред-болести.како што се дијабетес, хипотироидизам и хиперадренокортицизам. Кога имате панкреатитис, кучето има болки во стомакот, столица, крвава дијареа, треска и зголемена потрошувачка на вода.

Исто така види: Тајландска мачка: дознајте сè за расата слична на сијамската

Како да се лекува панкреатитис кај кучињата?

За среќа, постои лек за панкреатитис кај кучињата . Третманот започнува веднаш по потврдувањето на дијагнозата направена со тест на крвта и ултразвук на абдоменот. Но, на крајот на краиштата, како да се третира панкреатитисот кај кучињата? Во повеќето случаи, хоспитализацијата е индицирана за да може внимателно да се набљудува пациентот. Третманот на панкреатитис кај кучиња обично се прави со антибиотици и аналгетици. Покрај тоа, терапијата со течности е од суштинско значење за хидратација на кучето (кое губи многу течности со дијареа) и за подобрување на циркулацијата на крвта во панкреасот.

Качешки панкреатитис: времето на закрепнување зависи од тежината на болеста

Третманот на панкреатитис кај кучиња обично е многу ефикасен кога се започнува со првите знаци на болеста. Од суштинско значење е при секој знак на панкреатитис кај кучето, животното да се однесе кај ветеринар, бидејќи доцнењето може да го чини животното милениче. По започнувањето на третманот за панкреатитис кај кучињата, времето на закрепнување може да варира во зависност од тежината на проблемот. Како реагира кучето зависи од тоа колку брзо е започнато лекувањето и видовите на храна што се јаделе или болеста што го предизвикала панкреатитисот.Кучињата можат да се опорават и да бидат отпуштени во рок од два дена во најблагите случаи. Во најсериозните случаи, сепак, може да им треба најмалку една недела за да се подобрат.

По отпуштањето од кучешки панкреатитис, третманот треба да продолжи дома

Дури и со подобрување на панкреатитисот кај кучињата, третманот треба да продолжи на дневна основа. Кутрето мора да продолжи да го зема лекот во текот на целиот период пропишан од лекарот. Покрај тоа, неопходно е да се обрне внимание на исхраната на кучето по периодот на хоспитализација за панкреатитис. Кучињата кои ја имале оваа состојба имаат потреба од промени во исхраната, со храна која има ниска содржина на масти во нивниот состав. Панкреатитисот кај кучињата може да се врати во секое време доколку лекот не се администрира правилно и исхраната остане богата со масти и јаглехидрати. Разговарајте со вашиот ветеринар за да дознаете која храна е најдобра за вашето куче кое се опоравува од панкреатитис кај кучињата.

Исто така види: Однесување на кучиња: Зошто кучињата мирисаат на задникот на другите?

Избегнувањето на „забранетата“ храна го спречува панкреатитисот кај кучињата

Урамнотежената исхрана не е само начин за лекување на панкреатитис кај кучињата, туку и за негово спречување. Многу е важно да се знае која храна е забранета за кучињата и која може да биде дел од исхраната. Избегнувајте многу мрсна храна и вишок јаглехидрати, бидејќи тие се главните причини за панкреатитис. Кученцеисто така не треба да има лесен пристап до човечка храна. Многу е вообичаено миленичето да навлезе во кујната и да јаде неколку намирници одеднаш, предизвикувајќи вишок што може да доведе до панкреатитис кај кучињата. Затоа чувајте ја храната подалеку од кученцето и понудете ја само препорачаната количина според неговата големина и возраст. Не чекајте да се случи панкреатитис кај кучињата за да спроведете здрава исхрана. Покрај грижата за храната, за да се избегне панкреатитис кај кучињата, неопходно е да се вршат и чести прегледи и посети на ветеринар.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.