Кои се најретките раси на кучиња во светот?

 Кои се најретките раси на кучиња во светот?

Tracy Wilkins

Сите слушнале за Лабрадор, Питбул, Пудлица, Златен ретривер или Ши Цу. Овие раси се многу чести во бразилските домови и во светот. Но, секој што мисли дека овие „славни“ кучиња се единствените што постојат, греши. Во светот има повеќе од 350 раси на кучиња признати од Меѓународната кинолошка федерација (FCI). Некои од нив се исклучително ретки и речиси невозможно да се најдат. Дали бевте љубопитни? Шапите на куќата одвоија 5 од најретките раси на кучиња во светот за да знаете малку повеќе за нив или, кој знае, дури и да одлучите да имате друго куче дома.

Исто така види: Бул Териер: карактеристики, темперамент, здравје и грижа... сè за расата

1) Тибетскиот мастиф е толку редок што се смета за најскапа раса во светот

Тибетскиот мастиф или мастиф е големо куче и со обилен капут кој може да има различни бои. Често се споредува со лав, особено оние со црвеникаво крзно. Има кинеско потекло и бидејќи е многу храбар и заштитнички, главно се користел како куче чувар - па познато е и како куче чувар на Тибет. И покрај големината, тој е мирен и многу приврзан за семејството. Но, има проблем ако сте заинтересирани да поседувате тибетски мастиф: цена. Расата се смета за најскапа во светот, чини 2,5 милиони R$!

2) Салуки е едно од најбрзите кучиња што постојат

Кучето Салуки е едно однајстарите раси во светот! Потекнува од Блискиот Исток, каде што се сметало за благородно животно и ценето од кралското семејство во Стариот Египет. Поради својата витка структура на телото и долгите нозе, тоа е едно од најбрзите кучиња во светот. Затоа, често се користеше за лов. Салуки се многу љубители на трчање, па затоа треба да останат на отворени места. Како тибетскиот мастиф, тие уживаат во семејното друштво и се независни. Друга сличност е тоа што за да се има куче Салуки, цената е исто така проблем. Таа е една од најскапите раси што постојат и нејзината вредност може да достигне 6 илјади R$.

Исто така види: Рани на главата на мачката: што може да биде?

3) Пули има диференциран слој

Највпечатливо нешто кај кучето Пули е неговото палто. Косата е долга и виткана, наликува на dreadlocks - што му дава на животното поинаков шарм. Пули, куче со унгарско потекло, е исклучително пријателско и живо. Агилен е и сака да вежба. Исто така, расата Пули се смета за една од најпаметните таму!

4) Кучето Лав беше миленик на европското кралско семејство

Малиот лав куче, исто така познат како Лоухен, е мало куче и го зема своето име од неговото палто кое формира еден вид грива, покрај малите купишта влакна на нозете и опашката. Неговиот елегантен изглед го направи омиленото куче на многу европски кралски дами. Меѓутоа, од 1970-тите па наваму, Лоухенсе сметаше за исчезнат, со само 65 живи видови. Денес, бројот се зголеми, но сепак е исклучително ретко да се најде мало куче лав.

5) Кучето Кантор од Нова Гвинеја се сметало за практично исчезнато до 2020 година

Ова куче, кое многу личи на лисица, има славата како пејач бидејќи кога завива изгледа како да пее мелодија. Тоа е толку ретка раса што има малку информации. Последниот постоечки запис на кучето Кантор во неговото живеалиште беше од 70-тите. Се до 2020 година беа пронајдени на остров во Нова Гвинеја, докажувајќи дека не се исчезнати. Денес, се верува дека има околу 300 видови расфрлани во заробеништво низ светот.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.