Колитис кај мачки: што е тоа, симптоми и причини за проблемот во цревата

 Колитис кај мачки: што е тоа, симптоми и причини за проблемот во цревата

Tracy Wilkins

Колитис кај мачки - исто така наречен воспалителна болест на цревата - е почеста состојба отколку што може да мислите и обично е една од причините за мачка со дијареа. Болеста предизвикува промени во цревата на мачките и бара внимание за да не еволуира во нешто посериозно. И покрај тоа што е болест што може да влијае на која било мачка, некои раси на мачки имаат тенденција да бидат повеќе погодени од проблемот, како што се сијамските, персиските и Мејн Кун. За да разбереме малку повеќе за колитисот кај мачките и неговите последици, разговаравме со ветеринарот Фелипе Рамирес од Сао Паоло. Погледнете што рече тој!

Колитис кај мачки: разберете што е тоа и главните причини за болеста

Според ветеринарот, колитисот кај мачките се карактеризира со воспаление на слузницата на дебелото црево, кој е дел од цревата на животното одговорен за апсорпција на храна и течност. Воспалението може да се манифестира на два начина: акутно или хронично. „На почетокот, периодот на воспаление на цревата е обично краток. Кај хронично воспаление, од друга страна, воспалителниот процес има тенденција да трае долго и може да трае до две недели“, вели тој.

Исто така види: Ненадејно слепило кај кучињата: што е тоа, како се јавува и што да се прави?

Фелипе предупредува дека причините за колитис кај мачките може да бидат и бактериски и фактори на животната средина.животното живее. Затоа, не е можно на еден начин да се дефинира што ги мотивира воспалителната болест на цревата. мачки коиживеењето на стресни и непријатни места, на пример, може да ја развие состојбата како одговор: хормонот на стрес предизвикува воспаление на грлото на матката, предизвикувајќи дијареа.

Воспалителна болест на цревата: мачките често имаат дијареа и дехидрација

Секој што живее со мачка добро знае како мачките имаат големи тешкотии да покажат кога имаат здравствен проблем и затоа се специјалисти при маскирање на кој било знак дека нешто не оди добро. Меѓутоа, кога станува збор за колитис кај мачки, знаците се малку поочигледни. „Сопственикот ќе забележи симптоми како што се дијареа, намалување на зачестеноста на движењата на дебелото црево и присуство на слуз или крв во столицата на мачката. Животното може да има и повраќање заедно со дијареа, што брзо резултира со очигледна дехидрација“, вели Фелипе. Покрај тоа, мачката има тенденција да има летаргија, надуеност и големо губење на тежината. Затоа, многу е важно секој симптом тутор да побара помош од ветеринар и да не го лекува миленичето самостојно. Несоодветната употреба на лекови за колитис кај мачки може дополнително да му наштети на здравјето на вашето домашно милениче.

Како се дијагностицира колитисот кај мачките?

Идеално, кога се сомневате на колитис кај мачки, сопственикот треба да побара ветеринар што е можно поскоро. Само тогаш ќе биде можно да се спроведедијагноза преку тестови и да се осигура дека болеста не се развие во посериозна состојба, како што е сепса, што е кога бактерии или парчиња бактерии патуваат низ крвотокот и пронаоѓаат други органи, што резултира со генерализирана инфекција. Според Фелипе, дијагнозата на колитис може да се постави на различни начини. „Вообичаено, првиот преглед што се прави е ултразвукот, бидејќи овозможува да се проценат цревните јамки на животното и, на тој начин, да се потврди секоја промена во големината или можно воспаление. Друг тест што може да се направи е тестот за измет за да се исклучи присуството на паразити или ендокрини заболувања, како што е панкреатитис кај мачки“, вели тој. Покрај овие, стручното лице обично бара крвна слика за да помогне во изборот на најдобриот лек за лекување на проблемот

Колитис кај мачки: третманот варира во зависност од причината за болеста

Откако ќе се потврди дијагнозата, дојде време за лекување на колитис кај мачки. Во овој случај, Фелипе додава: третманот мора да се направи кај ветеринарот и варира во зависност од причината за болеста. Во случај на колитис предизвикан од паразити, на пример, употребата на вермифуга е најдобро решение. Во случаи кога состојбата е предизвикана од други фактори, може да бидат потребни антиинфламаторни лекови. Но, вреди да се запамети дека употребата на лекот за колитис кај мачките мора да се прави со големо внимание, бидејќиживотните имаат тенденција да имаат почувствителен организам. За да се обезбеди правилен третман, неопходно е да се следат упатствата на професионалецот.

Исто така види: Дали мачките можат да јадат банани?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.