Која е најдобрата јака за куче Питбул?

 Која е најдобрата јака за куче Питбул?

Tracy Wilkins

Постојат неколку опции за јаки за кучиња кои можат да се користат при прошетки, но некои работи мора да се земат предвид при изборот на најдобриот, особено во однос на големината на животното. Питбулот е една од најсилните и најатлетските раси што постојат, па затоа е неопходно да се обезбеди јака за големо куче кое може да ја издржи оваа сила и да обезбеди стабилност и сигурност. Опремата за кучето мора да биде удобна и за кучето и за лицето кое ќе го води животното. За да помогне, Paws da Casa подготви статија за да објасни повеќе за тоа како функционираат јаката на градите и другите модели!

Исто така види: Конјунктивитис кај мачки: разберете повеќе за проблемот, како да го третирате и кога да го однесете на ветеринар

Јака за кучиња: за големите кучиња е потребен поотпорен додаток, како што е ременот

Избраната голема јака за кучиња не може да биде премногу широка или тесна на телото на миленичето. Опремата е најбезбедна за секое куче, вклучувајќи ги и големите раси. Тоа е затоа што вклучува добар дел од телото на животното, земајќи го вратот, грбот и делот од градите - што го прави и поудобно. Јаката за големо куче, како што е Питбул, треба да биде изработена од отпорен материјал и да нуди стабилност за учителот (или шетачот) да вози и да го контролира животното за време на прошетката. Најдобрите опции се кожената јака за големи кучиња или јаката обложена со дебел најлон и прилагодлива полиестерска лента.Исто така, проверете дали карабинот што го поврзува ременот со водилката е цврст за да спречи кршење.

Пекторална јака: кучето питбул мора да биде тренирано да не го влече поводникот

Питбулот е раса која има екстремна сила и физичка умешност. Затоа, при изборот на ремен за одење на вашиот Питбул, запомнете дека ова е голема и робусна раса. Совет за кучињата со оваа карактеристика е да користите јака против влечење. За разлика од повеќе традиционални модели (каде што поводникот е прикачен на грбот на кучето), овој тип на појаси за кучиња го прицврстуваат поводникот на предната страна. Неговата функција е да го натера кучето автоматски да се врти секогаш кога ќе се обиде да го повлече на тротоарот.

Кучешка јака: внимавајте на моделите дека не се идеални за одење

Кучешката јака може да се најде во различни модели и функции и е незаменлив додаток за безбедноста на животното. Помеѓу сите видови јака за кучиња, тешко е да се избере најдобрата опција - и ова сомневање се зголемува кога станува збор за големи раси, како што е Питбул. Бидејќи е силно животно кое за жал ја носи стигмата дека е опасно, туторите мора многу внимателно да ја изберат јаката за шетање куче од оваа раса.

Рамната јака за кучиња (потрадиционална што се обвиткува околу вратот) не е најдобро занапушти дома. Животното треба постојано да биде со неа, но да биде идентификувано во куќата за бегство. Затоа, мора да ја придружува идентификациската табличка. За прошетки, пак, и е непријатно бидејќи миленикот на крајот го вози за врат. Во случај на големо куче како Питбул, станува уште поголем предизвик да се контролира животното на улица.

Јаката со синџир за задави, на пример, често погрешно се користи за да го шета кучето затоа што веруваат дека нуди поголема контрола на шетачот. Всушност, тој е индициран само за дресирање на кучиња бидејќи е лесно да се имобилизира животното за да престане со одредено однесување и поефикасно да ги почитува наредбите. Јака оглавник ја исполнува истата функција во однос на обуката. Таа може да биде опција кога кучето е непослушно и има повеќе сила од учителот, бидејќи овој модел е обвиткан околу главата и вратот на животното, принудувајќи го да погледне каде оди учителот. Сепак, исто како и јаката за пригушување, идеално е да се користи само од професионалци кои можат да го користат додатокот без да предизвикаат непријатност.

Јака за големи кучиња: направете правилна адаптација со Pitbull

За големата и силна раса да биде успешна, инвестирајте во добра обука со команди и позитивно засилување за да биде послушна внатре и на отворено. направи обукана прошетка низ куќата, ставање на ременот за животното да се навикне на него и да оди со него низ собите користејќи ги командите. Нему му е важна и социјализацијата за да се сложува со другите миленици, затоа контактирајте постепено. Овие два совети, всушност, се од суштинско значење за секое куче, без разлика на големината.

Покрај питбулот, и другите раси како што се ротвајлер, чау чау и доберман треба да го следат истото сценарио, но малите раси со и на силни каснувања ќе им треба оваа грижа. Однесувањето на животните е многу важно кога излегувате од дома и сите видови питбул заслужуваат добра прошетка.

Исто така види: Мачка јаде песок: што значи тоа?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.