Портокалови мачки: во инфографик откријте каква е личноста на миленичето од оваа боја

 Портокалови мачки: во инфографик откријте каква е личноста на миленичето од оваа боја

Tracy Wilkins

Личноста на портокаловата мачка може да изненади многу луѓе, особено оние кои не знаат дека бојата на палтото на мачката може да влијае на нејзиното однесување. Но, верувајте ми: постојат научни студии кои укажуваат дека навистина постои врска помеѓу боите на маче и неговиот темперамент. Во случајот со портокаловата мачка, можете да очекувате пријателски, разигран и доста гужлив партнер.

За да дознаете повеќе за животните со оваа боја на крзно, Paws of the House подготви инфографик со се што треба да знаете за портокаловата мачка: раса на домашни миленици со оваа боја, однесување и неколку други куриозитети. Проверете!

Исто така види: Како да препознаете куче со стомачна болка?

Портокаловата или жолтата мачка е приврзана, дружељубива и друштвена

Симпатијата е еден од најдобрите зборови за дефинирање на портокаловите мачки . Тие ја делат правдата на ликот на Гарфилд, кој ги освојува сите со својата харизма и партиска личност. Жолтата - или портокаловата мачка е секогаш многу добродушна, разиграна и пријателска. Тоа е тип на мачка што не ја пропушта можноста да стекне нови пријатели и се согласува со апсолутно сите (се додека личноста и посветува малку внимание и наклонетост за возврат).

Портокаловите мачки се прилично срамежливи и сакаат да добиваат наклонетост секогаш кога можат - или од самиот учител или од некој што штотуку го запознал. Сепак, не може да се негира дека, со семејството, портокаловата мачка секогаш се чувствува повеќеудобно. Се свиткува околу ногата на неговите сопственици, се пробива низ куќата и мрчи секогаш кога ќе добие добра сесија за галење. Жолтите мачки се исто така приврзани и имаат повеќе „домашен“ и помалку авантуристички воздух, затоа не очекувајте вашиот пријател да побегне од дома или да се обиде да се пробие наоколу: она што најмногу му се допаѓа во неговата рутина е да поминува добро време играјќи во дневната соба или во спалната соба без да правите ништо.

Портокаловите мачки секогаш сакаат да бидат во центарот на вниманието и се мрзливи

Ако од една страна жолтата мачка е многу забавна и приврзана друштво, од друга страна, тој бара повеќе внимание од другите домашни миленици. Не затоа што има многу работа, туку затоа што навистина сака да биде во центарот на вниманието и не е тип на мачка што сака да поминува толку многу време сам. Напротив, тој навистина сака да го споделува поголемиот дел од својата рутина со луѓето од негова страна - и, по можност, да биде разгалено од целото семејство.

Друга карактеристика на овие животни која многу потсетува на личноста на Гарфилд е дека се прилично мрзливи. Иако има многу екстровертна страна, портокаловата мачка сака да поминува добар дел од своето време лежејќи уживајќи во својата мрзеливост. Поради оваа причина, тие мора често да бидат физички и ментално стимулирани за да избегаат од седентарен начин на живот.

Исто така види: Кучешки вестибуларен синдром: ветеринарот ги открива карактеристиките на болеста

Портокалова раса на мачки: погледнете кои домашни мачки можат да имаат коса со таква боја

За оние кои мислат дека има само една раса,портокаловата мачка е кутија со изненадувања! Постојат неколку мачиња од различни раси кои можат да ја имаат оваа прекрасна боја на коса, како што се Мејн Кун, персиска мачка и американски бобтел. Покрај нив, има и други домашни миленици кои исто така можат да дојдат со портокалови тонови, како што се Munchkin и Exotic Persian. За оние кои не се грижат за педигре, друга можност се познатите мелешки мачки - односно оние мачиња кои немаат дефинирана раса и се добиени од мешавина на неколку различни раси.

Совети за грижа за мачката жолта или портокалова мачка

Еден од најголемите куриозитети е за пегите на портокаловите мачки, наречени и лентигини. Тие се карактеризираат со црни дамки во близина на носот и устата кои наликуваат на човечки пеги и обично се бенигна промена на телото. Сепак, важно е туторите да бидат свесни за појавата на дамки. Ако забележите забрзан раст на пеги, олеснување, крварење или каква било непријатност, задолжително побарајте ветеринар специјализиран за дерматологија.

Генерално, жолтата мачка бара основна нега како и секој друг миленик. Односно, тие мора да имаат соодветна исхрана, да се поттикнуваат да пијат вода и да живеат во средина збогатена со ниши, полици и столпчиња за гребење. Прегледите - како и вакцините - мора секогаш да бидат ажурирани, и му треба друга грижа за неговата хигиена, како што се:чувајте ја кутијата за отпадоци чиста, исечете ги ноктите, исчистете ги ушите и редовно четкајте ги забите.

О, и еве уште еден совет: кога посвојувате маче, ако не сте сигурни како да го именувате, тоа е вреди да се инспирира од бојата на крзното на животното. Најуспешни имиња за портокалови мачки се: Ариел, Аслан, Корал, Фелисија, Гарфилд, Џина, Џинџер, Немо, Праска, Тиква, Рони, Симба, Тангерина и Ванда.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.