Губење на косата кај кучињата: што да правам? Откријте ги причините и начините за лекување на проблемот!

 Губење на косата кај кучињата: што да правам? Откријте ги причините и начините за лекување на проблемот!

Tracy Wilkins

Ајде да зборуваме за губење на косата кај кучињата? Многу е важно да се разбере темата за да се избегнат или препознаат можните проблеми во здравјето на миленикот! Менувањето на палтото е апсолутно нормално за кучињата, кои секојдневно опаѓаат и добиваат нови влакна. Овој процес е природен и не влијае на крзното на домашните миленици. Но, до кој степен ова не е показател за голема компликација?

Опаѓањето на косата кај кучето се јавува кај која било раса, но некои се поподложни на овој проблем. Големината на палтото, исхраната на миленикот и околината во која живее може многу да влијаат. Факторите како што се годишните времиња се исто така многу релевантни за да се одреди колку често и како тоа се случува.

Добар совет за да препознаете дали палтото на вашето куче опаѓа повеќе отколку што треба е да набљудувате дали се случува процесот рамномерно. Асиметричните падови, на пример, може да значат алопеција (што може да се случи и кај мачиња), присуство на паразити и други нарушувања. Обрнете внимание на симптомите на вашето домашно милениче и, во случај на сомневање, побарајте помош од ветеринар!

Губење на косата кај кучињата: што е кучешка алопеција?

Кучешка алопеција е вид на дерматитис кој предизвикува опаѓање на косата на одредени делови од телото на кучето. Секое куче може да страда од ова несакано зло, но некои раси се повеќе подложни на тоа. ПомеѓуТие вклучуваат: чау-чау, пудлица, сибирски хаски, померанец и други. Причините за алопеција варираат многу и може да варираат од стрес до хормонални недостатоци.

Куче со рани, чешање и опаѓање на косата: што би можело да биде тоа?

Променете ја косата палтото е нормално, но подобро е да се внимава кога е придружено со други симптоми. Дали вашето куче многу гребе? Дали е можно да се забележат некои рани и повреди на телото, особено на местата каде што миленикот најмногу чеша? Ако губењето на косата е поврзано со овие знаци, време е да побарате ветеринар. Неколку болести може да ја предизвикаат оваа малаксаност кај вашето домашно милениче. Шуга, микоза, шуга, дермафитоза и дерматитис се некои можности. Во случај на кучешки дерматитис, постојат два вида:

 • Кучешки атопичен дерматитис

Атопичен дерматитис е проблем кој не ги погодува само луѓето ! Иако сè уште не е позната нејзината точна причина, ветеринарите веруваат дека состојбата е периодично заболување на кожата и нарушувањето се појавува благодарение на присуството на некои фактори кои го иритираат дермисот на животното. Нормално, кучешкиот атопичен дерматитис ги покажува своите први симптоми помеѓу третиот и шестиот месец од животот на кученцето. Но, за жал, може да се развие и кај возрасно куче.

Оваа несакана болест е способна да предизвика интензивно чешање, рани,црвенило на одредени области на кожата и, се разбира, губење на косата. Не постои лек за болеста, но можете да преземете чекори за да ги ублажите симптомите на кучето, како што се урамнотежена исхрана и добра хигиена.

Исто така види: Дали копитата и коските на кучињата се безбедни? Ветеринарите ги разјаснуваат сите опасности од играта
 • Себореичен дерматитис кај кучињата

Себороичниот дерматитис или себореја кај кучињата е уште еден супер чест проблем кај кучињата. Нарушувањето се јавува поради прекумерното производство на себум од лојните жлезди на животното и главно ги погодува лицето, нозете и трупот на кучето. Благодарение на оваа дополнителна количина на маснотија, до крзното може да се појави жолтеникаво или белузлаво лупење. Најчестото решение за проблемот е обично употребата на антисебореичен сапун и добра исхрана.

Видете други можни причини за губење на косата на куче

 • Присуство на паразити (вошки, болви или крлежи)
 • Габични или бактериски инфекции
 • Алергиски реакции (на храна или лекови, на пример)
 • Неурамнотежена исхрана
 • Проблеми поврзани со бубрезите, црниот дроб и тироидната жлезда
 • Хормонална нерамнотежа
 • Системски болести како што се болести на крлежи, анемија или инфекции
 • Прекумерно лижење и гризење во пределот
 • Рак
 • Периоди на топлина, бременост, постпартално и доење
 • Имунолошки нарушувања
 • Изгореници
 • Контакт со супстанции коиможе да ја иритира кожата
 • Акутен стрес

Како да се избегне губење на косата кај кучињата? Добрата исхрана и хигиената се од суштинско значење!

Постојат неколку начини за ублажување на опаѓањето на косата кај кучињата, природно и предизвикано од проблеми со кожата и други компликации. Одржувањето здрава исхрана и правилна хигиена се меѓу главните! Исто така, убаво е да се создаде добра рутина за четкање. Фреквенцијата со која треба да се практикува активноста варира во зависност од видот на крзното на миленикот, односно е почеста кај највлакнестите миленичиња, а поретка кај оние со пократка коса.

Исто така види: Италијански Greyhound: видете водич со сите карактеристики на расата на кучиња

Идеално е да отстранете ја веќе опуштената коса и избегнувајте создавање на јазли и паѓање на жиците околу куќата. Во зависност од должината на крзното, добар излез може да биде и обложувањето на тоса. Сепак, вреди да се запамети: палтото го штити кучето и ја одржува телесната температура во рамнотежа, затоа не претерувајте со сечењето.

Губење на косата кај кучиња: како се лекува?

Најсоодветното решение за решавање на опаѓањето на косата на вашето куче ќе зависи од тоа што го предизвикува проблемот. По потврдена дијагноза, ветеринарот може да го избере најсоодветниот третман, кој може да вклучува употреба на специјален сапун, па дури и употреба на антибиотици, во зависност од случајот. Домашните лекови за губење на косата кај кучињата, од друга страна, не сесе препорачува без упат од специјалист.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.