Антиинфламаторно за кучиња: во кои случаи е индициран лекот?

 Антиинфламаторно за кучиња: во кои случаи е индициран лекот?

Tracy Wilkins

Антиинфламаторните лекови се еден од најчестите лекови што луѓето ги користат секојдневно. Дури и без лекарски рецепт, тој е оној на кој обично се обраќаме за лекување на болка и едноставна непријатност. Ако оваа практика не се препорачува ниту за нашите тела, а камоли за кучињата, што функционира поинаку. Бидејќи антиинфламаторниот лек за кучиња не може да се користи намерно, вреди да се размисли во кои случаи и како треба да се администрира на вашиот пријател. Погледнете подолу за да дознаете!

Исто така види: Стоечко уво куче: преслатки раси кои ја имаат оваа особина

За што се користи антиинфламаторно за кучиња?

Како што се случува во човечкиот организам, антиинфламаторниот за кучиња е лек кој служи за запирање или спречување на напредување на разни воспаленија. Овие воспаленија укажуваат на голема или мала повреда или инфекција на некој дел од телото на животното. Тие обично се појавуваат со локализирана болка и треска, но симптомите може да варираат во зависност од причината за проблемот. Затоа, за да се обезбеди ефикасен третман, идеално е да не се маскираат овие знаци без да се знае која е нивната причина: одењето на ветеринар е од суштинско значење секогаш кога вашиот пријател покажува некакви невообичаени симптоми.

Исто така види: Како функционира јазикот на мачката?

Антивоспалителниот лек за кучиња треба да се користи само по рецепт на ветеринар

Покрај можноста за прикривање на нешто посериозно, погрешниот лек може да ја влоши состојбата на вашиот пријател - уште повеќе акому давате на кучето човечко антиинфламаторно. Организмот на животното може да има потешкотии со метаболизмот на сите компоненти кои се лесно сварливи од нашето тело. Затоа, идеално е да ги земаат само лековите кои се пуштени за употреба кај кучиња или специфичните антиинфламаторни средства за домашни миленици. Во двата случаи, лекарскиот рецепт е тој што ќе гарантира безбедна и ефикасна употреба. Друг проблем со ненадгледуваната употреба на антиинфламаторни лекови кај кучињата е дозата: ако претерате, животното може да се опие.

Несакани ефекти на антиинфламаторните лекови за кучиња

Исто како и антибиотиците, антиинфламаторните лекови се силни лекови кои, во текот на своето дејство, можат да предизвикаат несакани ефекти во телото на животното. Тие се разликуваат во зависност од видот на лекови што вашето домашно милениче го зема. Во случај на поблаги типови, оние без стероиди, кучето може да има стомачни болки и во поекстремни случаи, да има чир. Ова може да се избегне ако животното секогаш го зема лекот после јадење. Кога станува збор за антиинфламаторни лекови со кортизон, кои се уште посилни, вашиот пријател може да има пад на имунитетот, задржување на течности, зголемување на телесната тежина и други последици - уште една причина да се надоврзете на ветеринар!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.