Кои се видовите на кучешки влакна?

 Кои се видовите на кучешки влакна?

Tracy Wilkins

Кучешкото палто е нешто што секогаш привлекува големо внимание. Но, дали знаевте дека постојат различни видови крзно и секој од нив има специфични карактеристики кои го подобруваат изгледот на вашиот четириножен пријател? Покрај должината, текстурата на палтото на кучето е исто така нешто што може многу да варира од раса до раса. Имајќи го тоа на ум, Paws of the House одлучи да подготви мал водич за различните видови кучешки влакна. Проверете!

Видови на палто за кучиња според должината

Првата точка што треба да се земе предвид при класифицирањето на типовите на кучешки капути е во однос на големината на косата на кучето, вашата мила:

• Кратко кучешко влакно: во овој случај, кучињата имаат влакна многу блиску до телото, со висина која може да варира од 1 до 4 сантиметри. Вообичаено, не е потребна многу грижа на дневна основа, па затоа е доволно неделно четкање за да го одржите здравото палто. Примери на раси на кучиња кои имаат ваков тип на палто се Боксер и Питбул.

Исто така види: 6 работи што треба да ги знаете пред да посвоите куче скитник (кутре или возрасно)

• Долга кучешка коса: кучињата имаат подолга коса. Ова се раси кои бараат поголемо внимание и посебна грижа за нивното палто, главно поради тоа што нивната коса има тенденција постојано да опаѓа во текот на целата година. Некои раси што можеме да ги истакнеме овде се Јоркширскиот териер и Златниот ретривер.Различните текстури на палтото на кучето

• Мазна кучешка коса: Не е тешко да се препознае оваа текстура, бидејќи косата е многу мазна, свиленкаста и сјајна. Некои раси со овој тип на палто се Ши Цу и Ласа Апсо, кучиња со мазна долга коса. Има и кучиња со мазна кратка коса, како што се францускиот булдог и доберманот.

• Брановидно кучешко палто: Кучињата имаат брановидни влакна по целата должина на косата. Раси на кучиња кои можат да послужат како пример се американскиот кокер спаниел и Гордон сетер, покрај златниот ретривер.

• Кадрава кучешка коса: тие се кученца со повеќе кадрава и кадрава палто, а исто така многу лесно се препознаваат. Пудлицата и Бишон Фризе, на пример, се одличен пример за овој тип на палто.

Исто така види: 5 начини за спречување на инфекција на уринарниот тракт кај мачки

• Тврда кучешка коса: кучињата со должина до 10 см вообичаено можат да имаат ваква коса, која е природно погруба и со дебелина што е многу различна од другите наведени типови влакна погоре.. Дакелот е куче кое може да ја има оваа особина, како и Шнауцерот.

Видови палто: кучињата можат да имаат и двојни влакна

Кучешките влакна не се само кратки и долги, спротивно на тоа што некои мислат. Постои уште еден тип на палто кој е многу вообичаен, а тоа е двојниот слој. Кучињата кои ја покажуваат оваа варијација обично имаат два видавлакна расфрлани по телото: една која е повеќе внатрешна и „скриена“, а друга која е понадворешна и поочигледна. Најнадворешниот слој е подолг, додека внатрешниот има тенденција да биде погуст и пократок. Ова ги остава кучињата позаштитени од ниските температури, како што е случајот со расите сибирски хаски, чау чау и бордер коли.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.