Цервикална јака за кучиња: што е тоа и за што е тоа?

 Цервикална јака за кучиња: што е тоа и за што е тоа?

Tracy Wilkins

Црвикалната јака за кучиња, спротивно на она што многу луѓе мислат, не е иста работа со елизабетанската јака. Иако и двете помагаат за здравјето на животното, тие имаат различни формати и функции. Цервикалната јака за кучиња е многу погодна во случаи на проблеми и болки со цервикалниот 'рбет. Додатокот се прилагодува на анатомијата на кучето, помагајќи му на животното во ситуации кога неговото тело треба да биде потивко, без да се движи премногу. Но, како функционира заградата за вратот на кучето? Во кои случаи е индицирано? Како правилно да се стави цервикална јака на куче? Patas da Casa одговара на сите овие и други прашања за јаките на вратот за кучињата за да се стави крај на сите сомнежи. Проверете!

Исто така види: Како да се едуцира куче: кои се најчестите грешки што учителот може да ги направи?

Што е држач за врат за куче? Додатокот ги имобилизира движењата на вратот

Црвикалната јака за кучиња е додаток поставен околу вратот на миленикот со цел да се задржи неговата глава имобилизирана. Составот на јаката за врат на кучето е направен со меки материјали. Така, дури и со ограничување на движењата, кучето е удобно и не се чувствува задушено. Односно, тоа е уред сличен на цервикалната јака што се користи кај луѓето. Цервикалната јака за кучиња многу лесно се става и се вади, бидејќи има велкро лента одговорна за прилагодување на додатокот на вратот на животното. Кога ја користи јаката за вратот, кучето го имабезбедно ограничени движења на главата.

Црвикалната јака за кучиња е индицирана за проблеми со 'рбетот и постоперативните проблеми

Но, за што е сепак цервикалната јака кај кучињата? Кучето со цервикална болка има најмногу корист од објектот. Многу кучиња, особено големите кучиња, страдаат од проблеми со 'рбетот, како што е хернија на дискот. Движењето на вратот може да ја влоши ситуацијата и затоа е неопходна имобилизација. Додатокот ги ограничува движењата на вратот, спречувајќи ја влошувањето на болката во 'рбетот. Покрај случајот со кучето со болка во грлото на матката, предметот може да се индицира и за лекување на други проблеми кои треба да имаат ограничени движења и во постоперативниот период на некои операции во кои кучето треба да одмори некое време без многу да се движи. . Важно е да се нагласи: само ветеринарот може да укаже на употребата на цервикалната јака. Кучињата не можат да го користат предметот без претходно професионална проценка бидејќи, ако се користи на погрешен начин, може дури и да му наштети на здравјето на животното.

Елизабетанска јака X цервикална јака за кучиња: двата додатоци имаат различни индикации и функции

Со оглед на тоа што многу луѓе ги збунуваат видовите на јака за кучиња, важно е да се разберат разликите помеѓу двете. Цервикалната јака за кучиња, како што објаснивме, помага да се имобилизираат движењата на вратот, индицирана за кучиња со болки воцервикален 'рбет. Елизабетанската јака исто така ги ограничува движењата на главата, но не се препорачува за проблеми со грбот. И покрај намалувањето на движењето, елизабетанската јака е повеќе индицирана при пост-операција на кастрација на кучето и за да се избегне прекумерно лижење на телото или точките за лекување.

Движењата на животното се ограничени, но не се неопходни за случаи на грб болка. Со други зборови, цервикалната јака за кучиња и елизабетанската јака ги намалуваат движењата, но секој од нив има различен формат специфичен за сопствените индикации: во случај на цервикална јака за кучиња, болки во 'рбетот; а во случајот со елизабетанската јака избегнувајте лижење. Држачот за врат на кучето и елизабетанската јака никогаш не можат да се користат заедно и едното не може да го замени другото.

Како да го изберете вистинскиот држач за вратот? Обрнете внимание на големината на додатокот

За да ја изберете вистинската јака за врат за кучиња, треба да обрнете внимание главно на големината. Кога купувате, проверете ги мерењата наведени на кутијата и споредете ги со оние на вашето домашно милениче. За да имате идеална големина на цервикалната јака за кучињата, проверете ја висината на додатокот, кој треба да оди од основата на вратот до увото на животното. Исто така, проверете го обемот на вратот. Оваа грижа при купување на јака за врат за кучиња е многу важна, бидејќи е многу големамало може да го задуши животното, додека многу големо нема да го имобилизира правилно.

Како да ставите држач за вратот на куче: не правете го премногу тесен или премногу лабав

Вистината е дека да знаете како да ставите држач за вратот на кучето е многу лесно, бидејќи целиот процес е многу практичен и интуитивен. Додатокот изгледа како јака за кучиња, но е повисок, подебел и се затвора со велкро ремен. Нема мистерија: само ставете го додатокот околу вратот и прицврстете го со велкрото. Кога го носите држачот за вратот, кучето треба да се чувствува удобно. Значи, совет за тоа како да ставите јака за вратот на кучето е да разберете дека тесниот не значи задушување: треба да го прилагодите велкрото така што да не е екстремно стегнато, туку да е прицврстено околу вратот, така што имобилизацијата е ефикасен. Нормално, кучињата добро се прилагодуваат на држачот за вратот на кучето, но може да се случи тоа да не им се допадне. Идеално е секогаш да внимавате, особено кога првпат го користите додатокот. Ако забележите многу непријатност, отстранете ја и разговарајте со ветеринарот за да побарате други форми на адаптација или третман. Позитивното засилување со третмани може да помогне во процесот на адаптација.

Исто така види: Дали е лоша кучешката коска? Знајте го најдобриот тип да му дадете на вашето куче

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.