Цена на најпопуларните раси на кучиња

 Цена на најпопуларните раси на кучиња

Tracy Wilkins

Да се ​​прими нов домашен миленик е нешто што треба многу да се планира и кога зборуваме за расни кучиња, финансиската подготовка треба да биде уште поголема. За да се стекне чистокрвно кученце со педигре потребно е да се исплати одредена сума при купувањето. Секојдневно тие уште повеќе се трошат за храна, додатоци, играчки и ветеринарна нега. Но, дали некогаш сте се запрашале колку чини Ши Цу или колку чини пинчер и други познати раси во Бразил? Patas da Casa ја собра вредноста на најпопуларните раси на кучиња во една статија. Само погледнете!

1) Ши Цу: популарното куче со долга коса

Нема недостаток на тутори заинтересирани за стекнување на куче Ши Цу . Оваа раса е една од најпопуларните во земјата бидејќи е мала и многу послушна. Поради карактеристиката на долгата коса, воспитувачите на Ши Цу можат да ја вклучат грижата за негување во трошоците. Но, надвор од тоа, која е цената на кученцето Ши Цу? Неколку фактори можат да влијаат на конечната цена, но ако имате намера да стекнете кученце од оваа раса, треба да планирате да потрошите проценета сума помеѓу 1.500 R$ до 4.500 R$.

2) Јоркшир: цената може да варираат соодветно со големината

Јоркширското куче е мало по големина и има животен век од околу 17 години. Не треба да одите далеку за да запознаете некој којима сон да има Јоркшир дома. Ова популарно кученце е идеално за станови и ја има лојалноста како една од најголемите особини на неговата личност. Цената на расата Јоркшир ќе зависи од големината на миленичето. Следејќи ја стандардната големина, која е во просек 20 cm во висина и 3,4 kg во тежина, вредноста може да достигне до 4.000 R$. Јоркширскиот микро, кој е помал од стандардната големина, може да чини до 6.000 R$.

3) Пудлица: големината на кучето од расата може да влијае на цената

Сигурно веќе сте запознале некој кој има или имал пудлица. Ова мало куче е дел од безброј бразилски домови и ги освојува сите со својата интелигенција и пријателска личност. Како и вредноста на Јоркшир, цената на пудлицата варира во зависност од нејзината големина. Проверете го опсегот на цени за секој тип пудлица подолу:

Исто така види: Можете ли да ја избричите сибирската хаски?
  • Стандардна пудлица: 3.500 R$ до 6.000 R$
  • Средна пудлица: 1.000 R$ до 3.000 R$
  • Џуџеста пудлица : 1.200 R$ до 3.000 R$
  • Играчка или микро пудлица: 2.000 R$ до 5.000 R$

4) Ласа Апсо: куче што сите го сакаат

Лхаса Апсо е куче полно со енергија, со заштитен инстинкт и страсно за играње. Многу луѓе бараат партнер како него и затоа е успешен во државата. Како и кај секое популарно кученце, цената на расата е една од најбараните работи на интернет. Просечната вредност на Ласа Апсообично варира помеѓу 2.000 R$ и 3.000 R$.

5) Француски булдог: популарноста е неговото второ име

Нема можност да се зборува за раси на популарни кучиња да не зборуваме за францускиот булдог. Супер разиграно, ова куче поседува шармантна личност и ќе биде одличен придружник за секој учител. Но, за да му посакате добредојде на кученцето од француски булдог, важно е да го подготвите буџетот: цената на расата може да варира помеѓу 3.000 и 8.000 R$.

6) Големината на Pinscher влијае на цената на кучето

Пинчер е уште едно успешно мало куче. Покрај типичните физички карактеристики на расата, добро е позната и храбрата и заштитничка личност. Како и кај другите раси на кучиња, цената на пинчер ќе зависи од големината на животното. Видете подолу:

  • Pinscher 0: околу 1.000 BRL
  • Pincher 1: BRL 3.000 до BRL 3.500
  • Pinscher 2: BRL 3.000 до 3.500 R$

7) Златен ретривер е познат по пријателството што ги тера сите да посакаат

Златниот ретривер е жив доказ дека само малите раси на кучиња се успешни во бразилските семејства. Ова големо куче е исклучително погодно за домови со деца и многу луѓе. Кучето Златен ретривер добро се согласува со сите луѓе и добро ќе се однесува со гостите. Покрај тоаИзгледот на кучето остава секого да се лигави со свиленото палто. За да се здобие со златен ретривер, учителот ќе треба да исплати сума помеѓу 1.500 R$ до 4.000 R$.

8) Германски Шпиц: просечната цена зависи од карактеристиките на кучето

Исто така види: Златен ретривер и алергии на кожата: кои се најчестите причини и типови?

Померанецот (или германскиот Шпиц) е разиграно, енергично, заштитно куче кое е страсно за својот сопственик. Не е ни чудо што слаткото веќе ги освои срцата на многу тутори таму. Цената на германскиот Шпиц може да варира во зависност од полот, бојата на косата и другите физички карактеристики на животното. Просечната цена обично варира помеѓу опсегот од 4.000 R$ до 10.000 R$.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.