Мало крзнено куче: 10 раси мали кучиња

 Мало крзнено куче: 10 раси мали кучиња

Tracy Wilkins

Јоркшир, Ши Цу, германски Шпиц... мало крзнено куче, без оглед на расата, секогаш ги тера сите да се заљубуваат во симпатичноста во комбинација со цврста личност! На крајот на краиштата, овие карактеристики ги прават да изгледаат како плишани животни. Мало, крзнено куче привлекува внимание главно затоа што е одлична опција за стан куче. Ова објаснува зошто различните видови мали крзнени кучиња станаа сè попопуларни меѓу Бразилците. Шапите на куќата одвоија список од 10 мали и крзнени раси на кучиња за да се заљубите и, кој знае, да посвоите една. Проверете!

1) Ши Цу: мало крзнено куче кое е успех меѓу Бразилците

Една од најпопуларните раси на кучиња во Бразил е, без сомнение, ших цу . Ова крзнено и мало куче има пријателски начин и одлично се согласува со децата, возрасните и другите животни. Разиграната и интелигентна личност се впечатливи карактеристики на овој миленик кој сака да биде со семејството и не расте многу. Ова крзнено палто од раса на мали кучиња е долго и меко, па затоа е неопходно секојдневно четкање на палтото за да се спречи матирање. Дополнително, треба да се обрне внимание на очите на крзненото малечко: кучињата Ши Цу имаат тенденција да опаѓаат влакна во пределот околу очите, што може да им отежне да видат дали не се шишаат често - а исто така се повеќе склони кон инфекции.за нејзиниот наплив изглед.

2) Пудлица: крзненото и мало куче кое ги маѓепсува сите со своите кадрици

Помеѓу различните големини на пудлицата, играчката е класика на расите на мали кучиња и крзнени. На помалку од 30 см, кученцето изгледа како никогаш да не престанува да биде кученце! Мала крзнена раса, играчката пудлица сака да игра и е полна со енергија, како и идеална големина за живеење во стан - оттука и најбараната варијација на пудлица. Покрај тоа, се смета за една од најпаметните раси на кучиња што постојат. Ова мало крзнено куче има кадрави влакна кои му даваат посебен шарм. Хигиената на косата треба да биде честа, со четкање и дотерување специјално за пудлици.

3) Пекинезери: разигран и послушен, ова мало крзнено куче е совршен придружник

Пекинезите го немаат тоа име за џабе: обично мери најмногу 23 см! Без сомнение е малку крзнено. Кучињата од расата имаат послушен начин и во исто време супер храбри - на крајот на краиштата, големината не е важна! Пекинешкото куче е разиграно, но и мирно. Покрај тоа, иако малото бушаво куче е многу независно, тој сака да биде со своето семејство, на кое е многу лојален. Ова бушаво палто на кученце може да биде малку грубо и да формира шармантна мала грива околу главата. Не заборавајте секогаш да го четкате и да се грижите за крзното за да избегнете јазли.

4) Померанец:мала влакнеста раса на кучиња со обемна грива

Ако имате мало влакнесто куче кое стана многу познато во последниве години, тоа е померанецот, помала варијација на германскиот Шпиц. Ова кученце, со големина од само 22 см, е многу приврзано за семејството и вистински придружник, совршено за стан. Но, ова мало крзнено куче има силна личност и може да биде тврдоглаво - и има тенденција да лае многу. Косата на оваа крзнена раса на мали кучиња е долга и многу обемна, формирајќи грива достојна за мини лав. Секогаш е потребно добро да се исуши померанецот после капење, бидејќи влажната коса може да предизвика дерматитис на кожата. Покрај тоа, треба често да ги четкате косата и забите, бидејќи расата често има проблеми со забите.

Исто така види: Платиносомоза на мачки: ветеринар појаснува сè за болеста предизвикана од јадење геко

5) Бишон Фризе: уште еден од тимот на мали и крзнени раси на кучиња со кадрави жици

Секој што е љубител на мали крзнени кучиња ќе го сака Бишон Фризе. Ова слатко куче од француско потекло наликува на памук поради неговата мала големина и неговото бело и кадраво палто (што наведува многу луѓе да го помешаат со пудлицата). Ова мало, крзнено куче е интелигентно и мирно, како и супер дружељубиво и се смета за вљубена раса на кучиња. На палтото на Bichon Frize му треба често четкање за да се избегне душење, но ова е една од малите, крзнени раси кучиња што нефрлија многу коса! Така, и покрај огромната количина на влакна на телото на животното, ретко ќе ги видите пуштени низ куќата.

<14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30>

6) Јоркширски териер: мало и крзнено куче кое не се плаши од ништо

Јоркширскиот териер е класично бушаво мало куче со џиновска лутина. Тој е љубезен и разигран, но никого не го заплашува - па може дури и да лае многу. Јоркшир е мало бушаво куче кое сака да биде со својот сопственик и има многу енергија. Значи, иако е супер за станови, треба и да се шета. На нивното долго, сјајно палто му треба често дотерување, со редовно четкање и капење, и секогаш да го одржуваат нивниот Јоркшир во тек. Се препорачува косата да се потстрижува два пати месечно, бидејќи косата брзо расте и може да создаде јазли.

7) Ласа Апсо: Долгата коса е белег на оваа мала крзнена раса на кучиња.

Ласа Апсо е мало, крзнено куче со голем заштитен инстинкт. Многу лојално на семејството, малото куче има склоност да не им верува на странците, што го тера да лае кога е во нивно присуство. На крајот на краиштата, неговото однесување на чувар го прави секогаш буден за сè! И покрај неговата силна личност, ова мало, крзнено куче е послушно и сакадобра шега, бидејќи енергијата не недостасува. Нивната коса е многу долга, бидејќи тие беа кученца Ласа Апсо. Иако долгата коса на оваа раса бушава мала куче е нејзиниот шарм, важно е често да ја бричите Ласа.

8) Малтезе: мало крзнено куче приврзано за неговото семејство

Малтежанецот е една од оние мали, крзнени раси на кучиња што не поминуваат без гушкање. Тие се многу дружељубиви и се согласуваат со секого. Исклучително послушен и харизматичен, Малтежанецот има тенденција многу да се врзува за семејството и затоа може да доживее вознемиреност од разделување кога сопственикот е отсутен. Заштитен знак на ова крзнено кученце е неговиот долг, мазен и многу бел мантил (иако има и други помалку познати бои). Секојдневното четкање е од суштинско значење за да се избегнат јазлите, покрај честото сечење.

9) Cavalier King Charles Spaniel: шармот на ова мало крзнено куче лежи во неговите многу големи уши

Личноста на Cavalier King Charles Spaniel е страсна! Ова е една од најпослушните раси на мали крзнени кучиња, бидејќи се согласува со сите и е супер лесно за ракување. Паметно и послушно, ова крзнено куче е лесно за тренирање и е целодневен придружник. Нејзиното палто е шарм само по себе: крзненото и мало куче има многу големи уши со многу брановидни влакна. Невозможно да не се препознае и аковоодушеви само гледајќи. На ова мало, крзнено кучешко палто му треба често четкање и посебна грижа, особено во увото, кое е многу изложено. Затоа треба често да му ги чистите ушите.

Исто така види: Булдог Кампеиро: дознајте сè за големата бразилска раса

10) Папилон: Отворените уши се главната карактеристика на ова крзнено и мало куче

Друго мало и крзнено куче кое има уши како заштитен знак е Papillon. Меѓутоа, за разлика од Кавалиер Кинг, кој има овенати уши, папилоните се широко отворени и нагоре, дури наликуваат на крилја. Тие се многу крзнени и им треба посебно внимание со хигиената. Ова е една од многу послушните раси на мали крзнени кучиња што обично не даваат работа. Папилонот е исто така доста интелигентен и послушен. Покрај тоа, тој не е многу љубоморен или приврзан кон сопственикот, па може да поминува повеќе време сам. Но, иако е независно крзнено мало куче, сака заеднички игри со кучиња со својот сопственик. Без сомнение тоа е шармантно крзнено кученце!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.