Запознајте го чау чау! Погледнете го инфографикот и дознајте се за расата на кучиња

 Запознајте го чау чау! Погледнете го инфографикот и дознајте се за расата на кучиња

Tracy Wilkins

Чоу чау е шармантно куче со шармантен изглед, особено поради густото и меко палто - не за џабе многумина го споредуваат со плишано мече. Но, верувајте, изгледот мами. Зад мекиот крзно, расата чау чау има силен и доминантен темперамент, тешко е да се доминира без вистинските трикови. Тоа не значи дека е агресивно животно, но треба да се тренира и социјализира за да стане послушно и приемчиво за странци.

И покрај ова, кучето чау чау е одличен пријател за сите часови и е многу заштитнички на кој сака. Како подобро да го запознаете Чау Чау? Погледнете го инфографикот со сè што треба да знаете подолу!

Расата чау чау има особини што личат на „мече“

Постојат две типични карактеристики на чау чау кои го прават уникатно мало куче и многу лесно да се препознае во толпата: синиот јазик и густиот, целосен и бујно палто. Изгледот на крзното е во голема мера одговорен за споредбите помеѓу расата и плишаните мечиња. Она што малкумина го знаат е дека во случајот со чау чау, кучињата можат да имаат два различни типа на влакна: груба и мазна.

Грубото палто е изобилно, густо, исправено и наежено, но не претерано долго. Идеално, секојдневно четкање на косата треба да се прави за да се одржи здрав изглед. Веќе мазен типтоа е обележано со кратка, густа, права, рамна, недопрена, не рамна, бушава текстура. Четкањето може да се прави неделно.

Што се однесува до боите на кучето, има широка варијација: чау чау црна, сина, фаун, карамела, беж, па дури и бела чау чау, а најпопуларните верзии се карамела или срна. Единствениот што не можете да го најдете е сивиот чау чау.

Кучето чау чау е резервирано, заштитно и независно

Сите се маѓепсани со чау чау мислејќи дека расата е слатка и слатка, но не е така. Всушност, ова е потивко, порезервирано куче кое претпочита да се чува само за себе. Тој не е од оние кучиња кои сакаат постојано да играат и многу ја цени својата независност. Токму поради оваа причина, расата чау чау многу добро се снаоѓа сама, без потреба постојано да има тутори покрај себе - дури сакаат да уживаат во сопственото друштво.

Исто така види: Факти за кучињата: 40 работи што можете да ги научите за кучињата

Територијалист и со силен заштитен инстинкт, чау чау исто така има тенденција да избере една личност во семејството за да биде посветена и лојална. Врските обично се создаваат со кученцето чау чау, но тие се протегаат во текот на животот на животното. Вреди да се напомене дека ова е раса на кучиња која не сака постојано да биде фатена и фатена, па затоа е важно сопствениците да знаат како да го почитуваат просторот на миленикот.

Обуката и социјализацијата се од суштинско значењеза кученцето чау чау

Чау чау има личност со која понекогаш може да биде тешко да се справите, главно поради неговата доминантна шема. Тој е далеку од тоа да биде друштвено куче и отворено за запознавање нови луѓе, на пример, така што социјализацијата е една од првите работи што треба да се направи кога се посвојува кученце. Чау чау, ако не е одгледан да биде куче чувар, треба да се социјализира уште од рана возраст за да се навикне да живее со различни луѓе и животни околу нив, или однесувањето може да биде проблематично во животот на возрасните.

Тренингот е исто така суштински за да се тренира послушноста на расата, бидејќи чау чау има тенденција да прави што сака. Нему му треба водач кој ќе го води, и затоа учителот мора да има цврста рака кога тренира, но без нужно да казнува или да зборува грубо со животното. Кутрето чау чау треба да разбере кој е шеф, но на позитивен начин - затоа тактиката за наградување е најдобриот начин да го направите ова.

На кучињата чау чау им треба коса и здравствена заштита

Како што видовме, четкањето на косата е еден од главните производи за нега на чау чау, но не и единствениот. Рутината за капење и дотерување е исто така важна за животното да изгледа убаво и здраво. Бањите мора да се прават најмалку еднаш на секои 15 дена - интервалот понекогаш може да биде подолг или пократок одспоред ветеринарното упатство. Со оглед на тоа што расата чау чау е склона кон развој на проблеми со кожата, како што се габи и дерматитис, исто така е неопходно многу добро да се исуши палтото на животното секогаш кога ќе се навлажни.

Дотерувањето е неопходно за да се исчисти сликата на кученцето. Но, спротивно на популарното верување, не можете целосно да го избричите чау чау во лето, бидејќи неговото палто исполнува важна термичка функција.

Како прашање на ревност, не заборавајте да одржувате редовно ветеринарно следење. Кучињата чау чау имаат тенденција да страдаат од дисплазија на колкот, така што раната дијагноза ја прави разликата во третманот и закрепнувањето на пациентот.

Исто така види: Имиња на кучиња Чивава: 150 предлози како да го именувате миленикот

А колку чини чау чау?

За да се купи чау чау, цената ќе зависи од физичките карактеристики на секое животно - како бојата на палтото и полот - и исто така од генетската лоза. Општо земено, минималната цена за чау чау е 2500 R$ за мажи; и 3.000 R$ за жени. Максималната цена може да достигне 5500 R$ или дури и малку повеќе. Вреди да се запамети дека кучињата со поегзотични и потешки за наоѓање бои, како што е црното чау чау, чинат малку повеќе. Женките, исто така, обично имаат поголема вредност од мажјаците.

Запомнете дека кога купувате кученце чау чау, изборот на одгледувачницата е многу важен. Секогаш претпочитајте места кои имаат добри референци, а неимаат историја на злоупотреба на животни. Ако можете, посетете ја установата неколку пати пред да го затворите купувањето за да бидете сигурни.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.