Мачкини мустаќи: како да знаете дали „вибрисеите“ се здрави?

 Мачкини мустаќи: како да знаете дали „вибрисеите“ се здрави?

Tracy Wilkins

Повеќе од елеганција, мустаќите на мачката играат важна улога во однесувањето на мачките. Одржувањето на добар изглед кај нашите мачиња е секогаш добро, но покрај естетиката, неопходно е да се внимава и на здравјето на животното. Падот на вибрисите на мачката, популарно наречени мустаќи и други промени секогаш ќе предизвикуваат сомнеж кај туторите. Дали е неопходно да се грижите за опаѓање на овие влакна? И онака, за што служат мачките мустаќи? Ги собравме овие и многу други информации за мустаќите на мачката. Проверете го и расчистете ги сите ваши сомнежи за нишките кои само го прават нашето домашно милениче пошармантно!

Исто така види: Малтешки: 10 карактеристики на расата на мали кучиња

За што се користат мустаќите на мачката?

Вибрисите на мачката се најгустите влакна на кожа.регион помеѓу носот и устата на животното. Конците може да се видат во помали количини и на други делови од телото. На крајот на краиштата, дали знаете за што служат вибрисите? Мачката е животно полно со ситници: овие влакна вршат функција за откривање на сензори и вибрации, што им помага на мачките да откријат предмети, да имаат повеќе чувство за простор, па дури и да го идентификуваат воздушниот притисок. Мустаќите помагаат и во рамнотежата на мачката.

Покрај тоа, мустаќите на мачката може да укажат на расположението на животното. Така е, вибрисеите се исто така форма на комуникација. Кога прамените се свртени наназад, тоа покажува дека е исплашен, непријатно или во одбранбена положба. Но, кога мачката евозбудени или љубопитни, мустаќите се поопуштени и повлечни напред.

Дали мустаќите на мачката повторно растат? Дали е нормално да се падне?

Ова е големо прашање за „родителите кои прв патуваат“. Вообичаено е некои учители почетници да се плашат да најдат паднати мустаќи. Да, мустаќите на мачката растат природно. Исто како и другите влакна на телото на животното, мустаќите паѓаат и природно растат. Вибрисите растат, во просек, уште 1 см месечно. Затоа, не плашете се ако видите некои мустаќи како лежат наоколу.

Исто така види: Куче слабее: што може да биде?

Кршливите мустаќи на мачката што паѓаат повеќе од нормално може да укажуваат на проблем

Кога ќе сфатите дека мустаќите на мачката многу лесно се кршат и паѓаат, внимавајте! Иако е нормално вибристите да растат и да паѓаат, косата која е послаба и покршлива од нормалното може да укаже на дисфункција или нутритивен проблем. Проблемите низ палтото на животното исто така обично се поврзани со ова. Поради оваа причина, неопходно е да се ажурираат посетите на ветеринарот на вашето домашно милениче.

Мачкини: дали можете да ги исечете вибристите?

Не се препорачува да ги исечете мустаќите на мачката, бидејќи тоа може да влијае на здравјето на животното. Како што споменавме претходно, вибрисите имаат сензорна функција. Кога ги сечете мустаќите на вашето домашно милениче, тој може да се дезориентира, да изгуби простор и со помала перцепција. Оваа ситуација можеоставете ја мачката под стрес, па дури и да предизвикате несреќа. Затоа, препорачливо е учителот да ги остави мустаќите да паѓаат и природно да растат.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.