Дали постои лек за отстранување на влакната кај мачките?

 Дали постои лек за отстранување на влакната кај мачките?

Tracy Wilkins

Влакното кај мачките изгледаат безопасно, но претставуваат голем проблем, особено кога не можат да се исфрлат по природен пат. Во овие случаи, вообичаено е животното да почне да покажува симптоми како што се апатија, замор, регургитација и недостаток на апетит. Но, дали постои лек за отстранување на влакната кај мачките? Одговорот е да! Постојат производи кои може да се препорачаат за да помогнат во исфрлањето на трихобезоар од мачки (или мачка за коса).

Лекот може лесно да се најде во продавниците за миленичиња и не мора да бара лекарски рецепт, но можете да разговарате со доверлив ветеринар пред купување. Проверете подолу сè што треба да знаете за лекот за отстранување на влакненца кај мачки!

Сладот ​​е ефикасен лек за влакненца

Дали сте слушнале за слад за мачки? Исто така наречена паста од слад, производот во основа делува како лаксатив и често се користи како вид на „лек“: влакненцата кај мачките лесно се исфрла веднаш по ингестијата на пастата.

Исто така види: Како да поставите новогодишна елка за мачиња?

За да се разбере како сладот ​​делува на телото е важно да се разбере неговиот состав. Состојките што се користат се екстракт од слад, растителни масла, влакна, квасец, млечни производи и витамини. Има конзистентност слична на паста и често се продава во цевки што личат на паста за заби. Некои производи доаѓаат со ароми ибои за да го привлечат вниманието на миленичето.

Лекот за влакненца има лаксативно дејство. Ова овозможува влакненцата да бидат елиминирани од организмот за кратко време. Освен што помага во исфрлањето на трихобезоар, слад може да се користи и во случаи на мачка со запек.

Исто така види: Дали кучето зева секогаш поспано?

Кој е вистинскиот начин да се даде лек за мачка да исфрли влакненца?

Некои мачиња сакаат слад, други не се толку обожаватели. Во секој случај, лекот за отстранување на влакната кај мачките мора да се дава орално. Ако мачката ја цени пастината, учителот нема да има потешкотии да го даде лекот, бидејќи мачето има тенденција да го јаде сладот ​​директно од пакувањето.

Од друга страна, ако животното не сака слад, врвот е нанесете малку од лекот за да ги отстраните влакната кај мачките во близина на неговата уста или на врвот на неговата шепа. На тој начин, кога ќе оди да се излиже, ќе заврши да ја внесе пастата. Ако тоа не функционира, учителот ќе мора да научи како да им дава лек на мачката на традиционален начин: ставајќи го директно во грлото на миленичето.

Важен потсетник за лекот е дека слад за мачки не треба да се понудени во големи количини. Ова може да предизвика цревни пореметувања, така што наведената доза треба да биде со големина на лешник.

Дали постои домашен лек за отстранување на влакната кај мачките?

Постојат и природни алтернативи кои функционираат како типна мачка лек за исфрлање на влакненца. На пример, вазелинот и путерот имаат лаксативно дејство врз мачките и можат да се користат наместо слад. Чуварот треба да нанесе некои од овие супстанции на површината на шепата на животното. Тој ќе го излиже пределот за да се обиде да се ослободи од него и на крајот ќе проголта дел од производот. За кратко време, можно е да и помогнете на мачката да повраќа влакненца.

Друга можност е да им понудите на мачките грамови, кои обично се многу богати со влакна, а исто така помагаат да се елиминираат влакната. Најпрепорачливи опции во овој случај се валеријана и мачор (познатата билка за мачки).

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.