Дали кучињата имаат кошмари? Дознајте повеќе за темата

 Дали кучињата имаат кошмари? Дознајте повеќе за темата

Tracy Wilkins

Како и луѓето, кучето сонува за секојдневни ситуации и тоа се забележува кога кучето ги движи шепите, ја тресе опашката и испушта некои звуци додека спие. Дури и положбата на кучето што спие покажува дали е во добар или лош сон. Сепак, секој што мисли дека кучето што мавта со опашката додека спие е знак дека е во среќен сон, може да се лаже. За да разбере повеќе за што сонуваат кучињата, Patas da Casa собра неколку информации за спиењето на кучињата и ќе одговори како кучињата имаат кошмари.

Кучињата имаат кошмари, исто како и луѓето

Повеќето од нив животните имаат соништата и со кучињата не може да биде поинаку. Кучето сонува додека спие, а неговите желби и стравови, кои го населуваат несвесното, последователно се појавуваат во кучешкиот сон. Поради таа причина, кучињата можат да имаат кошмари, исто како и луѓето. Всушност, кучешкиот сон е сличен на нашиот бидејќи е поделен на две фази:

  • NREM (бавно движење на очите): е поделен на четири фази и е време кога тоа кучињата спијат, но обично не сонуваат. Само за разлика од луѓето, фазата NREM кај кучињата не трае долго. Во четвртата фаза, можно е да се види како кучето сонува пред да влезе во РЕМ фазата.
  • РЕМ (Брзо движење на очите): момент на најдлабок сон во кој кучето сонува кога спие. Оваа фаза трае подолго кај кучињата иостанува за поголемиот дел од дремката. Во овие моменти може да се случи кошмар.

Кучето кое сонува за нешто лошо ќе покаже непријатност

Кучето кое има кошмар ќе дејствува против лошиот сон, како и луѓето кои плачете или врескајте додека не се разбудите. Куче кое испушта гласни звуци или ржење, задишување и многу движења на шепите дава знаци на кучешки кошмар.

Вообичаено, во мирен сон, тие лежат на страна со сите четири испружени шепи. Спиењето на страна или на грб укажува на безбедност. Веќе кучето завиткано или со стомакот надолу и наведените шепи, може да биде ладно или несигурно. Повеќето кошмари се случуваат во овие пози.

Покрај тоа што спијат многу часови дневно, кучињата многу сонуваат, бидејќи РЕМ фазата кај кучињата е подолга. Сепак, возраста на кучето влијае на квалитетот на сонот: додека возрасен сонува повеќе за секојдневни ситуации, кученцето може дури и да спие повеќе, но сонува помалку. Поради оваа причина, возрасното куче може да има повеќе кошмари отколку кученцето.

Кучето сонува за искуства, а инциденцата на кошмари е поголема во случај на траума

На крајот на краиштата, за што сонува кучето? Обично со ситуациите што ги доживуваат додека се будни. Односно, куче со историја на траума, депресија или кучешка анксиозност може полесно да има кошмари. Во овие случаи, туторите ќемислејќи „моето куче има кошмари секој ден“ и за да се олесни ова, идеално е да се лекува кучешката депресија или анксиозност. Во случај на кучиња со историја на траума, создавањето нова рутина исполнета со наклонетост и игри, покажувајќи дека сега е во безбедна средина, е начин да се донесат нови искуства за кучето да сонува.

Многумина веруваат дека кучето што спие и мавта со опашката може да биде добар сон, на крајот на краиштата, кога се будни и среќни, тие мавтаат со опашката. Всушност, ова е уште еден знак дека кучето сонува. И ако тоа е придружено со ржење и многу движења на шепите, кучето е среде ноќна мора.

Исто така види: Кутре од црна пудлица: погледнете ја галерија со 30 слики од ова мало куче

За време на кошмар, кучето треба да се разбуди со претпазливост

Што да се прави кога кучето има кошмар е многу важно прашање. Најправилен став е да се биде многу внимателен при будењето на миленикот и во никој случај да не го галите: допирот може да го исплаши кучето, кое ќе реагира со напад. Најдобар начин да го разбудите кучето во оваа ситуација е да му се јавите неколку пати, со мирен глас за да не го запрепатете. И за да го спречите да има кошмари, денот на кучето треба да биде мирен и полн со многу игри, наклонетост и слободно време со прошетки, вклучително и социјализација со други кучиња. Одржувањето на квалитетот на животот на кучето ќе влијае на неговите соништа.

Кучињата многу сонуваат и овој одмор е од суштинско значење за нивнитездравје

Кучињата спијат од 12 до 14 часа на ден и важно е учителот да го почитува времето на спиење на кучињата, бидејќи лошата ноќ влијае на нивниот имунолошки систем на овие животни и исто така ги прави под стрес (исто како нас! ). Некои раси можат да спијат повеќе од другите, а во однос на одморот, булдогот и ши-цу се расите на кучиња кои најмногу уживаат во дремката!

Исто така види: Ботулизам кај кучиња: знаете сè за болеста

Сонувањето за куче има неколку значења. Ако веќе имате куче дома и сте го сонувале, ова е знак дека многу го сакате и го носите дури и во вашите соништа! Но, ако сте сонувале куче, немате домашно милениче и сонот бил многу среќен, размислете да посвоите куче за да живеете повеќе вакви моменти. Дали кучето може да спие во креветот на својот сопственик? Да! Но, хигиената и здравјето на кучето мора да бидат ажурирани.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.