Англиски булдог: карактеристики, личност, здравје и грижа... сè за расата на кучето

 Англиски булдог: карактеристики, личност, здравје и грижа... сè за расата на кучето

Tracy Wilkins

Содржина

Англискиот булдог е брахицефалично куче кое секогаш ги освојува срцата каде и да оди! Не нужно поради изгледот, бидејќи има пргаво лице, туку поради слаткиот и приврзан начин на расата. Познат по тоа што е „збрчкан“ булдог - односно со неколку набори распоредени по телото - оваа е една од најпопуларните раси во Бразил. Англискиот булдог со средна големина е далечен роднина на францускиот булдог и е супер приспособливо и тивко кученце, но бара одредена грижа.

Како за подлабоко запознавање со кучето англиски булдог? За да ви помогнеме во оваа мисија, подготвивме водич со се што треба да знаете за англиското куче: вредност, потекло, физички карактеристики, личност, здравствена заштита и многу повеќе. Проверете!

Рентген на англискиот булдог

 • Потекло : Англија
 • Група : Пиншер и Шнауцер - раси молосери - швајцарски планински и говедски кучиња
 • Група : краток, мазен и фин
 • Бои : еднобојни, двобојни или дамки во бела, црвена, срна, беж или треска
 • Личност : послушна, мрзлива, мирна и малку тврдоглав
 • Висина : 30 до 40 cm
 • Тежина : 18 до 25 kg
 • Очекуван животен век : 8 до 10 години

Потеклото на англискиот булдог потекнува од борбите со бикови

Задмногу жешко) И тоа се кучиња кои бараат специфична здравствена заштита. Тоа е и раса која има потреба од редовни физички вежби, покрај добар тренинг.

Како е да се има англиски булдог?

Една од карактеристиките на англискиот булдог е дека тој е позависно куче од другите раси. Не сака да биде сам долго време, и му треба многу внимание. Во исто време, тие се мрзливи и не многу активни кучиња, но треба да бидат физички и психички стимулирани секогаш кога е можно. Општо земено, булдогот е многу пријателски настроен, лојален и мирен, и покрај тоа што понекогаш е тврдоглав.

Како да се грижите за англиски булдог?

Главната грижа за Булдог Англиски се: нудење урамнотежена исхрана, редовно чистење на нивните набори, поттикнување на вежбање физички вежби, избегнување прошетки во многу топли денови и нивно чување од студ. Основната грижа за хигиената како што се сечење на ноктите на кучето, чистење на шепите, капење, чистење на ушите и четкање на забите се исто така дел од листата.

Зошто булдозите фрлаат толку многу влакна?

Англискиот булдог е една од расите на кучиња кои најмногу се распаѓаат. Тоа е природно за овие кучиња, а за време на сезонските промени - пролет и есен - оваа есен уште повеќе се засилува. Како телата на животните да се подготвуваат за доаѓањето на летото и есента. Наскоро, тоа еНеопходно е да се одржи рутина на четкање со расата, без оглед на сезоната.

Што сака да јаде англискиот булдог?

Кога станува збор за булдогот , на кучето му треба посебно внимание на исхраната. Бидејќи оваа раса има тенденција да биде мрзелива, вообичаено е да се најдат некои кучиња со прекумерна тежина и затоа храната мора да се контролира. Идеално е животното да се храни два пати на ден со добра храна. Англискиот булдог мора да има исхрана богата со хранливи материи што е специфична за неговата големина и возраст. Закуски може да се нудат во умерени количини, како и овошје и зеленчук, но секогаш проверувајте што е дозволено за видот.

Повеќе фотографии од англиски булдози во кои треба да се заљубите

Важна секојдневна грижа за англискиот булдог

 • Капење : расата англиски булдог треба да одржува редовна рутина за капење, секогаш со производи соодветни за видот.
 • Четка : неделното четкање е од суштинско значење за отстранување на мртвиот слој и може да се прави двапати неделно. Грижата се удвојува при сезонски промени, кога опаѓањето на косата се засилува.
 • Нокти : се препорачува да се сечат ноктите најмалку два пати месечно, односно на секои 15 дена. Со тоа се избегнуваат можните непријатности и повреди.
 • Заби : забите на кученцето булдог требада се четкаат почесто, два до три пати неделно, за да се избегнат орални проблеми како што се забен камен, гингивитис и лош здив.
 • Уши : потребно е да се провери увото на англискиот булдог неделно или на секои 15 дена. Повременото чистење е исто така важно за да се избегнат инфекции како што е отитис.
 • Студено : Брахицефаличните раси многу страдаат од ниските температури. Затоа, обложувањето на ќебиња, ќебиња и облека за студено време за англискиот булдог е многу валидно во зима.

Англиски булдог: на збрчканата кожа на кученцето му треба посебно внимание

За оние кои не познаваат булдог, збрчкана е најдобрата дефиниција за оваа раса. Само гледајќи во кученце со оваа карактеристика, веќе е можно да се претпостави дека станува збор за англиски булдог. Сепак, она што малкумина го знаат е дека овие набори и брчки не се само за одржување на слатко кученцето. Всушност, регионот има потреба од многу грижа, бидејќи е одлично место за размножување на габи и бактерии кои можат да предизвикаат дерматитис и алергии кај кучето. За да се спречи тоа да се случи, неопходно е да се исуши целото тело на домашно милениче многу добро после капење и неопходно е секојдневно да се чистат наборите на кученцата булдог.

Што треба да знаете за здравјето на кутрето булдог ?

Здравјето на англискиот булдог е многукревко и кучето може да развие низа респираторни, очи, зглобови и дерматолошки проблеми. Дисплазијата на колкот, на пример, ги загрижува сопствениците на кучиња. Расата булдог е исто така подложна на неколку други нарушувања, па затоа е од суштинско значење да закажете рутински состаноци со ветеринар за да дознаете како се одвива здравјето на кученцето.

Покрај тоа, распоредот за вакцинација не може да се заборави. По завршувањето на распоредот за вакцинација на кученцето англиски булдог, вакцините мора да се засилуваат годишно и без одлагање. Истото важи и за отстранување на црви и администрација на антипаразитски лекови.

Англиски булдог: цената на кученцето може да се движи од 3.000 до 8.000 R$

Ако сте еден од страстите за раса, сигурно се прашувате: колку чини англиски булдог? За љубителите на кучиња со рамен нос, важно е претходно да направат одредено финансиско планирање, бидејќи ова е една од најскапите раси во светот. Во Бразил, цената на англискиот булдог обично варира помеѓу 3.000 и 8.000 R$. Сексот е фактор кој влијае на тоа, така што женскиот англиски булдог е поскап од мажјакот. Истото важи и за кучињата кои потекнуваат од шампиони.

Изборот на одгледувачницата за кучиња е многу важен. Вреди да се бараат места кои имаат добри индикации и, ако е можно, дури и да се направат неколку посети пред да се купат.кутре булдог. Ова е најдобриот начин да бидете сигурни дека сите животни се третираат добро во вселената. Исто така, добро е да се има на ум дека, во зависност од цената, англискиот булдог можеби не е чист, туку мешавина од булдог со кучиња од други раси, како што е Питбул - во овој случај, станува „Пул куче“. Затоа, доколку најдете кученце булдог за многу пониска цена, бидете сомнителни!

Покрај тоа, како што веќе споменавме, кога станува збор за булдог, цената на кученцето не е единствената грижа на сопственикот. Бидејќи расата има многу кревко здравје, ова може да бара одредени трошоци со специфични третмани во текот на животот на животното. Затоа, добро е да се внимава на ова при изборот на англиски булдог.

сакано и пријателско куче, постои приказна која не е пријатна. Како што веќе покажува неговото име, англискиот булдог се појавил во Обединетото Кралство околу 13 век. Првично, расата беше широко користена во спортот наречен мамка на бикови, што не е ништо повеќе од борба со бикови (патем, многу сурова практика со животните). Целта беше стариот булдог да ги иритира и да ги испровоцира биковите, што беше она што создаваше забава за јавноста. Покрај тоа, тие исто така веруваа дека овој тип на борба го омекнува месото на бикот за колење.

Со текот на годините, мамкањето на бикови станало нелегално и расата булдог - исто така наречена англиски булдог или англиски бик - речиси исчезнала . Но, благодарение на нејзините обожаватели, беше можно да се спаси. Со грижата што треба да ја има секое куче, англискиот булдог стана една од најомилените и најпопуларни раси, како во Англија, така и на различни локации низ светот. Расата беше официјално регистрирана од страна на Американскиот кинолошки клуб во 1886 година, и иако не се знае со сигурност кога пристигнала во Бразил, ова е кученце присутно во неколку бразилски домови денес.

Качоро булдог : разберете ги разликите помеѓу англиската и француската раса

Постојат различни видови булдози, од кои најпопуларни се англиските и француските. Ова веднаш предизвикува сомнежи, но не правете грешка: и покрајсподелуваат некои сличности со француската верзија, англиската раса има свои особености. За да научите како да разликувате англиски булдог од француски булдог, само обрнете внимание на карактеристиките подолу.

Првата разлика е поврзана со физичката големина на секој булдог. Додека францускиот булдог се смета за мало куче кое може да достигне 35 см и тежина од околу 15 кг, неговиот братучед од Англија е куче со средна големина кое може да достигне 40 см и тежина во опсег од 30 кг. Англиската раса е поголема во секој поглед, па ако се прашувате дали постои мини англиски булдог, одговорот е не, не постои такво нешто како „мини“ англиски булдог. Големината на расата е секогаш иста.

Покрај тоа, иако и двата булдози се дел од групата на раси на брахицефалични кучиња, нивните лица се сосема различни: англискиот булдог има регион означен со набори, додека францускиот булдог има повеќе испакнати и испакнати очи.

Булдог: физички карактеристики на расата, големината и палтото

Англискиот булдог има цврсто и широко тело со кратки нозе, но кои се силни и мускулести во исто време. Бидејќи не постои мини верзија, кога станува збор за англискиот булдог, големината варира помеѓу 30 и 40 см. Во однос на тежината, англискиот булдог може да се движи помеѓу 22 и 30 килограми во зрелоста. Сепак, треба да бидете внимателни бидејќи ова е куче.која има склоност кон кучешка дебелина, која се истакнува со мрзеливо однесување.

Што се однесува до палтото на англискиот булдог, кучето има кратка коса, со фина и мазна текстура. Варијацијата на бојата може да има три комбинации: еднобојна, двобојна (секогаш со бела присутност) или „смут“ (т.е. една боја со црна маска или црна муцка). Можно е да се најде раса на кучиња англиски булдог со следниве бои:

Исто така види: 50 имиња за женски померанец

 • Црвен англиски булдог
 • Ресен англиски булдог
 • Беж англиски булдог
 • кафеав англиски булдог
 • британски англиски булдог
 • Англиски булдог двобоен или пиебалд (комбинација на англиски Булдог бело со споменатите бои)

Англискиот булдог црно или црн дроб не се прифаќаат како Службеник за стандардна раса, кој е крајно непожелен за оние кои сакаат педигре куче. Исто така, важно е да се истакне дека кога станува збор за булдогот, цената може да има влијание поради бојата на неговото крзно.

Англиските булдог кучиња се брахицефалични: разберете го проблемот

Така како и другите раси - како што се Мопс и Ши Цу -, англискиот булдог е дел од брахицефаличната група на кучиња. Но, што значи тоа во пракса? Па, за почеток, анатомијата на черепот на булдогот е малку поинаква од вообичаената. Кучето булдог има сплескана муцка, а бидејќи носните отвори се намалуваат во големина,внесот на воздух е тежок. Покрај тоа, други аномалии, исто така, обично влијаат на брахицефаличните кучиња, како што се хипоплазија на душникот и издолжување на мекото непце. Резултатот е животно кое може да задиши во ситуации на напор бидејќи има ограничено дишење. 'Рчењето може да се забележи и кај некои раси, како што е англискиот булдог.

Каква е физичката кондиција на расата булдог?

Поради брахицефалијата, идеално е расите од кученца англиски булдог прават лесни или умерени физички вежби, никогаш интензивни. Фреквенцијата на активности треба да биде секојдневна, бидејќи на булдогот му требаат постојани стимули за да избегне седентарен начин на живот - што, пак, ја фаворизира дебелината кај кучињата. Прошетките се добредојдени, но важно е тие секогаш да ги почитуваат ограничувањата за дишење на англискиот булдог, без да бараат премногу од него. Совет, инаку, е да претпочитате активности во денови со поблага и повлажна температура за да избегнете секаков вид проблем.

Булдогот е куче со средна големина, кое и покрај тоа што е прилично разиграно, успева да лесно се приспособува на станови и места со намален простор - се додека на некој начин успева секојдневно да ја троши својата енергија. Покрај прошетките, играчките за кучиња од англиски булдог се одлични сојузници за одржување на вашето домашно милениче во добра физичка кондиција.

Bulldog PicturesАнглиски

Англиски булдог: личност на расата е пријателски расположен и тивок

 • Удобност:

Секој што мисли дека англискиот булдог е агресивно или мрзливо куче, греши. Напротив, еден од најдобрите начини да се дефинира животот со булдог е неговата послушна личност. И покрај своето минато, расата е многу приврзана и приврзана, многу приврзана за своето семејство. Булдогот сака да поминува време со својот учител, тој секогаш бара да му угоди и прави се за да ги одбрани оние што ги сака. Некои можат да бидат потивки и срамежливи, но повеќето се многу дружељубиви и разиграни. Англискиот булдог, генерално, е многу пријателски расположен и секогаш е добро расположен, се додека му го добива соодветното внимание.

Токму поради тоа што е толку приврзан за луѓето, една работа може да се истакне во неговата личност: англискиот булдог може да биде малку потребен. Ова не е тип на куче што може да се остави сам долго време, или може да развие проблеми како што е анксиозноста од одвојување. Идеално, туторите треба секогаш да одвојуваат малку време секој ден за да си играат со булдогот и да го натераат да се чувствува сакан.

 • Социјализирање:

Англискиот булдог има тенденција многу добро да се сложува со деца и различни типови на луѓе, вклучувајќи ги и постарите. ГолематаТешкотијата на расата е да научи да дели простор со други кучиња и домашни миленици, бидејќи тие се малку љубоморни во овој поглед. Ако случајно имате друго домашно милениче и булдогот сфати дека неговиот учител го остава настрана, тоа може да предизвика многу фрустрации и проблеми во соживот. Затоа, социјализацијата е основен процес за расата булдог да се навикне на ситуации од овој тип.

 • Обука:

Важно е да се постават некои граници уште од мали нозе, бидејќи англискиот булдог е тврдоглав кога сака. Иако е интелигентна раса, учителот може да има одредени потешкотии при едукацијата на животното, но важно е да се истрае и да не се откажува. Дресирањето на кучињата од расата и наметнувањето ограничувања мора да се прави уште од најмала возраст, по можност со кутре булдог, бидејќи колку е постаро кученцето, толку потешко ќе биде да се научи како да се однесува. За да помогнете во обуката, идеално е да се инвестира во позитивна обука.

@bulldogpabs Throwback четврток до времето кога за малку ќе умрев .... За среќа преживеав и тука сум да ја раскажам приказната 😅 . #bulldogpabs #britishbulldog #dogsofinsta #englishbulldog #булдог #смешно #урнебесно #кутре #мрзливи кучиња #pablo #rickyandpablo ♬ оригинален звук - BulldogPabs

Исто така види: Што е мјаукање на мачка на топлина?

5 куриозитети за англискиот булдог

1) Името „англиски булдог“е директно поврзана со потеклото на кученцето. Бидејќи овие кучиња се користеле во борба со бикови, наречени „Бул-мамки“, името на расата станало булдог.

2) Кучето булдог не може да плива. Објаснувањето за ова е затоа што овие кучиња имаат многу кратки нозе и многу тешка глава, со тешкотии да се задржат над вода. Значи, не го ставате вашиот булдог на час по пливање, во ред?

3) 'Рчењето на кучиња е нормално ако е англиски булдог поради брахицефаличен синдром. Од друга страна, ова е раса која има тенденција да биде многу тивка и речиси не лае во секојдневниот живот.

4) Расите на англиски булдог се супер популарни во светот на славните. Познатите личности како што се американските актери Бред Пит, Адам Сендлер и Леонардо ди Каприо се „љубители на булдогот“ и имаат или имале копија од оваа раса.

5) Љубителите на анимацијата веќе треба да се запознаат со булдогот. Кучето Спајк, од цртаниот филм „Том и Џери“, припаѓаше на расата англиски булдог. Но, и покрај тоа што е прилично лут на ТВ, ова е многу послушно мало куче во реалниот живот.

Кутре од англиски булдог: како да се грижиме и што да очекуваме од кученцето?

Кученцето од англиски булдог можеби на почетокот изгледа прилично срамежливо, но тоа е затоа што тој сè уште се прилагодува на својот нов дом. По создавањето на афективна врска со семејството, тоа е само љубов: кутрето булдогАнглискиот јазик е многу приврзан и разигран во првите неколку години од животот, иако станува помрзелив како што расте. За да ја примите расата булдог, важно е да знаете како да се подготвите за пристигнувањето на кученцето. Прошетки, саксии за храна и вода, играчки и средства за хигиена се неопходни за благосостојбата на животното.

Како и секое друго кученце, една од главните грижи за кученцето од англиски булдог е поврзана со здравјето. Важно е да се консултирате со ветеринар што е можно поскоро за да ги имате сите насоки за првите вакцини за кучиња, отстранување на црви и хранење на кученцето булдог. Вреди да се запамети дека вакцинацијата се препорачува по 45 дена од животот на животното, и е еден од најдобрите начини за спречување на разни болести, обезбедувајќи здрав раст на кучето.

Прашања и одговори за англискиот булдог

Која е вредноста на англискиот булдог?

Цената на англискиот булдог варира помеѓу 3.000 и 8.000 американски долари. Осцилацијата зависи од полот, боите и генетската лоза на животното. Ако е женско куче или потекнува од шампионите на англиски булдог, вредноста има тенденција да биде поголема.

Што да знаете пред да земете англиски булдог?

Англискиот булдог обично има „претпочитан“ човек - веројатно личноста која поминува најмногу време со него - тоа е одлично куче за деца, не поднесува екстремни температури (ниту премногу ладно, ниту

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.