6 причини кои објаснуваат дека кучето лае без ништо

 6 причини кои објаснуваат дека кучето лае без ништо

Tracy Wilkins

Леењето на кучињата е дел од нивната рутина, бидејќи тоа е начин на комуникација со луѓето, другите животни и околината во која живеат. Сепак, ситуација која интригира многу тутори е кога ќе видат куче како лае без ништо. Не недостигаат шпекулации за причината за ова. Дали кучето гледа дух или тоа е заштитен инстинкт со куќата, бидејќи тие можат да слушнат многу повеќе од луѓето? За да ги разбереме главните причини зад ваквото кучешко однесување, подготвивме статија на оваа тема.

Кучето што лае без ништо може да биде знак на стрес и вознемиреност

Кучињата исто така страдаат од некои „човечки“ чувства, како што се стрес, досада и анксиозност. Вклучувајќи, ова може да биде токму една од причините зошто кучињата понекогаш лаат на ништо. За да спречите вашиот пријател да страда од овие работи, идеално е да инвестирате во збогатување на животната средина за кучињата, со играчки и други додатоци кои можат да го одвлечат вниманието на животното. Ако и покрај тоа кучето не продолжи да лае без ништо, вреди да се консултирате со бихејвиорист за дополнително да го истражи ова.

Исто така види: 7 болести на мачки што секој сопственик треба да знае како да ги идентификува

Ненадејното лаење може да биде поврзано и со здравствени проблеми кај кучето

Еден од Главните форми на комуникација на кучињата е преку вокализација. Затоа, ненадејното лаење кое очигледно е „за џабе“, всушност може да биде повик за вознемиреност од вашиот пријател.четири шепи. Болно куче е придружено со неколку симптоми, но тие не се секогаш лесно воочливи од учителот. Ако животното се чувствува многу непријатно од можна болка, најлесниот начин тоа да го пренесе на луѓето е со лаење. Кога се сомневате на болести, неопходно е да се однесе кученцето кај ветеринар што е можно поскоро.

Зошто кучињата не лаат ништо? Со ова може да се поврзат здравствени проблеми, анксиозност или дури и недостаток на внимание

Дали кучињата гледаат духови?

Теоријата дека кучињата гледаат духови и духови е многу популарна, но дали е вистина? За жал, сè уште нема научна студија за да го докаже ова, но едно нешто знаеме: кучињата имаат исклучително префинети сетила, како што се слухот и мирисот. Затоа, се верува дека кучето што лае на ништо не е нужно знак на духови, духови или невидливи суштества. Она што всушност се случува е дека увото на кучето може да сними звуци што не допираат до човечките уши, а непосредната реакција на слушање различен шум е лаење - дури и ако причината за звукот е со милји далеку.

Староста може да биде причина зошто кучињата лаат без ништо

Како што стареат кучињата, тие имаат поголема веројатност да развијат когнитивни проблеми како што е Алцхајмерова болест. Во пракса, тоа сакакажете дека кученцето губи некои вештини и може да почне да покажува промени во однесувањето, како што е случајот со кучето што лае без ништо. Веројатно нема ни да разбере зошто лае, бидејќи лаењето е нешто природно за кучето. Односно, постарото куче има тенденција ненадејно да лае по инстинкт, дури и без очигледна причина.

Исто така види: Корејски имиња на кучиња: 100 креативни идеи за именување на вашето домашно милениче

Кучето што лае без ништо може само да привлекува внимание

Посветувањето дел од денот на вашиот четириножен пријател е неопходно за тој да се чувствува негувано и сакано. Во спротивно, ова може да стане причина зошто кучето лае на „ништо“: вака наоѓа за да го привлече вашето внимание и да покаже дека е незадоволен. Исто така, друга прилика што може да го поттикне ова кучешко однесување е кога ќе сфати дека учителот е тажен или вознемирен поради нешто. Кучињата се животни чувствителни на промени во расположението и кога некој минува низ тешка ситуација може да лае за да се обиде да ја расположи личноста.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.