Преслатки раси на кучиња: запознајте ги кучињата кои најмногу се „стискаат“ во светот

 Преслатки раси на кучиња: запознајте ги кучињата кои најмногу се „стискаат“ во светот

Tracy Wilkins

Ако сте тип што не може да видите куче како шета со сопственикот на улица и веќе сакате да го гушкате и галите животното, ви честитаме: штотуку сте го добиле сертификатот за луѓе кои сакаат слатки раси на кучиња . Не дека и вие не ги сакате другите (и секое куче сака наклонетост, она што се менува е интензитетот), но има и такви кои на крајот се гушкаат повеќе, макар и само по изглед. За да ја докажеме оваа поента, ги заокруживме најпопуларните раси на меки кучиња што можете да ги најдете овде: предизвикот е да стигнете до крајот на овој пост без да сакате да воздивнете барем еднаш!

1) Померанец Лулу

Весел, дружељубив и многу дружељубив, померанецот Лулу — исто така познат како џуџето Шпиц — ја буди желбата за гушкање и галење поради густиот капут. И животните од оваа раса обично сакаат гушкање: тоа е речиси спојување на корисното со пријатното!

2) Сибирски хаски

Дури и ако сериозното изразување и недовербата на странците прави многу луѓе да се плашат да и пријдат на сибирската хаска, откако тој ќе ве запознае и се навикнува на вашето друштво, се е забава: а и тој сака да го галат кога е со својот сопственик.

3) Јоркшир

Играчки и заљубен во својот сопственик, Јоркширскиот териер е уште една раса на слатки мали кучиња што можете да ги имате како семејно куче.друштво во било којаместо, било да е тоа куќа или стан. Ако му се допаѓате, сигурно ќе ви дозволи да го прегрнете дури и неколку подолги.

4) Златен ретривер

Потрошувачки сон на повеќето луѓе кои сакаат големи кучиња и придружници, Златниот ретривер е совршен за семејства со деца токму поради факторот на симпатичност. Тој може да остане тивок со часови кога сопственикот му прави перница и сепак да биде среќен поради тоа!

5) Border Collie

Како добро работно куче, Border Collie секогаш е свесен за она што се случува околу него, но тоа не го спречува од тоа да се биде супер приврзан и верен на сопствениците. Односно: покрај тоа што е одлично куче-придружник, тој сепак ќе се труди да ве заштити од секаква опасност и мора да биде награден со голема наклонетост, да!

6) Чау чау

Плишано мече со природна големина, чау чау ја има најсилната личност и не е најголем љубител на постојаното грабање, но тоа е токму она што сакаме да го направиме штом ќе го погледнеме. Големиот и поканувачки капут беше направен за да прими наклонетост: вреди да се вежба за да се добие неговата доверба претходно!

7) Ших Цу

Да се ​​има ших цу значи да се има придружник за сите времиња, од највозбудените игри до деновите поминати во гледање маратон на ТВ серии. Затоа, тој мајсторски ја зазема функцијата намини маскота на куќата и е совршена за примање наклонетост секогаш кога ќе почувствувате дека е неопходно.

8) Малтешки

Исто така види: Кои се главните причини за слепило кај мачките?

Белиот мантил кој на Малтежанецот му дава изглед на мек облак е една од неговите најстискави карактеристики и никој нема никакви сомнежи за тоа. Тој е исто така многу лојален на сопственикот и бидејќи има најсилен темперамент, може да стане малку агресивен - но ништо што многу наклонетост и социјализација не можат да го решат!

9) Пудлица

Кога би можеле да собереме сè позитивно за личноста на кучето во една раса, тоа веројатно би била пудлицата: среќна, приврзана, разиграна и многу придружник, тој исто така нема да одбие подолги сесии за галење од неговите сопственици (па дури и пријателски странец).

10) Акита

Лојалноста што Акита ја има кон своите сопственици е толку голема што дури е овековечена на филмските екрани. Тој е исто така еден од оние кои имаат поканувачки капут и сакаат да бидат околу туторите, односно: по изградената врска, ќе можете да се галите колку што сакате во овој џин со меко срце.

11) SharPei

Збрчканото лице поради кое Шар Пеи постојано се меша со булдог е една од главните карактеристики што ја прават оваа раса многу подобна за наклонетост. И тие сакаат: послушни се, се врзуваат за сите тутори и им се допаѓада останат дома со нив.

12) Кокер спаниел

Исто така види: 50 имиња за женски померанец

Со многу енергија за трошење и љубов кон сопственикот што го прави моментот на игра еден од омилените на оваа раса, кокер спаниел има долго крзно и уши и некогаш беше супер популарен во Бразил. И покрај тоа, секој што има дома знае за дружењето и наклонетоста што ги има животното: може да се стиска во сите фази од животот!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.