Дали е добра опција ранец за носење мачка? Како да се навикне мачката на додатокот?

 Дали е добра опција ранец за носење мачка? Како да се навикне мачката на додатокот?

Tracy Wilkins

Еден од најголемите предизвици за дежурните чувари на вратата е удобно и безбедно да ја транспортираат вашата мачка. Токму поради оваа причина, ранецот со мачки стана сè попопуларен кај туторите. Додатокот, кој е многу практичен и има примеси на симпатичност, може да се најде во различни големини и модели. Иако не е суштински елемент во секојдневниот живот на вашето домашно милениче, може да биде многу корисен во некои ситуации, како што се патувања на ветеринар, па дури и прошетки. Дали те интересираше темата? Проверете ги подолу главните предности на ранецот за мачки и советите за тоа како да го навикнете вашиот мачки на додатокот.

Ран за транспорт на мачка: разберете како функционира додатокот

Меѓу различните додатоци кои го олеснуваат животот на туторите, ранецот со мачки е еден од најистакнатите. Како што имплицира името, има форма на ранец и има сферичен прозорец за мачката да може да ужива во пејзажот за време на излезот. Друга разлика на ранецот за носење мачка се патентите кои гарантираат дека нема да имате проблеми со отворање или затворање. Покрај тоа, додатокот има и некои дупки за да се олесни циркулацијата на воздухот во преградата, што гарантира удобност на животното. Генерално, ранецот за мачки е направен со многу отпорен материјал кој лесно се чисти.

Друга многу важна точка е стабилноста на чантата.додаток, бидејќи е прикачен на грбот на човекот и се тресе многу помалку од традиционалните транспортни кутии. Мачките на кои не им се допаѓа кутијата можат полесно да се прилагодат со ранецот.

Практичноста и удобноста се главните предности на ранецот за мачки

Кога станува збор за транспорт на вашето маче, ранецот на мачката може да биде голем сојузник. Покрај тоа што е слатко и практично, му овозможува на вашето домашно милениче да патува на јавни места, да оди на ветеринар и безбедно да оди. Поради оваа причина, додатокот е вистинскиот избор за туторите кои се занимаваат со забегана мачка. Ранецот за мачки е направен токму за да спречи вашата мачка да избега. Друга предност е удобноста што ја нуди додатокот за мачки и луѓе. За разлика од кутијата за транспорт на мачки, ранецот обично е обложен внатре, што овозможува попријатен простор за животното. Што се однесува до туторите, рачката на ранецот на мачката го прави носењето на миленичето помалку непријатно. Предметот може да биде одлично решение за постари мачки или за оние со потешкотии во подвижноста.

Исто така види: Брахицефалично куче: разберете го потеклото и анатомијата на проблемот

Пред да купите торба за носење мачка, важно е да ги земете предвид карактеристиките на животно

Ако размислувате да купите ранец за транспорт на мачка, знајте дека карактеристиките на вашата мачка мора да се земат предвид при изборот на производот.Исто како и секој друг додаток за мачки, тој исто така мора да одговара на висината и тежината на животното. На голема мачка, на пример, и треба додаток кој удобно одговара на нејзината големина. Затоа, важно е да се одлучите за поголеми ранци изработени од полиестер, кој е поотпорна ткаенина. Покрај тоа, неопходно е да се земе предвид температурата на местото каде што живеете за да не се прегрее материјалот и на крајот да предизвика непријатност кај вашиот пријател. Во овој случај, решение може да бидат „ранците во стил на астронаути“, кои го добиле своето име поради присуството на мал прозорец и изгледот на вселенски брод. Запомнете: удобноста на вашето маче секогаш треба да биде на прво место.

Ранец за мачки: научете како да ја навикнете вашата мачка на додатокот

Иако е многу корисен додаток за туторите, вообичаено е вашата мачка на почетокот да не се чувствува толку удобно со ранец за мачки. Тоа е затоа што мачките се сомнителни по природа и често сакаат да ја истражуваат својата територија за да бидат сигурни „каде газат“. Затоа, без разлика дали станува збор за долго патување, прошетка или патување до ветеринар, можно е на вашето домашно милениче да му се чини чуден додатокот и да се чувствува прилично вознемирен првиот пат. Во овие случаи, важно е учителот претходно да бара начини да го навикне животното на додатокот. Погледнете неколку совети подолу:

- Дозволидека вашето домашно милениче го истражува додатокот: ако ранецот за носење мачка е предмет познат на мачката, веројатно е дека полесно ќе се навикне на неговата употреба;

- Симулирајте ситуации: кога е можно, ставете го вашето домашно милениче во ранецот за да ја пренесете мачката и однесете го во дворот или до вратата од куќата. Останете на место неколку минути и „разговарајте“ со пријателот со приврзан тон. После тоа, вратете се во куќата и, малку по малку, навикнете го на додатокот.

- Поврзете го ранецот на мачката со пријатни моменти за животното: еден од најдобрите начини да го направите миленичето повеќе да му се допаѓа додатокот е менување на фокусот на нешто што му се допаѓа, како што се задоволства за мачки и играчки. Во тој случај, вреди да му понудите закуска на вашиот пријател пред или по турнејата.

- Претворете го ранецот на мачката во прибежиште: да, можно е да го направите искуството на вашето домашно милениче уште попријатно. Сè што ќе ви треба е добра доза на збогатување на животната средина: ставете удобна крпа во просторот или мала перница за да го направите попривлечен и оставете играчка внатре.

Исто така види: Куче има бруксизам? Ветеринарот објаснува повеќе за чкртањето на забите

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.