14 филмови за кучиња за љубителите на животни

 14 филмови за кучиња за љубителите на животни

Tracy Wilkins

Содржина

Без разлика на вашата возраст: филм за кученца со ново семејство, продукција за авантури на мало и храбро куче или дури и филм со немирно куче Лабрадор секогаш ќе ги краде срцата на љубителите на кучиња. Филмовите во кои има куче се толку сакани од луѓето што, без разлика дали се вистински или анимирани, успехот е загарантиран. Со екстремна симпатија и разработени сценарија, филмот за кучиња може или да ве насмее гласно или да ве расплаче - или дури и двете! Ако сакате добар филм за кучиња, како да правите маратон во текот на викендот? Одвојуваме избор со најдобрите филмови за кучиња за да земете пуканки, да седнете на каучот и да влезете во овие приказни!

1) Always By Your Side (2009): еден од најдобрите тажни филмови за кучиња што постои

Филмот за кучиња Always by Your Side е адаптација на вистинска приказна што се случила во Јапонија

Подгответе ги марамчињата! Секогаш покрај тебе е класика меѓу тажните филмови за кучиња. Ова е американската верзија на приказната за Хачико, слатко куче Акита. Во овој филм, кучето и воспитувачот Паркер Вилсон имаат толку блиски односи што кучето го придружува секој ден до железничката станица и го чека додека не се врати од работа... додека тој никогаш не се врати. За дополнително да се етаблира како еден од најдобрите тажни филмови за кучиња некогаш направени, тоа еврз основа на вистински факти, раскажувајќи ја приказната за пријателството и совладувањето на кучето кое никогаш не се откажува од својот сакан сопственик.

2) Марли & засилувач; Јас (2008): едно од најпознатите кучиња во киното е супер неуредно и има прекрасен однос со сопствениците

Како да не се заљубите во кучето во филмски лабрадор најпознат во светот?

Невозможно е да се зборува за филм за кучиња без да се потсетиме на играниот филм Marley & Јас. Ова е најпознатиот филм со кучето Лабрадор во главна улога, раса позната по својата радост и забава - токму она што го прави Марли. Усвоена од младенците Џон (Овен Вилсон) и Џени (Џенифер Анистон), приказната ги следи авантурите и лудорите на кучето. Ова е филм за кучињата и луѓето, кој го истакнува прекрасното пријателство што може да постои меѓу нив двајца. Марли е типично филмско куче во кое е невозможно да не се заљубите. Неговиот успех е толку голем што во денешно време не е тешко да се најде куче по име Марли таму. Понатаму, она што се смета за еден од најдобрите филмови за кучиња е исто така адаптација на вистинска приказна.

3) Бетовен (1992): класичен филм за големи кучиња

Бетовен, едно од најпознатите филмски кучиња, носи радост и многу немири во семејството Њутн

Класично филмско кученце кое пристигнува и ги менува животите на неговите сопственици, Бетовен е еден од најголемите хитови на жанрот до денес.денес. Дали некогаш сте размислувале да се разбудите еден ден и да имате кученце Свети Бернард во вашиот кревет кое бара да биде посвоено? Невозможно е да се каже не! Во филмот, кучето на Бетовен е типично неуредно милениче, слатко и полно со љубов за давање. Но, приказната има и авантура: ветеринар сака да го користи Бетовен за научни експерименти, оставајќи го животното во неволја. Како и Марли, Бетовен е едно од познатите филмски кучиња кои ги инспирираа имињата на многу кучиња ширум светот и ги натера сите да се заљубат во расата на кучиња. Филмот беше толку успешен што има одлични продолженија.

4) K9 - A Good Dog Cop (1989): идеален филм за кучиња за оние кои исто така сакаат да решат криминал

Филмот за кучиња K9 - Добар полицаец за кучиња има полицаец и германски овчар во борбата против криминалот

К9 - Добар полицаец за кучиња е еден од најпознатите примери на филм за куче трагач кој помага во работата на полицијата. Директно од 80-тите, Мајкл Дули (Џејмс Белуши) е полицаец кој работи сам, но е принуден од неговиот шеф да го има за партнер Џери Ли, германски овчар. Користејќи ги сите свои вештини за душкање типични за оваа раса, кучето помага да се истражи меѓународен дилер на дрога. На почетокот на овој класичен филм за интелигентното полициско куче, партнерството не е лесно, но малку по малку тие двајца се зближуваат исоздадете големо пријателство.

5) 101 далматинец (1961): стариот филм за кучиња кој сè уште е успешен

Филмот за кучињата кои бегаат од негативецот Cruella 101 Dá lmatas е еден од омилените љубители на кучиња

Едвај се најде некој кој никогаш не го гледал или слушнал филмот за кучиња 101 Далматинец. Овој класик на Дизни е еден од најпознатите примери на стар филм за кучиња кој е успешен и денес. Првата верзија беше објавена во 60-тите години, во форма на анимација. Во 90-тите беше објавена верзијата со вистински актери, со Глен Клоуз во улогата на познатата негативка Круела де Вил која сака да ги користи далматинските кучиња за да прави палта со својата кожа. Тоа е филм за кучиња со многу авантури и комедија, што нè тера да ги искорениме цело време кученцата да успеат да побегнат од страшниот негативец. Поради тоа што е еден од најдобрите филмови за кучиња некогаш снимени, дури и неговиот негативец е многу познат, победи во живо со нејзиното име во 2021 година раскажувајќи ја приказната од нејзина гледна точка.

6) Пријатели засекогаш (1995) : приказна за надминување на белези овој драмски филм со куче

Пријатели засекогаш е филм со куче Лабрадор кој ја носи приказната за момчето Ангус и неговиот пријател Жолта

Ако вашата слабост се филмовите за кучиња кои го прикажуваат вистинското пријателство помеѓу кучињата и луѓето, Friends Forever е создаден за вас. Исто како Марли & засилувач; И јас, тоа е филмсо куче Лабрадор, но овој пат, раскажувајќи ја приказната за момчето Ангус и Жолта, неговиот жолт лабрадор. По поморска несреќа, во која бродот на кој се наоѓале се насука и се запали, дуото треба уште повеќе да се обедини за да преживее. Тоа е филм за кучето и сопственикот кои се поддржуваат и си веруваат во една убава приказна за надминување на тешкотиите.

7) Quatro Vidas de Um Cachorro (2017): тажниот филм за кучиња што носи размислувања за животот

Филмот за кучиња Quatro Vidas de a Dog носи Бејли, куче немирно за своето постоење

Исто така види: Фризер за кучиња: што е тоа? Дознајте повеќе за проблемот!

Four Lives of a Dog е совршено за секој што бара драмски филм со куче за да се емотивира. Заснован на истоимениот бестселер на В. Брус Камерон, во филмот глуми Бејли, немирниот златен ретривер кој има многу размислувања за своето постоење. Дали знаете која е смислата на животот? Па, ова го открива продукцијата кога ја прикажува приказната за куче кое се реинкарнира четири пати за да им помогне на луѓето околу него. Во истиот дехидрирачки стил на Semper ao Seu Lado, тажниот филм за кучиња е поттик за бесплатно плачење за оние кои сакаат филмови за кучиња. Оваа игра сè уште има продолжение, „Заедно засекогаш“, објавено во 2019 година. Бејли се враќа за да му помогне на детето запоставено од неговите родители. Тоа е, без сомнение, драма филм со куче кое возбудува од почеток до крај!>8) Накај дома(2019): филм за куче на возбудливо патување

Филмот за кучиња A Way Home го носи комбинираното слатко куче и патувањето на совладување. Филмот го раскажува патувањето на Питбул Бела да го најде својот сопственик откако ќе биде одведен во засолниште. Филмот за кучиња - базиран на книгата на В. Брус Камерон, истиот автор на Четири животи на кучето - поставува предизвици и лекции на патот на кучето што ја доближуваат до нејзината цел: повторно да го најде својот дом. Тоа е пример за филм со куче кое живее емотивна авантура. Невозможно е да не се заљубите во слаткоста на Бела!

9) Мојот пријател Енцо (2019): заедницата помеѓу сопственикот и кучето трае цел живот во овој неверојатен филм за кучиња

Мојот пријател Енцо е совршен филм за кучиња за секој што сака да види убава врска куче-чувар

Дамскиот филм за кучиња секогаш ги освојува љубителите на играни филмови со миленичиња како протагонисти. Од креаторите на Марли & засилувач; Јас, филмот за кучиња Мојот пријател Енцо е раскажан од духовито и филозофско куче по име Енцо. Тутор Дени е возач со уникатен талент за возење на дожд. Го посвојува Енцо кој почнува да е присутен на сите трки. Приказната за филмот за кучето го раскажува целиот живот на миленичето и неговиот сопственик, поминувајќи низ ураган од драми, како што се болеста и дегенерацијата на придружникот на Дени, до правна битка за старателство над ќерката на парот. И безНесомнено е возбудлив филм за кучиња што ве тера да размислувате кога ќе завршите со гледањето.

10) Бенџи (2019): римејк на класичниот филм за стари кучиња што го прикажува пријателството помеѓу кучето и детето

Ако сте биле вљубено дете во кучиња во 70-тите и 80-тите години, Сигурно во срцето го има прикриено кученцето од филмот Бенџи. Кутрето Керн Териер глуми во една од најомилените франшизи во детското кино и се враќа во новиот филм на Нетфликс. Добро познатиот филм за стари кучиња ја раскажува приказната за момчето Картер кое го наоѓа крзнениот на улица, се заљубува и решава да го однесе дома, оставајќи јагоди како индиции за кучето да го следи. Проблемот е што Витни, мајката на Картер, има напорен работен век и не сака да му дозволи да го чува кучето. Овој филм за кучето и неговото пријателство со дете вреди да се погледне!

11) јуни & засилувач; Копи (2021): филм за кучиња со двојна симпатичност и збунетост

Филмот за кучето и неговиот однос со новото семејство е совршен за оние кои сакаат да се забавуваат

Ако барате добар филм за кучиња со комедија и семејно хаос, јуни & засилувач; Копи е идеална опција. Функцијата го прикажува доаѓањето на мут Џун во семејство кое веќе го има присуството на живиот Пит Бул Копи. Заедно го превртуваат семејството! Тоа е филм за кучиња во интеракција со други кучиња.во затворен простор и приспособување на новиот дом. Невозможно е да не се забавувате гледајќи ја конфузијата предизвикана од јуни & засилувач; Копи.

12) Того (2019): впечатлив филм за кучиња во мисија да спасува животи

Филмот за кучиња Того ја прикажува грее приказната за чуварот и неговите кучиња во потрагата кон спаси животи

Филм за кучиња базиран на вистински настани речиси секогаш нè расплакува. Кога станува збор за емотивна приказна како онаа на Того, невозможно е да се задржат солзите. Драмскиот филм за кучиња ја прикажува приказната за еден човек кој излегува со глутница кучиња на многу важна мисија: да донесе лек за населението од Алјаска кое страда од сериозна епидемија во 20 век. Сибирскиот хаски Того е лидер од чопорот и има прекрасен однос со својот сопственик, обединет со целта да спасува животи. За оние кои сакаат тажен филм за кучиња за плачење и инспирација, ставете го Того на вашата листа сега!

13) Ксико: магичното куче (2020): покрај прикажувањето на авантурата на кучето, филмот ја прикажува и мексиканската култура

Филм за кучињата и мексиканската култура, Ксико: волшебното куче носи поинаков пристап од обичниот

Кој сака да знае повеќе за различни култури ќе го сака овој филм. Качоро Ксико е паметно мало куче кое им помага на својот сопственик и неговиот најдобар пријател во авантура со целважно: спречување на една компанија да ја искористи планината во Мексико за да извлече богатство од локацијата. Овој филм за кучиња се разликува од денешните анимации, бидејќи е направен во 2Д. Понатаму, тој е многу повеќе од филм за кучиња, бидејќи ја истражува мексиканската култура и фолклор. Тоа е одлична програма за уживање со децата за време на викендот.

14) Болт - Супердог (2009): супер моќи, авантура и Холивуд го прават овој филм за кучиња гаранција за забава

Болт - Супердог е идеален филм за кучиња за гледање со деца и семејство

На крај, но не и најмалку важно, филмот за кучиња Bolt - Superdog е идеален за гледање со децата и семејството. Анимацијата е типичен филм за кучиња кој зборува и има различни авантури. Болт и неговата сопственичка Пени се ѕвезди на ТВ серија во која кучето е главен лик и има различни супермоќи. Така кучето пораснало верувајќи дека е суперхерој. Приказната добива поинаков тек кога Пени е киднапирана, а Болт, во обид да ја спаси, бега од студиото и завршува во Њујорк. Филм за кучиња кој гарантирано ќе биде смешен, авантуристички и возбудлив - со други зборови, со се што сака да гледа добар љубител на филмови за кучиња!

Исто така види: Лесна храна за мачки: кога се препорачува храна?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.